İslim Arıkan Yeniden Başkan « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

22 Şubat 2024 - 21:15

İslim Arıkan Yeniden Başkan

İslim Arıkan Yeniden Başkan
Son Güncelleme :

27 Şubat 2022 - 20:09

46 views
Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 14. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda, mevcut başkan İslim Arıkan yeniden başkan seçildi. Tek liste ile gidilen seçimlerde  414 geçerli oy alan  İslim Arıkan, üyelere teşekkür etti.
Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 14. Dönem Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Tek liste ile gidilen kongrede mevcut Başkan İslim Arıkan’ın karşısına rakip bir aday çıkmadı. 416 kişinin oy kullandığı genel kurulda 414 geçerli oyun tamamını alan mevcut başkan İslim Arıkan yeniden başkanlığa seçildi.
AB PROJESİ YAPAN İLK ŞUBEYİZ
Genel Kurulda konuşan başkan Arıkan, çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler verdi Arıkan ‘’ AB projesi yapan ilk Şubeyiz. Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İspanya Ticaret Odası paydaşları ile enerji verimliliğine ve tasarrufuna katkı sağlayacak bir uygulama geliştiriyoruz. Bu uygulamada vatandaşlarımız elektrikli cihazlarını tanıma olanağı, cihazlarının elektrik güçlerini ve tüketimlerini güncel fiyatlarla öğrenme olanağı bulacaklardır. Dolayısı ile evinin elektrik tüketimini minimum seviyeye indirmeye çalışacaktır. Yapılacak çalışmada Milli Eğitimin müfredat çalışmalarına da katkı sağlamayı hedeflemekteyiz.’’ Dedi.
 .25 AYDA  7000 KWH ENERJİ ÜRETİMİ SAĞLANDI
Arıkan ‘’ Bakanlık düzeyinde katılım sağlanan, birçok akademik camianın, uzmanın ve sektörün katıldığı, ulusal düzeyde gerçekleştiren, tamamen  sponsorluk aracılığı ile gerçekleştirdiğimiz, 2 yılda bir düzenlediğimiz, Güneydoğu Enerji Forumumuz, Şubemizin önemli etkinlikleri arasında yer almaktadır.  Bu forumlarımızda Şubemiz görüşleri sunulmuş,  ilgi  görmüş ve önemli sonuçlar alınmıştır. Bunlardan birisi,  hibrit yönetmeliğine altlık oluşturan önerimizdir. Diğer önerimiz, Kojenerasyon enerji sistemleri ile Çatı Güneş enerji sistemlerinin  hibrit uygulamasının hayata geçirilmesidir. Çatı GES’lerde, konstrüksiyon  tasarım önerisini uzun zamandır dile getirmekteyiz. Son aylarda yaşadığımız kar yağışı ile konunun önemi daha iyi anlaşılmıştır.Bu arada, bu kadar GES konuşan Şubemizin, ilk yönetmelik çıktığında GES müracaatı olmuştur. 3 kW lık bir GES’imiz bulunmaktadır. Tamamı sponsorluklarla yapılmıştır.  25 ay boyunca  7000 kWh enerji üretimi sağlanmış durumda.’’ dedi.
 TEMEL SORUNUNUZ İSTİHDAMDIR
Temel sorununun istihdam olduğunu belirten Arıkan ‘’ Takdir edersiniz ki,  ihtiyaç dışı kontenjanlarla verimli bir mühendislik hizmetinin verilmesi sürüdürülemez.  İş bulma konusunda odamızdan yardım isteyen meslektaşlarımıza , bütün imkanlarımızı zorlayarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. 13. Dönemde Temsilciliklerimiz dahil, 100 den fazla meslektaşımıza istihdam olanaklarının sağlanmasında katkıda bulunduk.  Ama esas olan sistemin düzelmesidir. Bir an evvel kontenjanların en az üçte birine çekilmesi konusunda, görüşlerimizi ve önerilerimizi sunmaya devam edeceğiz. ‘’ dedi.
DÜNYA YEŞİL YAŞAM İÇİN SEFERBER OLDU
Tüm dünya sürdürülebilir bir yeşil yaşam için seferber olduğunu da hatırlatan Arıkan ‘’ .’’Aralık 2019’da Avrupa Yeşil Mutabakatı stratejisini hayata geçiren AB,  tüm dünyada farkındalık süreci başlattı. Bu mütakabatla birlikte; ilerleyen günlerde karbon salınımları ile ilgili olarak AB dışından Avrupa’ya ihracat yapan ülkelere “Sınırda Karbon Düzenlemesi” adıyla ilave maliyetlerin gelmesi söz konusu olabilecektir. Bu mali yaptırımlar; ihracatçıyı etkileyecek, yani ihraç ettikleri ürünler için karbon vergisi ödemek zorunda kalabileceklerdir. 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla 3 yıllık mali yükümlülük getirmeyen bir geçiş dönemi olarak belirlendi. 1 Ocak 2026’dan itibaren hazır olan teknik altyapı ile AB ihracatta ilave vergi, ceza ve tam tahsisat gibi yaptırımlar devreye alınacaktır.Gaziantep Sanayi Odamız bu konuda sonuç odaklı önemli çalışmalar başlatmıştır.  Çalışma grubunda Şubemizde yer almaktadır.  Yeşil Mütabakatın gündeme getirilmesi ile  zaten var olan  üretim ve hizmet sektöründe daha da etkin ve yönlendirici olacaktır. Diğer taraftan; Meslektaşlarımızı birleştirici ve tanışmalarına vesile olan etkinlikler yapmaktayız. Futbol turnuvası, sinema etkinliği, tiyatro etkinliği gibi. Tiyatro Grubu olan 2. Şubeyiz. Alt Katt Tiyatro Grubumuzun ilk gösterisi  büyük bir başarı ve ilgi ile gerçekleşti. Sevgili gençlerimize çok teşekkür ediyoruz. ‘’ dedi.
ÖNEMLİ KONULARI KAMUOYU İLE PAYLAŞTIK

Arıkan ‘’Güneş alma hakkı hukuklaştırılmalıdır dedik. Fen Adamları Yönetmeliği iptal edilmelidir. GES çatılarında farklı bir bakış açısı getirilmelidir dedik. Hibrit GES ler teşvik edilmelidir dedik. Elektrik altyapı ve bakım  çalışmaları yapılırken, kesintisiz olmaz, elektrik işi hafife alınacak bir işlem değildir, kesinti yapılarak çalışma yapılır dedik, sağduyu çağrısı yaptık. Zor şartlarda çalışan meslektaşlarımızın yanında haklı olarak durduk. Mühendislik kontenjanları düşürülsün dedik.Faturaları anlattık. Tarifede 250kW a vurgu yaptık, bu artışın vatandaşı, sanayiciyi çok  zorladığını vurguladık. Yeşil alanların korunması gerekliliğini her zaman vurguladık. Birçok önemli açıklamalarımızı kamuoyu ile başladık.’ ’dedi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.