‘’KASKOLU ARAÇLARDA HİÇBİR SIKINTI YOK’’ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

16 Haziran 2024 - 16:22

‘’KASKOLU ARAÇLARDA HİÇBİR SIKINTI YOK’’

‘’KASKOLU ARAÇLARDA HİÇBİR SIKINTI YOK’’
Son Güncelleme :

06 Mart 2023 - 9:27

Yıkıcı afetin üzerinden tam bir ay geçerken, depremzedelerin yaraları  maddi ve manevi olarak  sarılmaya çalışılıyor. İlk şokun atlatılmasının ardından 11 il enkaz altında kalarak hurdaya dönen otomobiller için kasko devreye girerken, hasarlı ve yıkılan konutlar içinde dask sigortaları devreye girdi.

Kahramanmaraş merkezli depremler Gaziantep dahil 11 ilde binlerce binanın yıkılmasına neden olurken araçlarda enkazlar altında kaldı. Bazıları betonların altında ezildi bazıları ise yarılan yolların içine düştü. Bölgedeki araç sahipleri şimdi ne olacağını merak ediyor. Uzman isim Sigortacı Niyazi Albayram araç sahiplerinin en çok merak ettiği ‘’Kasko araç bedellerini karşılayacak mı’’ sorusuna cevap verdi.

‘’KASKOLU ARAÇLARDA HİÇBİR SIKINTI YOK’’

Yaşanılan deprem felaketin ardından; ülkemize geçmiş olsun çok büyük bir acı yaşadık, dilerim bir daha bu şekilde acılarla sınanmayız diyen Sigortacı Niyazı Albayram, ‘’Araç sigortaları konularını 2 başlığa ayıralım, trafik sigortası ve kasko olarak… Depremde hasar almış olan kaskolu araçlarla ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Depremzede olup aracı hasar almış kişiler araçları kaskoluyla şayet direkt olarak kasko şirketine hasar tanzim talebinde bulunabilir ve aracın hasar durumuna göre araç bedelini tamamıyla alabilir’’ diyerek yüreklere maddi olarak az da olsa su serpti.

‘’MİRASÇILAR TUTARI TAMAMIYLA ALIR’’

 Enkazdan çıkarılan araçların sahiplerinin vefat durumuna göre de değerlendirmelerde bulunan Albayram, ‘’Şayet depremzede vefat etmiş olabilir bu durumda da ağır hasarlı aracın mirasçılarına tutar tamamıyla ödenir, merak etmesinler’’ diye konuştu.

‘’TRAFİK SİGORTASININ KAPSAMI ÇOK FARKLI’’

Trafik sigortasıyla kaskolu araç farkına değinen Albayram, ‘’Trafik sigortası ise biliyorsunuz karayolları kanununa tabi ve karayollarında seyir halinde olan araçların kazaları sonucu maddi hasar tazminatlarını karşılar. Dolayısıyla trafik sigortasının kapsamı farklı olduğu için depremde oluşan hasarı karşılamaz’’ dedi.

NE YAPMALI? NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

Depremzede kişilerin izlemesi gereken yol hakkında kişilere bilgiler veren Sigortacı Niyazi Albayram, ‘’Afetten ötürü olağan üstü bölge konumunda olan bölgelerde bulunan kişiler CİMER üzerinden ‘’Hızlı AfetBaşvuru’’ sorgu ekranını mutlaka kontrol etsinler ve maddi kayıpları için başvuruda bulunsunlar. Daha sonrasında koordinasyon kurulu bu durumu değerlendirip değerlendirme sonucuna göre de yardımcı olacaklardır’’ şeklinde konuştu.

‘’DEPREM SİGORTASININ KAPSAMI DASK’TIR’’

Sigortacı Niyazı Albayram, ‘’Deprem sigortasının kapsamı aslında DASK diye bilinir. Doğal Afet Sigortalar Kurumuna aittir. DASK Hazine Müsteşarlarının belirlemelerine göre inşaat birim maliyetlerini baz alarak fiyatlar netleşir. DASK depremde hasar gören binalara her yılın son ayında belirlenen oranın da ödemeler yapıyor. Mesela ağır hasarlı bir binaya bu sene belirlenen ödeme metrekareye 3 bin 16 lira. Şu anki dönemi baz alacak olursak evler milyonların üzerinde fiyatlara tekabül ediyor bu durumda DASK evin tamamını karşılamıyor. Ancak özel konut sigortası varsa evin geri kalanını özel konut sigortası ödeme ile tamamlar. DASK’tan yararlanmak için 125 numaralı ihbar numarasını arayarak ya da web sitesi üzerinden hasar dosyası açtırabilirler. Şu an Gaziantep’te 100’ün üzerinde eksper, arama-tarama ve DASK hızlı ve verimli bir şekilde çalışıyor’’ dedi.

GÜLBURCU ERMAYASI

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.