Keanu Reeves: Benim için epey havalı ve gerçeküstü! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Mart 2023 - 00:59

Keanu Reeves: Benim için epey havalı ve gerçeküstü!

Son Güncelleme :

10 Mart 2023 - 13:13

Keanu Reeves: Benim için epey havalı ve gerçeküstü!

Alman bilim insanları, mantarları öldüren bir kimyasala Keanu Reeves’in adını vermişti. Leibniz Enstitüsü Biyo Pilot Tesisi’nde yeni keşfedilen kimyasalın ismi ‘Keanumisin’ olmuştu. Araştırmacılar, 58 yaşındaki Kanadalı aktörün ‘The Matrix’ ve ‘John Wick’ serilerindeki dövüş yeteneklerine ithafen bu adı tercih ettiklerini belirtmişti.

Keanumisin, lipopeptit bakteri cinsi tarafından üretiliyor. Lipopeptitler de güçlü mantar öldürücü özellikleri nedeniyle antibiyotik olarak kullanılıyor.

“TEŞEKKÜRLER BİLİM İNSANLARI”

DailyMail’de yer alan habere göre; 24 Mart’ta vizyona girecek ‘John Wick: Chapter 4’ için geri sayıma geçen dünyaca ünlü aktör, adının bu şekilde anılmasını çok havalı olduğunu söyledi.

‘Bana Her Şeyi Sor’ adlı bir soru cevap etkinliğinde hayranlarıyla bir araya gelen Keanu Reeves’e, “Hey Keanu, Almanya’dan araştırmacılar bir tür bakteri tarafından doğal olarak üretilen ve mantarları öldürmede çok etkili olan bir kimyasal buldular ve ona senin adını verdiler: Keanumisin. Bu konuda ne düşünüyorsun?” sorusu yöneltildi. Reeves, bunun üzerine şu cevabı verdi:

Bu kimyasalın adını ‘John Wick’ koymalıydılar ama bu benim için epey havalı ve gerçeküstü. Teşekkürler bilim insanları! Bize yardım ettiğiniz için teşekkürler ve iyi şanslar.

“KEANU DA ROLLERİNDE SON DERECE ÖLÜMCÜL”

Araştırma ekibi lideri Sebastian Götze, “Lipopeptitler mantarları o kadar etkili biçimde öldürüyor ki onlara Keanu Reeves’in adını vermeyi uygun bulduk. Çünkü o da rollerinde son derece ölümcül” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Sebastian araştırma ekibi, bileşiğin bitkilere zarar vermediğini vurguladı. Söz konusu kimyasalın aynı zamanda insanlar için de güvenli olduğu düşünülüyor:

Keanumisin’i insanları enfekte eden çeşitli mantarlara karşı test ettik ve diğerlerinin yanı sıra patojenik mantar candida albicans’ı güçlü bir şekilde inhibe ettiğini gördük.

Keanu Reeves'in sevgilisi Alexandra Grant'ten depremzedelere yardım çağrısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRKeanu Reeves’in sevgilisi Alexandra Grant’ten depremzedelere yardım çağrısıHaberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRMatthew Perry: Keanu Reeves neden hâlâ aramızda dolaşıyor?Haberi Görüntüle

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.