‘’MAAŞLARIMIZIN BİR  ÖNEMİ YOK. MAAŞLAR TUZ-BUZ’’  « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 22:33

‘’MAAŞLARIMIZIN BİR  ÖNEMİ YOK. MAAŞLAR TUZ-BUZ’’ 

‘’MAAŞLARIMIZIN BİR   ÖNEMİ YOK. MAAŞLAR TUZ-BUZ’’ 
Son Güncelleme :

03 Nisan 2023 - 17:56

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu açlık ve yoksulluk sınırının 2023 yılı mart ayı açlık ve yoksulluk araştırmasını yayımladı. 

Mart ayında dört kişilik bir ailenin dengeli beslenmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması 632 lira artarak 10 bin 891 liraya yükseldi. Aynı ailenin tüm ihtiyaçlarının insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapılması gereken harcama tutarı ise 29 bin 549 lirayı buldu. 

Temel gıda fiyatlarında yaşanan yüksek oranlı artışlar dört kişilik bir ailenin açlık sınırını mart ayında 11 bin liraya yaklaştırırken, yoksulluk sınırı da 30 bin lirayı buldu. Mart ayıyla birlikte sadece asgari ücretliler ve emeklilerin büyük kısmı değil en düşük devlet memuru aylığı da ilk defa açlık sınırının altında kaldı.

ŞAKİ: ‘’AÇLIK-YOKSULLUK

 SINIRI HER SEKTÖRDE’’

Giyim sektöründe olan ve yoksulluk sınırının her sektörü olduğu gibi giyim-tekstil sektörünü de etkilediğini ifade eden esnaf Ahmet Nedim Şaki, ‘’Ben giyim sektöründe esnafım. Gelen müşterilerimi değerlendirecek olursam; fiyatlara ve piyasaya yabancı gibi bakıyorlar. Fiyatları kabul edemiyor. Açlık-yoksulluk sınırı dediğimiz bu sınır her sektörde, her yerde. Bazen bizlere de garip gelmiyor değil tabii… Mesela daha dün markete gittim; önceden 300-400 TL’ye doldurduğumuz alışveriş sepetini şimdi bin 500-2 bin liraya dolduruyoruz. Bu durum gerçekten zorluyor. Ki alışveriş sepetinde temel gıda maddeleri dışında hiçbir şey yok. Mutfağımız olmazsa olmazları yani…’’ dedi.

DÜNDAR: ‘’BİR GENÇ OLARAK 

ÖNÜMÜ GÖREMİYORUM’’

Henüz 19 yaşında olan ve geleceğe karşı kaygıları bulunan Aysel Dündar, ‘’Evde sadece babam çalışıyor ve aylık gelirimiz asgari ücret tutarında. Asgari ücretle geçinmeye çalışıyoruz ancak bu mümkün olmuyor elbette bu piyasada. Ben 19 yaşındayım ve küçük kardeşlerimde var dolayısıyla ihtiyaçları da mevcut. Gerçekten yetmiyor. Bir genç olarak önümü göremiyorum. Okul okumak bile cazip gelmiyor artık çünkü okul masrafları da oluyor. Bunları ben söylüyorum ancak bunlar sadece benim değil benim yaşıtım herkesin düşüncesi’’ şeklinde konuştu.

ŞEN: ‘’ÇOCUKLARIMA YETEMİYORUM’’

Ev hanımı ve 3 çocuk annesi Emine Şen, ‘’Çocuklarım var ve onların geleceğinden endişeliyim. Ben onları büyütürken zorlanıyorum. Çocuklarıma yetemediğimi düşünüyorum ve bu durum beni derinden yaralıyor. Böyle olmaması gerekiyor ama böyle yaşıyoruz. Diyecek çok şey var ancak bu kadarı yeterli’’ dedi.

TABUR: ‘’MAAŞLARIMIZIN BİR 

ÖNEMİ YOK. MAAŞLAR TUZ-BUZ’’ 

Aldığı maaşla ev kirasının denk olduğunu söyleyen Mehmet Tabur, ‘’Aylık gelirim 7 bin 500 lira. Ve açlık-yoksulluk sınırının çok çok altında farkındayım. Normal düzeyde yaşamamız için bu sınır ortadan kalkmalı. Bunlar asla normal şeyler değil. Bu şartlar altında yaşanmıyor. Maaşlarımızın bir önemi yok, maaşlar tuz buz çünkü ev kiraları maaşlarımızla denk. Ek gelirin olmadığı sürece yaşayamazsın’’ ifadelerini kullandı.

TOKER: ‘’PARAYI DA İSRAF

 ETMEMEK LAZIM’’

Esnaf Ceyhun Toker gereksiz yere fazla para harcarsak tüketimimiz çok oluyor bu da açlık-yoksulluk sınırını arttırıyor diyerek sözlerine şu şekilde devam etti.

‘’Açlık-yoksulluk sınırı dediğimiz şey göreceli bir kavram bana göre. Dün başıma gelen bir olayı anlatayım; marketteyim, alışveriş yapıyorum. Kasada önümüzde biri daha vardı alışveriş yapmış ve 850 lira gibi bir tutar ödedi bu tutara da şaşırdı. Sonra sepetine baktım. Sepetin içinde abur cubur vs vardı. Temel gıda maddeleri yoktu mesela… İsrafta haramdır sonuçta. Parayı da israf etmemek lazım. Ve en önemlisine gelecek olursam günümüz ve mevsim meyve sebzelerini tüketmek lazım. Tutupta patlıcan mevsimi olmadan patlıcan kebabı yapayım dersen patlıcanı en yüksek maliyetten satın alırsın. Biz vatandaşlarında duyarlı olması lazım. Parayı gereksiz yerlere çok harcıyoruz ve dolayısıyla tüketim çok oluyor bu da açlık-yoksulluk sınırının artmasına sebep oluyor’’

ŞEN: ‘’TÜRKİYE EKONOMİSİ DE ORTADA GÜNÜMÜZ ŞARTLARI DA BELLİ’’

3 çocuk babası ve çocuklarının okul masraflarını bile zor karşılayan İbrahim Halil Şen, ‘’Normalde inşaatta çalışıyorum ama yaklaşık iki aydır işsizim. Çalıştığım zamanlarda da 5 bin ile 7 bin lira arası bir gelirim oluyordu ancak tabii ki piyasa bu halde olduğu için yetiştirmekte zorlanıyorum. 3 tane çocuğum var okula gidiyorlar ve ihtiyaçlarına yetişemiyorum açıkçası. Türkiye ekonomisi de ortada günümüz şartları da belli. İdare ediyoruz’’ dedi. 

TABUR: ‘’VATANDAŞ AÇ YAŞIYOR’’

Aldığı maaşla geçim sağlanmadığını ifade eden Mazlum Tabur, ‘’Vatandaş aç yaşıyor, maaşlarımız yetmiyor. Bu gelirle geçim olur mu? Ne mutfak alışverişimizi yapabiliyoruz ne başka bir şey. Yaşamaya çalışıyoruz diyeceğim. Durum bu netice ortada’’ dedi.

GÜLBURCU ERMAYASI

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.