MESNETSİZ BİR SUÇLAMA « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

7 Aralık 2022 - 20:57

MESNETSİZ BİR SUÇLAMA

MESNETSİZ BİR SUÇLAMA
Son Güncelleme :

13 Eylül 2022 - 8:33

Tutuklu yargılanan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay ile ilgili iddianame hazırlandı. Gizlilik kararının kalkması ile içeriği kamuoyu tarafından öğrenilen iddianame bir kez daha İbrahim Ay’ın suçsuzluğuna inananları haklı çıkardı. 

Tutuklu yargılanan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ayile ilgili iddianame hazırlandı. Gizlilik kararının kalkması ile içeriği kamuoyu tarafından öğrenilen iddianame bir kez daha İbrahim Ay’ın suçsuzluğuna inananları haklı çıkardı.

DELİL VE BELGE BULUNMUYOR

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti ve Ay Medya Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ın Avukatları Bektaş Şarklı, İskender Kahraman ve Önder Alkurt, iddianamede yer alan konularla ilgili açıklama yaptı. Avukatların açıklamasında, “İddianamede müvekkilimizle ilgili 11.sn.lik HTS kaydı ve ortak baz bilgisinin dışında herhangi bir maddi delil ya da bilgi belge bulunmamaktadır” denildi.

BERAAT EDECEĞİNE İNANCIMIZ TAMDIR

Avukatlar Başkan İbrahim Ay’ın suçsuzluğuna inandıklarını belirterek, “İbrahim Ay’ın beraat edeceğine inancımız tamdır” dediler. Başkan İbrahim Ay’ın Avukatları tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Müvekkil İbrahim Ay’ın 28/06/2022 tarihinde tutuklandığı ve yaklaşık 4,5 yıl önceki bir olayla ilgili olarak bugün itibarıyla savcılık makamı tarafından iddianame düzenlenmiş ve Gaziantep 4.Ağır Ceza Mahkemesince iddianame kabul edilmiş olup gizlilik kararı ortadan kalkmıştır.

6 KEZ GÖRÜŞME NASIL AÇIKLANACAK?

Biz İbrahim Ay’ın avukatları olarak aşağıdaki hususları kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunuyoruz.

1-) Söz konusu dosyanın, 4 yıl aradan sonra yeniden işleme alınma sebebi müşteki vekilinin , müvekkil hakkında BİZZAT 6 defa cezaevinde görüşmeleri ve ikna sonucunda savcılığa ya da mahkemeye değil doğrudan (!) müşteki vekiline gönderilen bir dilekçeyle başladığı,

SORUŞTURMA SAVCISI NEDEN DEĞİŞTİ?

2-) Soruşturma savcısının olayın faili olan kişinin ifadesinin alınmasından kısa bir süre sonra (2021 yılı Eylül ayında) o dönemdeki Başsavcılıkça değiştirilmesi ve yeni atanan savcının ise hemen dosyada gizlilik kararı almış olması,

GERÇEK OLUP OLMADIĞI BELLİ DEĞİL

3-) Gizlilik kararının alınmasından sonra , dosyada bulunmayan HTS kayıtlarının kimden ,nasıl ,gerçek olup-olmadığı belli olmayan ve sadece müştekinin dosyaya sunduğu bir kayıtla işlem yapıldığı ,

MESNETSİZ BİR SUÇLAMA

4-) Müştekinin ifadesinden yaklaşık 5 ay sonra müvekkil İbrahim Ay’ın 2018 yılında aynı suçtan dolayı almış olduğu TAKİPSİZLİK KARARINI da sadece müştekinin sunmuş olduğu HTS kayıtlarıyla kaldırmış olması da ,bu HTS kayıtlarının da dosyanın diğer sanığı S.O.M ile müvekkilin 11 sn.lik ofis telefonuyla (Ay Medya santrali) görüşmesini sebep göstermiş olması ,ancak S.O.M’nin aynı gün ve saatler aralığında yaklaşık 15 gazeteciyle görüşmesinin olduğu hatta bu gazete sahiplerinden 1 tanesinin de aynı gün S.O.M ile 6 defa görüşmesinin olduğu ,bu değerli gazetecinin de kamuoyunca bilinen bir isim olduğu göz önünde bulundurulduğunda kişinin HTS kaydı ile suçlamanın ne kadar mesnetsiz olduğu aşikardır.

Şöyle ki; O tarihte bir dernek başkanı olan S.O.M’nin Gaziantep Üniversitesi Bahar Şenlikleri için tüm gazeteler ve gazeteciler ile görüşme yaptığı nettir. Tüm bunların yanında müvekkil hakkında takipsizlik kararının kaldırılması ve akabinde tutuklanmasına konu iddia 11.sn.lik HTS kaydı ve ortak baz bilgisi olduğu dışında iddianamede herhangi bir maddi delil ya da bilgi belge bulunmamaktadır. Müvekkil hakkındaki yargılama sonunda BERAAT edeceğine inancımız tam olup, kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunarız.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.