MİLLETVEKİLİ OLMAK İÇİN VATANDAŞLARIN TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR NELER? PARA AKACAK! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 22:27

MİLLETVEKİLİ OLMAK İÇİN VATANDAŞLARIN TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR NELER? PARA AKACAK!

MİLLETVEKİLİ OLMAK İÇİN VATANDAŞLARIN TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR NELER? PARA AKACAK!
Son Güncelleme :

13 Mart 2023 - 21:21

13 views

14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem  milletvekili seçimleri için kıyasıya yarış başladı. Gaziantep’te 100’lerce kişi  milletvekilliği koltuğuna  oturabilmek için aday adaylığı başvurusu yapmaya hazırlanırken, kesenin de ağzını açmak zorunda kalacaklar. CHP, SP YRP  ise deprem bölgesindeki adaylardan ücret talep etmeyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kararını imzalamasının ardından Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında seçim kararının yayımlanmasıyla birlikte 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Milletvekilliği seçimlerinin yapılması kesinleşmişti. Bu kararın ardından siyasi partilerde aday adaylığı hız kazandı.

CHP

CHP’de de milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu da 13 Mart’ta başlayadı ve 20 Mart’a kadar sürecek. Başvuru ücreti ise 30 bin lira olarak belirlendi. Başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek. Başvurular için aday adaylarından ayrıca 3’er bin lira da dosya ücreti alınacak. Depremlerden etkilenen Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay’da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.

AK PARTİ

AK Parti’de seçimlere ilişkin, müracaatlar il başkanlıkları ve genel merkeze yapılacak. Aday müracaatların 16 Mart’a kadar devam edeceğini ve başvuru aidatın bu dönem alınmamasına; bunun yerine AFAD’a bağış şeklinde yapılmasına karar verildi. Başvurular; Yetişkinler için 20 bin TL, kadınlarımız ve gençlerimiz için 10 bin TL şeklinde, engellilerimiz için 5 bin TL şeklinde olacak.” dedi.

MHP

MHP’de milletvekili aday adaylığı başvuruları 14 Mart’ta başlayıp 21 Mart’ta sona erecek. Başvuru aidatı olarak adaylardan 3 bin lira alınacak. Yüzde 40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacak. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek.

SAADET PARTİSİ (SP)

Saadet Partisi’nde ise, müracaatlar 13 Mart 2023 Pazartesi başladı, 17 Mart 17.00’de sona erecek. Saadet Partisi milletvekili aday adayı olmak isteyenler müracaatlarını İl Başkanlıklarına veya doğrudan Genel Merkeze yapabilecekler. Saadet Partisi, milletvekili aday adaylığı katkı payı, erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelliler için beş bin TL olarak belirlendi. Deprem Bölgesindeki iller için (Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana, Elazığ)aday adaylığı katkı payı alınmayacağı belirtildi.

İYİ PARTİ

İYİ Parti’nin kadın ve erkek milletvekilliği adaylık başvurusu için tek rakam belirlendi, adaylardan 7 bin 500 TL alınacak. Engelli ve gazilerden başvuru ücreti alınmayacak.

YENİDEN REFAH PARTİSİ

Yeniden Refah Partisi (YRP), milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise beş bin TL olarak belirlendi. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

MİLLETVEKİLİ OLMAK İÇİN VATANDAŞLARIN TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR:

• En az ilkokul mezunu olmak

• Yükümlü olduğunuz askerlik hizmetini yapmış olmak

• Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak

• Taksirli suçlar hariç bir yıl ya da daha fazla hapis yatmamak

• Zimmet, irtikap, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlarla, resmi ihale ve alım satıma hile karıştırmış, devlet sırlarını açığa vurmuş, terör eylemlerine katılmış ya da terör eylemleri tahrik, teşvik suçları işlememek.

• Milletvekili aday adayı olmak için 18 yaş şartını doldurmuş olmak gerekmektedir.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.