MUŞ: GAZİANTEP 10,3 MİLYARLIK İHRACATININ YÜZDE 40’INI ARAP ÜLKELERİNE GERÇEKLEŞTİRİYOR. « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

7 Haziran 2023 - 00:00

MUŞ: GAZİANTEP 10,3 MİLYARLIK İHRACATININ YÜZDE 40’INI ARAP ÜLKELERİNE GERÇEKLEŞTİRİYOR.

MUŞ: GAZİANTEP 10,3 MİLYARLIK İHRACATININ YÜZDE 40’INI ARAP ÜLKELERİNE GERÇEKLEŞTİRİYOR.
Son Güncelleme :

12 Haziran 2022 - 22:17

20 views

Ekonominin ve hazinenin kaptanları,  iş dünyası ile Gaziantep’te  bir araya geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gaziantep’e övgüler yağdırırken, iş dünyası da üretim, ihracat, istihdam ve maliyet artışları konularındaki sıkıntılarını dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bir dizi ziyaret, program, toplantı ve temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e geldiler.

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Uluslararası İş Forumu (IBF) 2. Türk-Arap İş Zirvesi açılış programına, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Irak Ticaret Bakanı Alaa Al-Jubourı, Vali Davut Gül, TBMM İdare Amiri Ali Şahin, Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Abdullah Nejat Koçer, Ali Muhittin Taşdoğan, Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Sermet Atay, Müslüm Yüksel,  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar,  MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı,  diğer protokol üyeleriyle birlikte yerli ve yabancı iş adamları katıldı.

MUŞ: GAZİANTEP 10,3 MİLYARLIK İHRACATININ YÜZDE 40’INI ARAP ÜLKELERİNE GERÇEKLEŞTİRİYOR.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Gaziantep’in Arap ülkelerine yapılan ticarette köprü görevi gördüğünü dile getirerek şunları aktardı: “Gaziantep 10,3 milyarlık ihracatının yüzde 40’ını Arap ülkelerine gerçekleştiriyor. Türkiye olarak Arap ülkeleri ile olan ilişkilerin geliştirilmesi için her türlü adımı atmak için hazırız. Tarihi ve kültürel bağlarımız bizleri birbirimize yakınlaştırıyor. Bugünkü etkinlikle ekonomi ve ticari ilişkilerin daha da gelişeceğine eminim. Bundan en ufak bir şüphem yok. Güçlü performansıyla Türkiye G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkelerden olmuştur. 2021 yılında 225 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Dış ticaretimizin de 600 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz. İhracat performansımıza baktığımızda yüksek bir performansla istikrarını koruyor. Bu bağlamda pandemi etkilerinin de geride bırakıldığını rahat bir şekilde görüyoruz.”

Bakan Muş, bu kapsamda, karşılıklı yatırımlar alanında Arap ülkeleri ile iş birliğinin daha fazla artırılabileceğini söyledi. Bu noktada, Türkiye olarak Arap ülkeleriyle olan ekonomik ilişkilerde ortak çıkar, ortak fayda ilkesi ile hareket edildiğini aktaran Muş, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da güçlendirilmesi halkların yararına olacaktır. Bu minvalde, karşılıklı ticaretin ve yatırımların teşvik edilmesi ve üçüncü ülkelerde ortak projeler geliştirilmesi konularında iş birliğimizin artırılması büyük önem taşımaktadır. Bizler hükümetler olarak kurduğumuz ilişkilerle uygun bir iş birliği zemini hazırlamayı ve olası engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu diyalogun geliştirilmesinde elbette sahadaki iş insanlarının gayretleri çok önemlidir.

Bugün bu salonda bulunan ve Türk ve Arap iş dünyasının bir araya gelerek yeni fırsatlar ve iş birliği alanlarını keşfediyor olması, ikili ticari ilişkilerimizin parlak geleceğine yönelik inancımızı daha da güçlendirmektedir. Bu vesileyle, etkinliğin hayırlara vesile olmasını diliyor, organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta MÜSİAD ve Uluslararası İş Forumu olmak üzere tüm kuruluşlarımıza ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum.”

VALİ GÜL: HELAL KAZANCIN ÖRNEKLERİNE SAHİP BİR KENTİZ

Vali Davut Gül açılış töreninde yaptığı konuşmada Gaziantep’in birlikte iş yapma kültürünün yüksek olduğu bir şehir olduğunu aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Gaziantep, ticaret konusunda helal kazancın en iyi örneklerine sahip olan bir şehir. Bu anlamda yapılan bu formun şehrimize ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. İnanıyorum ki Gaziantep gerek rekabet gücü gerekse de dünyanın 4 bir yanına yaptığı ticaretle her bir iş insanına ayrı bir kapı açacaktır” ifadesini kullandı.

 

BAŞKAN ŞAHİN: GAZİANTEP PARLAYAN YILDIZA DÖNÜŞECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de İBF 2. Türk-Arap İş Zirvesi’nin kentin ticari ve ekonomik gücünü daha çok yükselteceğini belirterek, Gaziantep’in parlayan bir yıldıza dönüşeceğini söyledi.

Şahin, çok zor bir dönemden geçtiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:“Sorun çözme kapasitemizi yüksek tutmalıyız. İnşallah bu güzel çalışmanın sonucu büyük bir berekete dönüşür. Bizi bir araya getiren bir MÜSİAD ruhu var. Yüksek teknolojiyi ve yüksek ahlakı misyon edenin bir grup var. Bu şehir baş eğmeyen mücadele veren bir şehirdir. İşte tam o gün bugündür. Dünya hasta. Dünya yorgun. Dünya ekonomiyi ekolojiye dönüştüremedi. İlaç bizim medeniyet kodlarımızda var. Çocukların öldüğü bu coğrafya bizim kaderimiz değil. Biz, parlayan bir yıldızız. Gaziantep Modelinde rahmet var, Gaziantep Modeli bir kardeşlik modelidir. Bu güzel çalışmanın sonucunda güneş doğudan yükselecek parlayan yıldız Gaziantep olacak.’’dedi.

 

YARAR: HİKAYE DİNLEMEYE DEĞİL İŞ YAPMAYA GELDİK

Uluslararası İş Forumu (IBF) Başkanı Erol Yarar da “Bizim kitabımız, daima kardeş olmayı, birbirine sahip çıkmayı, birlikte ve beraber olmayı emrediyor. Dolayısıyla bizler bugün bir araya gelerek hem kulluğu yaşıyoruz hem emre itaat ediyoruz hem de ülkelerimiz ve milletlerimiz adına çok büyük bir adım atmış oluyoruz. Türkiye’nin önünde hiçbir engel duramayacaktır. Dolayısıyla Türkiye’ye güvenin, bu güveni sarsmak isteyen sözlere de itibar etmeyiniz. 32 senedir çok hikayeler duyduk ama biz hikaye dinlemeye değil iş yapmaya geldik. Biz iş adamıyız, biz somut şeyleri konuşuruz, bizim koyduğumuz hedefler gerçek hedeflerdir.” diye konuştu.

ASMALI: GİRİŞİM VE YATIRIM ÖYKÜLERİNE İMZA ATACAĞIZ

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut  Asmalı yaptığı konuşmada, şu değerlendirmelerde bulundu:”2. Türk-Arap İş Zirvesi, Ticaret Bakanlığının katkılarıyla, yurt dışı şubelerimiz ve diğer forum üyesi paydaş ülke temsilcileri, 1600 sanayici, girişimci, yatırımcı ve Türk-Arap iş dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarına ev sahipliği yapıyor. Bu potansiyeli değerlendirmek adına Türk yatırımcı, girişimci ve sanayicilerimize önemli sorumluluklar düşüyor. Doğru zamanda doğru adımları atabilmek için gerekli iş birliği ortamının kurulması ve fırsatların tespit edilmesi ile Türk-Arap iş dünyası arasında çok daha güçlü bağların kurulabileceğine inanıyoruz. Yeni iş modellerinin ve iş birliklerinin kurulmasına, farklı sektörlerdeki yatırım olanaklarının tespit edilmesine ve ikili ilişkilerimizin çok daha güçlü bir boyuta ulaşmasına vesile olacağız .”MÜSİAD Başkanı Asmalı, Türkiye’nin özellikle son yıllarda Arap ülkeleriyle ilişkilerinde çok boyutlu ve geleceğe dönük bir dış politika izlediğine işaret etti. Savunma sanayisi, makine, gayrimenkul, gıda, tekstil, demir-çelik, bilişim ve yazılım altyapısı gibi birçok alanda dünya ile yarışabilecek kalitede ürün ve hizmet üreten bir ülke konumunda olduklarını salgın sürecinde tüm dünyaya ispatladıklarının altını çizen Asmalı, “Bu gücümüzü ve donanımımızı her geçen gün daha da ileriye taşıyoruz. Türkiye’deki girişimci, üretici, yatırımcı ve sanayicilerimizle Arap iş dünyasının önde gelen iş insanlarını bir araya getirerek, geleceğe yön verecek iş modellerine, girişim ve yatırım öykülerine imza atacağız.” dedi.

  1. Türk-Arap İş Zirvesi sonrasında Irak Ticaret Bakanı Alaa Al-Jubourı ile ikili görüşmelerde bulunan Bakan Muş, akabinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı ziyaretinin ardından İlimizdeki temaslarını tamamlayarak şehirden ayrıldı.

NEBATİ: KARAMSAR SENARYO ÜRETİLİYOR

Gaziantep’te A Para’nın düzenlediği “Para Sohbetleri” programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medyada “Kamu maliyesi dengesi bozulmuştur” şeklinde paylaşım yapanlara tepki göstererek, ekonomideki tüm başarılara rağmen bir kısım çevrelerin Türkiye ile ilgili karamsar senaryo üretmekte ısrar ettiğini söyledi.A Para televizyonunun düzenlediği “Para Sohbetleri”nin yeni durağı Gaziantep oldu. A Para tarafından organize edilen ve Türkiye’nin sorunlarının ele alınıp ekonomik ve sosyal kalkınmaya yeni katkıların sunulmasını amaçlayan “Para Sohbetleri” programı Gaziantep’te düzenlendi. Özel bir hotelde düzenlenen programa Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Vali Davut Gül ile milletvekilleri ve iş insanları katıldı.

 

NEBATİ: BİZİM BİRÇOK ANTEP’E İHTİYACIMIZ VAR.

Programda konuşan Bakan Nureddin Nebati konuşmasına iş insanlarını selamlayarak başladı. 2004 yılında 8,2 milyar liralık üretim yapan Gaziantep’in 2020 yılı itibariyle 99 milyar lirayı aşan bir üretime ulaştığını ifade eden Nebati, “Gaziantep gayri safi milli hasıla içindeki payını da yüzde 2 seviyesinde çıkardı. Gaziantep 2004’te Türkiye’deki 14. büyük ilken 2020 yılında 8. sıraya yükseldi. Şuanda neredeyse ayda 1 milyar dolar ihracat yapan şehrimiz ayakta alkışlanır. Gaziantep 2021 yılında Türkiye genelinde en çok ihracat yapan 5. şehir olarak bölgenin lokomotif ili olduğunu gösterdi. Dış ticaret fazlası vererek cari açığın kapatılmasına fayda sağlıyor. Bizim birçok Antep’e ihtiyacımız var. Tam bir başarı örneği olan Antep’le övünüyoruz. Gaziantep İzmir ve Bursa’nın ardından en çok dış ticaret fazlası veren 3. il oldu. Görünen o ki ülke çapında uygulamaya aldığımız Türkiye ekonomi modelini Gaziantepli iş insanlarımız il bazında son derecede başarılı bir şekilde uyguluyorlar” ifadelerini kullandı.

NEBATİ, GAZİANTEP VALİLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep Valiliği’ni ziyaret etti. Bir dizi programa katılmak üzere Gaziantep’e gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep Valiliği’ni ziyaret etti. Vali Davut Gül ve beraberindeki heyet tarafından karşılanan Bakan Nebati, şeref defterini imzaladı. İmzanın ardından valilik makamına geçen Nebati, kendisini karşılayan heyetle birlikte basına kapalı görüştü.Bakan Nebati’nin ziyareti esnasında AK Parti Gaziantep milletvekilleri Ali Şahin, Müslüm Yüksel, Ahmet Uzer ve diğer yetkililer eşlik etti.

AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ZİYARET

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Hazine ve Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Gaziantep İl Başkanlığını ziyaret etti. İl Başkanlığında büyük bir coşkuyla karşılanan Bakan Nebati’ye ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, milletvekilleri Ahmet Uzer, Müslüm Yüksel ve Ali Şahin de eşlik etti. İl Başkanlığında parti yöneticileri ile gençlik ve kadın kollarıyla bir araya gelen Bakan Nebati, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

ÇARŞIYI GEZDİ

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından esnafı ziyaret etti. Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci ve milletvekillerinden oluşan heyetle birlikte tarihi çarşılar bölgesine geçen Bakan Nureddin Nebati, esnafı ziyaret edip vatandaşlarla sohbet etti. Şahinbey ilçesindeki Bakırcılar Çarşısı ve Tarihi Bedesten’de kısa bir gezi gerçekleştiren Bakan Nebati’ye vatandaşlar ve esnaflar yoğun ilgi gösterdi. Esnaflarla ekonomi üzerine sohbet eden Nebati, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Bir yemenici dükkanına girerek yemeni satın alan Bakan Nebati, programını takip eden gazetecilere yemeni hediye etti.

FATMA ŞAHİN’E ZİYARET

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Vali Davut Gül, AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci ile beraberindeki AK Parti milletvekilleriyle Büyükşehir Belediyesine gelen Bakan Nebati’yi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin karşıladı. Büyükşehir Belediyesinin şeref defterini imzaladıktan sonra makama geçen Bakan Nebati, kent protokolüyle toplantı gerçekleştirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN