Numan Kurtulmuş: Ukrayna-Rusya krizi Türkiye nin ara buluculuğuyla çözülecektir (3) « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

18 Nisan 2024 - 11:19

Numan Kurtulmuş: Ukrayna-Rusya krizi Türkiye nin ara buluculuğuyla çözülecektir (3)

KARADENİZ DE BULUNAN DOĞAL GAZ 2023 TE KULLANIMA HAZIR OLACAKAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Gaziantep te üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

Numan Kurtulmuş: Ukrayna-Rusya krizi Türkiye nin ara buluculuğuyla çözülecektir (3)
Son Güncelleme :

26 Şubat 2022 - 14:40

10 views

KARADENİZ’DE BULUNAN DOĞAL GAZ 2023’TE KULLANIMA HAZIR OLACAK

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Gaziantep’te üniversite öğrencileri ile bir araya geldi. Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gençlerle buluşan Kurtulmuş, Türkiye‘nin borçlarını ödediği IMF ile bir daha işinin olmayacağını söyledi.

Türkiye‘nin ekonomik ve siyasi olarak güçlü duruşunun dış güçleri rahatsız ettiğini söyleyen Kurtulmuş, “Bugün karşımıza çıkan Rusya-Ukrayna krizi iki ülke arasındaki bir kriz değil, iki dünya arasında bir krizdir. Doğu ile Batı’nın yeniden karşılaşmasıdır. Yeniden ortaya konulan bir güç mücadelesidir. Bütün bu güçlü alanları üretecek olan gençlerimizdir. Bir ülkenin en büyük gücü gençleridir. ya Türkiye dış güçlere el avuç açacak ya da kendi ayakları üzerinde duracak. Gençlerin yaşları yetmeyebilir eskiden Cottarelli adlı birisi vardı, IMF Türkiye masası şefiydi. Türkiye’ye gelirdi, Maliye Bakanlarımız hatta Başbakanlarımız adamların önünde düğme iliklerdi niçin? Türkiye’nin 3 kuruş paraya ihtiyacı vardı da ondan. Türkiye 2013 yılında borcunu ödedi IMF’yi kapının önüne koydu. Bir daha asla ve asla IMF ile işimiz olmayacak” diye konuştu.

Kurtulmuş, dış güçlerin tüm baskılarına rağmen Karadeniz’de 540 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu ve bu gazın 2023 yılında ülke ihtiyaçları için kullanıma hazır hale getirileceğini söyledi.

Türkiye’nin su, enerji, gıda ve siber güvenlik alanında güçlü olması gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, “Türkiye her anlamda kendine yetebilen bir ülke haline gelmelidir. Yine 9 sene önce konuşurken önümüzde 3 alanda savaşların olduğunu söylüyorduk. Su, enerji ve gıda savaşları diyorduk şimdi bunlara siber güvenlik alanını da ekliyoruz. Dolayısıyla Türkiye enerjide, suda, gıda ve siber güvenlikte de çok güçlü olmak mecburiyetindedir. Onun için Türkiye’yi tehdit ediyorlar. ‘Sakın Doğu Karadeniz’de doğal gaz aramayın’ demelerine rağmen onların hiçbir dediklerine itibar etmeden Karadeniz’de 540 milyar metreküp doğal gazımızı bulduk. 2023 yılında kullanımımıza girecek” diye konuştu.

Kurtulmuş, Türkiye’nin bölgesinde lider ülke olduğunu ve bu gücünü devam ettirmek zorunda olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

“Bir ucunda Akdeniz’in, Karadeniz’in ve Balkanların olduğu bu coğrafyada lider ülke Türkiye’dir. Eğer Türkiye burada sessiz, hareketsiz, inisiyatifsiz hale gelirse bu bölge dünyadaki güç merkezlerinin maalesef çok daha fazla çatışmalarının olduğu bir merkez haline gelir. Türkiye burada güçlü olmak mecburiyetindedir. Gelecek ancak iddia, irade ve ahlak sahibi olan gençlerin üzerinde gelişir. Çelikten bir iradeniz yoksa iddianızın ortaya koyduğu bireysel ve toplumsal ahlak yoksa iddianız kuru iddiadır. Bir ayağımız yeniden güçlü Türkiye’yi kurmak bir diğer ayağımızsa bütün insanlığa hakkaniyeti yani daha adil bir dünya kurabilmek için mücadele etmelidir.”


Numan Kurtulmuş: Ukrayna-Rusya krizi Türkiye'nin ara buluculuğuyla çözülecektir (3)

Numan Kurtulmuş: Ukrayna-Rusya krizi Türkiye'nin ara buluculuğuyla çözülecektir (3)

Numan Kurtulmuş: Ukrayna-Rusya krizi Türkiye'nin ara buluculuğuyla çözülecektir (3)

Numan Kurtulmuş: Ukrayna-Rusya krizi Türkiye'nin ara buluculuğuyla çözülecektir (3)

Numan Kurtulmuş: Ukrayna-Rusya krizi Türkiye'nin ara buluculuğuyla çözülecektir (3)

Demirören Haber Ajansı / Ahmet Atmaca – Politika Numan Kurtulmuş, Karadeniz, Doğalgaz, Türkiye, Politika, Haberler

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.