Ölüm nedenleri arasında 3, sakatlığa neden olan hastalıklar arasında ilk sırada: İnme « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

28 Mayıs 2024 - 00:36

Ölüm nedenleri arasında 3, sakatlığa neden olan hastalıklar arasında ilk sırada: İnme

Nöroloji Uzmanı. Dr. Bülent Ünlü inme yada felç olarak bilinen serebrovasküler hastalıkların dünyada ölüm nedenleri arasında 3’üncü sırada olduğunu söyleyerek sakatlığa sebep olan hastalıklar arasında ise ilk sırada yer aldığını belirtti.

Ölüm nedenleri arasında 3, sakatlığa neden olan hastalıklar arasında ilk sırada: İnme
Son Güncelleme :

03 Mart 2022 - 20:51

39 views

Beyin dokusunun beslenmesini bozan her durumda felcin meydana gelebileceğine dikkat çeken Özel Denizli Tekden Hastanesi Nöroloji Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Bülent Ünlü, “Felç kalıcı sakatlıklara sebep olabileceğinden dolayı acil müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Felç meydana geldiği sırada beyin hücreleri ölmeye başlar ve o bölgede geçici ya da kalıcı olarak fonksiyonlar durabilir. Felç geçiren hastada fonksiyonların durmasıyla güçsüzlük, vücudun bir tarafında uyuşma, görme bozuklukları, baş ağrısı, dengesizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Felçte erken müdahale, hayat kurtarırken aynı zamanda tedavi başarı oranını da arttırmaktadır” dedi.

Gece vardiyasında çalışanlarda obezite ve diyabet riski daha fazla

TOPLUMDA FELÇ OLARAK BİLİNİYOR
 
Toplumda felç olarak bilinen inmenin, sıklıkla kanama ya da damar tıkanıklığı sonucunda meydana geldiğinden bahseden Uz. Dr. Bülent Ünlü, “Vücudun bir tarafında uyuşukluk ve güçsüzlük, kolda ve bacakta güçsüzlük, konuşma ve anlamada güçlük, bayılma, kusma, görme problemleri, yürümede güçlük, baş ağrısı ve dengesizlik gibi yaşanan rahatsızlıklar felcin belirtileri arasındadır. Bu belirtilerden birini yaşıyorsanız mutlaka uzmana başvurmakta fayda var.  Çünkü felç, kalıcı sakatlıklara sebep olabileceğinden dolayı acil müdahale gerektiren sağlık problemidir. Geçici felç geçiren hastalar nasıl olsa geçer düşüncesiyle hastaneye başvurmakta gecikebiliyor. Bunun sonucunda da erken müdahale ile kurtarılma şansı yüksek olan hastalarda, zamanında müdahale edilmediği için daha ciddi sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Erken müdahale hayat kurtarırken aynı zamanda tedavi başarı oranını da arttırmaktadır” diye konuştu. 
 
GENÇLERDE DE GÖRÜLME İHTİMALİ YÜKSEK

Felce neden olan risk faktörlerine de değinen Uzm. Dr. Bülent Ünlü, şu uyarılarda bulundu: “Hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilo, yanlış beslenme, yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıklar, kalp ritim bozukluğu ve yaş felçte risk faktörleri arasındadır. Felç konusunda risk faktörlerini bilmek ve gerekli tedbirleri alarak zamanında yapılan müdahale, hayati önem taşıyor. Felç geçiren hastada felcin neden kaynaklandığına yönelik muayene ve tetkikler yaparak buna göre tedavi planı uygulanmaktadır. Felç geçiren hastalarda kolesterol, kan şekeri, tansiyon gibi kronik hastalıkların takibinin yapılarak gerekli tedavinin uygulanması felcin tekrarlamaması açısından son derece önemlidir. Felç genellikle ileri yaştaki hastalar için risk faktörü olsa da genç hastalar da görülebiliyor” 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.