Pilot Maaşları 2022: Askeri ve Sivil Pilotlar Ne Kadar Maaş Alıyor? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Nisan 2024 - 12:12

Pilot Maaşları 2022: Askeri ve Sivil Pilotlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Pilot Maaşları 2022: Askeri ve Sivil Pilotlar Ne Kadar Maaş Alıyor?
Son Güncelleme :

10 Eylül 2022 - 13:52

126 views

Uzun eğitimler sonrası pilotlar çeşitli hava taşıtlarını kullanabilmektedir. Pilotlar sivil veya askeri olarak görev yapabilirler. Askeri pilotlar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlıdır. Sivil pilotlar ise THY, Pegasus, SunExpress gibi hava yolu şirketlerinde görev alırlar. Yüksek maaş alması ile dikkat çeken pilotluk mesleği pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer alır.

Pilot Maaşları 2022 

Pilot maaşları kişinin çalıştığı kurum, kıdem ve uçuş saatine göre farklılık göstermektedir. Sivil havacılıkta çalışan bir pilotun maaşı şirketin ücret politikası ve uçuş saatine göre değişir. Askeri pilotlarda ise durum sivil havacılıktan daha farklıdır. Çünkü askeri pilotlar orduda rütbeli askerlerdir. Askerlerin rütbeleri ve yaptıkları görevi maaşlarına etki eder. Pilot maaşları 25 bin TL ile başlayıp 125 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Askeri Pilot Maaşları Ne Kadar? 

Ordu bünyesinde yer alan askeri pilotlar gerek yurt içi gerekse yurt dışında gerektiği zaman görev yapmaktadırlar. Askeri pilotlar rütbeli askerdir. Bu nedenle askeri pilot maaşları kişinin rütbesi, görevlerine göre maaşlarına yansır. Askeri pilot maaşları 2022 yılında 25 bin ile 35 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bu orana kişinin görev yeri, medeni durumu ve çocuk sayısı etki eder.

Sivil Pilot Maaşları Ne Kadar? 

Sivil pilotlar hava yolu şirketlerinde görev alırlar. Yolcu ve kargo uçaklarını kullanan bu pilotların maaşları uçuş saati, uçuş rotaları, kıdemlerine göre değişiklik gösterir. Bunun dışında her özel firmanın maaş politikası birbirinden farklıdır. Çalışılan özel firmaya göre de maaş değişir. Sivil pilot maaşları 40 bin TL’den başlayıp 120 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yolcu uçaklarında bir tane kaptan pilot, bir tane de yardımcı pilot görev yapar. Yardımcı pilotlar ile kaptan pilotların arasında da maaş farkı bulunur. En düşük yardımcı pilot maaşı 40.000 TL ve en yüksek yardımcı pilot maaş 60.000 TL olarak bilinmektedir. Kaptan pilot maaşları ise 60.000 TL ve 100.000 TL arasında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu miktarlar kesin olmamakla birlikte sektör ortalamasıdır.

THY Pilot Maaşları Ne Kadar? 

THY’de çalışan pilotların kıdemlerine göre maaşı değişir. Kaptan pilot otalama 60 bin TL ile 90 bin TL arasında maaş alabilmektedir. THY bünyesinde ikinci kaptan olarak görev yapan kişilerin maaşları 40 bin lira ile 60 bin lira arasında gidip gelmektedir. Ancak kesin rakam vermek mümkün değildir. Çünkü THY’de çalışan pilotların görev süreleri, hizmet yılları ve uçuş saatleri, kıdemleri bu oranları etkileyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRDoktor Maaşları 2022: Aile Hekimi, Uzman, Pratisyen, Asistan Doktor Maaşı Ne Kadar?Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRHemşire Maaşları 2022: Hemşireler Ne Kadar Maaş Alır?Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRPolis Maaşları 2022: Polis Maaşı Ne Kadar Oldu?Haberi Görüntüle

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.