“BUSEM TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE OLACAK” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

23 Temmuz 2024 - 20:38

“BUSEM TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE OLACAK”

“BUSEM TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE OLACAK”
Son Güncelleme :

12 Ağustos 2022 - 19:17

62 views

Bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehitkamil ilçesi Taşlıca Mahallesi’nde yapılan Büyükşehir Sanayi ve Endüstri Merkezi (BÜSEM) Projesinin inşaatını inceledi. Bakan Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile beraber yaptığı inceleme sırasında kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Kurum, Başkan Şahin’i Atom Karınca’ya benzetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “BUSEM dediğimiz şey, artık Gaziantep daralmıştı, şehir sıkışmıştı. Burada genişleme çok önemlidir. Biz de bir ekip çalışmasıyla bir model geliştirdik. Burası şehrin içindeki sanayi sitelerinin taşınacağı sanayi sitesidir. Bakanımızın desteğiyle inşallah en kısa zamanda bu projeyi bitireceğiz. Bakın Köln Belediye Başkanı dün bana dedi, ‘kışın ne yapacağımızı bilmiyoruz’. Biz de ise her taraf inşaat” şeklinde konuştu.

ŞAHİN, ATOM KARINCA’YA BENZETTİ

Başkan Fatma Şahin’i Atom Karınca’ya benzeten Bakan Kurum, “Varank Bakanımıza Atom Karınca diyorlar ama herhalde atom karıncanın kadın versiyonu olsaydı bu Fatma Şahin olurdu” dedi.

“BUSEM TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE OLACAK”

BUSEM’in örnek bir proje olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, “Tabi bu proje çok önemlidir. Biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır AK Parti olarak şehirlerimizin kalkınması adına çok büyük yatırımlar yaptık. Hemen hemen her alanda büyük projeleri hayata geçirdik. 100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdık. Şehrin içindeki sanayi sitelerini şehrin dışına çıkaracak sanayi tesisleri yapacağız. Bu çerçevede burada 2 bin 500 tane sanayi sitesi inşa edeceğiz. burada sanayicilerimizle birlikte ortak bir çalışma yürüteceğiz. Burada 150 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Bu proje hem Gaziantep hem de bölgemiz adına önemli bir projedir. Bu proje tamamlandığında içerisinde nakliyatçılardan tut bir çok sektör olacak. Bugün Gaziantep üreten bir şehirdir. Gaziantep’in artık şehrin merkezinde yeşil alana okullara ihtiyacı var. Bu alanları temin edebilmek için şehrin içerisindeki çöküntü alan olarak tarif ettiğimiz sanayi sitelerini şehrin dışına taşımamız gerekiyor. Bu manada da bu alan çok önemlidir. BUSEM Türkiye’ye örnek olacak bir sanayi sitesi olacak. İnşallah 2023 yılında bitecek” diye konuştu.

EN GEÇ 2023 YILIDA DEVREYE GİRECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Nizip Belediyesi ve İller Bankası ortaklığında yapımı devam eden Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisini inceledi.

Çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 155 milyon TL bütçeli, 36 bin metrekare alana inşa edilecek Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisini ziyaret etti. Bakan Kurum, incelemeleri sonrası yaptığı konuşmada, yüzde 55’i tamamlanan projenin en geç 2023 yılının başlarında devreye alınacağını belirterek, “Tesis, bütün Nizip ilçesine hizmet verebilecek, evsel atıklar tamamen arıtılarak Nizip Çayı’na bırakılacak. Burada arıtılan su da yine tarım arazileri için geri dönüştürülerek üretime katkı sağlayacak” dedi.Tesisin, Nizip ilçe nüfusunun tamamına hizmet edebilecek kapasitede olduğunu dile getiren Bakan Murat Kurum, “Evsel atıkların tamamen arıtılarak, ileri biyolojik atık su arıtma tesisinden geçirilmesini sağlayacak tesisimizin incelemelerini gerçekleştiriyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Nizip Belediyesi ve İller Bankası’nın ortak yürütmüş olduğu bu proje çerçevesinde inşallah inşaatımız planlanan şekliyle devam edecek” ifadelerini kullandı.

NİZİP ÇAYI ESKİSİ GİBİ TEMİZ AKACAK

Tesisin bu yılsonunda ya da en geç 2023 yılının başlarında devreye alınacağını ifade eden Bakan Kurum, “Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, en geç 2023 yılının başında devreye alınacak. Nizip’teki tüm evsel atıklar arıtılarak Nizip çayına bırakılacak. Burada arıtılan su da yine tarım arazileri için geri dönüştürülerek üretime katkı sağlayacak. Atık su arıtma tesisimiz Nizip’imize, Gaziantep’imize hayırlı olsun. Nizip Çayı’nın yine o eski görüntüsüne kavuşacağı, burada vatandaşlarımızın Nizip Çayı’nın yanında gezebileceği projemizi de yürütüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki renk ayrıştırması ve koku problemine de değinen Bakan Kurum, “Bölgemizi en kısa sürede eski haline getireceğiz. Bu çerçevede de istihdama da katkı sağlamış bir çalışma yapmış olacağız” dedi.Tesis tamamlandığında Nizip çayı eskisi gibi temiz akacak 155 milyon TL’lik yatırımla, 36 bin metrekare alana inşa edilecek Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin finansmanı Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) ile ortak çalışılarak sağlandı. Tesisin, 2023 yılının şubat ayında tamamlanması planlanıyor. 210 bin kişi kapasiteli Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi hizmete girdiğinde ilçe merkezi başta olmak üzere Akçakent, Kızılcakent mahalleleri ile bölgede bulunan endüstri tesislerinden Nizip Çayı’na deşarj edilecek evsel ve endüstriyel kapasiteli atık su bir arada arıtılacak. Böylece Nizip Çayı temiz akacak, Hancağız Barajı’ndaki kirliliğin önüne geçilecek. Arıtma sayesinde tarımda temiz su sorunu çözülerek başta zeytin ve fıstık olmak üzere tarım arazileriyle hayvancılıkta verim artacak.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SOSYAL KONUT PROJESİNİ YAPACAĞIZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’te yaptığı açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal konut sorunu ile ilgili yeni bir müjde vereceğini ve Eylül ayı itibarıyla yeni bir konut atılımının başlayacağını duyurdu.Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Şehitkamil ilçesi Taşlıca Mahallesi’ndeki Büyükşehir Sanayi ve Endüstri Merkezi’nde (BÜSEM) incelemelerde bulundu.İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, yoğun sosyal konut talebi karşısında Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konutlarını yaptıklarını söyleyerek yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal konut sorunu ile ilgili yeni bir müjde vereceğini duyurdu. Bakan Kurum, Eylül ayı itibariyle yeni bir konut atılımının başlayacağını da ifade ederek, “Sosyal Konut talebi, bugüne kadar belki Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konutlarını yaptık. Yapmaya devam ediyoruz. İnşallah Allah’ın izniyle bugün akşam detaylarını vereceğimiz, Eylül ayında Cumhurbaşkanımızın Gaziantep’imizde tüm Türkiye’mizle paylaşacağı bir projeyi sunacağız. Bu proje Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak. Bu çerçevede Gaziantepli kardeşim burada çalışan esnafım hemen en yakın alanda barınma ihtiyacını giderecekler” dedi.

SANAYİ SİTESİ PROJEMİZ OLACAK

Ağustos ayında Türkiye genelinde yeni bir sanayi sitesi projesi ilan edeceklerini de açıklayan Bakan Murat Kurum, “Daha huzurlu bir şekilde üretimini yapacak. Şehrin içinde kalmış sanayi alanlarını şehrin dışına çıkarıyoruz. Yine Ağustos ayında tüm Türkiye’de ilan edeceğimiz sanayi sitesi projemiz olacak. İşte aslında örneğini burada yaptığımız BÜSEM arazisi hazine arazisiydi. Âtıl bir araziydi. Bu arazide belediye başkanımız, valimiz ve milletvekillerimiz örnek bir çalışma yaptı. Bize, bu hazine arazisinin uygun bedellerle verilmesi talep edildi. Biz de burada 150 bin kardeşimizi istihdam edecekseniz bu araziyi sizlere uygun şartlarda tahsisini yaparız’ dedik ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesine tahsisini yaptık” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP MODELİNİ BİR ZAFER MODELİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın onuncu ekonomisi olma hedefine ilerleyen Türkiye’nin bu hedefine en yakışır, en yakın şehrin Gaziantep olduğunu dile getirdi. Şahin, “Biz büyükşehir olarak, genel sekreterimiz, ilgili belediye başkanlarımız, bugün Şahinbey, Şehitkamil, Nizip belediye başkanlarımız burada herkes yerel kalkınmanın mimarı. 94’de İstanbul’da Cumhurbaşkanımızın attığı tohum, Gaziantep’te büyük yerel ormana dönüşmüştür, kalkınmaya dönüşmüştür. Bunu birlikte başarmanın gücü kuvveti için her birinize teşekkür ediyor. Buradaki çaycısından işçisine inşaatçısına burada bir emek var, burada bir emek var alın teri var biz işçi memleketiyiz. İşçimiz mutluysa, siz mutluysanız biz mutluyuz birlikte başaracağız. Gaziantep modelini bir zafer modeline, bir Türkiye modeline, bir dünya modeline birlikte dönüştüreceğiz” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.