ŞARKLI: ‘’SİYASETİ HUKUKTAN AYIRT ETMEDİM’’ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Haziran 2024 - 20:39

ŞARKLI: ‘’SİYASETİ HUKUKTAN AYIRT ETMEDİM’’

ŞARKLI: ‘’SİYASETİ HUKUKTAN AYIRT ETMEDİM’’
Son Güncelleme :

27 Mart 2023 - 22:19

12 views

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere hazırlanırken, milletvekili aday adayları listeye girmek için yarışıyor. CHP Gaziantep Milletvekili Aday Adayı Avukat Bektaş Şarklı, güçlü projeleri, vizyonu, farklı söylemleri ve başarı odaklı çalışma yöntemiyle diğer adaylardan öne çıkıyor.  Siyasetçi bir aileden gelen CHP Milletvekili Aday Adayı Eski Baro Başkanı Avukat Bektaş Şarklı, Ay Medya Grubu’nu ziyaret ederek, projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu ve seçim sürecini değerlendirdi.

ŞARKLI: ‘’SİYASETİ HUKUKTAN AYIRT ETMEDİM’’

Hukuk ve siyasetin farklı kulvarlarda olmadığını belirten CHP Gaziantep Milletvekili Aday Adayı Av. Bektaş Şarklı, ‘’Hukuk siyasetten çok uzak bir dal değil, tam tersi hukuk ve siyaset bugün günümüz Türkiye’sinde ve Dünyada iç içe geçmiştir. Baro Başkanlığı yapmış olmam ya da avukat olmam önemli değil ben üniversite okuduğum yıllardan yani 1993 yılından bu yana Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyim ancak baro başkanlığı sıfatı nedeniyle çok aktif olarak siyasetin içerisinde bulunamadım fakat siyaseti de hukuktan ayırt etmedim. Örneğin; Deprem sürecinde yaşadığımız insanların mağduriyeti… Unutulacak gibi değil. İnsanlar üç gün boyunca enkaz altında kaldı, devletten yardım bekledi. Beklentiler karşılıksız kaldı. Sonrasında yine deprem bölgesinde meydana gelen sel felaketleri… Deprem bölgesindeki insanların barınma ihtiyacının tam anlamıyla karşılanmamış olması, ekonomik anlamda yıkılan evlerin nasıl karşıya geri verileceği… Bunlar siyaset ve hukukun birlikte baktığı konular’’ dedi.

ŞARKLI: ‘’BEN MÜCADELECİ BİR İNSANIM’’

CHP Gaziantep Milletvekili Aday Adayı Av. Bektaş Şarklı adaylığı sürecinde adalet için mücadele edeceğini belirtip, doğru bildiklerimi ifade edecek, yanlış olanı değiştireceğim diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti.

‘’Ben mücadeleci bir insanım. Gaziantep özelinde de adalet sistemi ile çok ciddi sıkıntılar var. Bugün Gaziantep Adliyesi önüne gidin 10 vatandaşı durdurun. Adalet hizmetlerinden memnun musunuz? Yargıya güveniyor musunuz? Aldığınız adalet hizmetlerinden memnun musunuz? şekilde bir anket yapın, inanın 10 kişiden 9’u memnun olmadığını söyleyecek. Bunlarla mücadele edeceğim. Mücadele etmek için varım. Doğru bildiklerimi ifade etmek için varım ve değiştirmek için adayım’’

ŞARKLI: ‘’5. ZIRHLI TUGAY TOPLANMA ALANI OLSUN’’

Deprem sonrası oldukça sıkıntılar yaşandığını söyleyen Av. Şarklı toplanma alanları hususunda da şu şekilde konuştu.

‘’Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 500 yıllık Tugay dediğimiz ormanla ilgili samimi ise şayet orayı deprem toplanma alanı yapsınlar. Bu bağlamda buradan Gaziantep Büyükşehir Belediyesine çağrı yapalım deprem konusunda alınacak tedbirler doğrultusunda dediğim gibi samimi ve ciddilerse 5. Zırhlı Tugay arazisindeki imar değişikliğiyle bugün oraya bir deprem toplanmalarını yapsınlar. Olası bir depremde orada toplanalım en azından, nereye gideceğimizi bilmediğimiz bir 6 Şubat daha yaşamayalım. Buna diğer partilerinde karşı çıkacağını zannetmiyorum. Orası toplanma alanı olsun Büyükşehir Belediyesini alkışlayalım’’ dedi.

 ‘’DEPREM, SEL SEÇİMİN BİR AN EVVEL YAPILMASI GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ’’

Art arda yaşanan felaketler Türkiye Cumhuriyeti’nin seçime bir an evvel gitmesi gerektiğini gösterdi diyen Av. Şarklı, ‘’Deprem ve sel seçimin bir an evvel yapılması gerektiğinin kanıtıdır. Bu ülkede vergisini veren, askere giden, Bağ-Kur ve SSK primlerini gününde ödeyen insanlar o gün devlet nerede sorusunu sormaya başladılar. Devletim için her şeyi yaptım ama ben o gün muhtaç haldeydim, devleti göremedim dediler. Depremden sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin ve Adana Belediyesine ait yardım tırlarını alana sokmamaya çalıştılar. Bizzat yaşadık ve gördük. Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman ile birlikte İslahiye’ye depremzedeleri ziyarete gittiğimizde Yalova Barosunun gönderdiği tırı jandarma ekipleri bağladı, şehre girişine izin vermedi. Orada jandarma gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde jandarma AFAD haricinde herhangi bir yardım kabul edemeyeceğini söyledi. Sonrasında bizler o tırı oraya boşalttık ve sevkiyatını tek tek yaptık çünkü bu şekilde geçiş izni verildi. Bizim dayanışma halinde olmamız gerekmiyor mu? Aynı acıları yaşadık, hepimiz korktuk, binlerce canımızı kaybettik. Bu neyin kafası’’ dedi.

 ‘’O KİŞİLERİN YARGILANMALARI İÇİN MÜCADELE VERECEĞİM’’

Cumhuriyet Halk Partisi benim için aileden gelen bir gelenek. Sosyal Demokrat kişiliğe sahip biriyim diyerek detaylı şekilde anlatan Av. Şarklı, ‘’Benim babam 1970’lerden beri Cumhuriyet Halk Partisi’nde aktif olarak görev yapmış biri. Aileden gelen bir gelenek, görgü diyebilirim ancak ben zaten sosyal demokrat kişiliğe sahip biriyim. Anayasanın ikinci maddesi sosyal devlet ilkesi ile çok ilgili olarak şunu söylemek isterim, güncel olduğu için depremden örnek verecek olursam, yaşadığımız o felaket bize sosyal devletin ne olması gerektiğini en acı şekilde ifade etti. Yeni yapılan evlerin, yolların sel ve depremle nasıl çöktüğünü, yargılanmaların nasıl yapılması gerektiğini öğretti. Şimdi müteahhitleri suçluyoruz ancak tek suçlu onlar değil. Bu durumun bir de iktidar boyutu var ki bu imar izinlerini kimler verdi? Bu kaçak yapıları uygun hale kim getirdi? Dere yataklarına kimler ev yaptı? İşte bu anlamda da mevcut siyasi iktidar ve belediye başkanlarının da sorumlu olduğunun, yargılanması gerektiğinin kanaatindeyim. Seçildiğim takdirde de müteahhit ve siyasi kişi bağlantısını ortaya koyacak o kişilerin yargılanmaları adına mücadele vereceğim. Bunu çok rahatlıkla söylemeliyim’’ şeklinde konuştu.

 ‘’BİZİM BU GÜZEL ÜLKE İÇİN YAPACAK ÇOK ŞEYİMİZ VAR’’

Türkiye için Gaziantep için yapacaklarını değerlendiren Av Şarklı, ‘’Gaziantep’in yaşanabilir bir kent olması için çabalayacağım ve bu şehrin çevre, hava kirliliği sorunu yaşamaması, temiz yeşil alanlarıyla gençliğin, spor alanında, eğitim alanında kaliteli bir yapıda olmasını istiyoruz. Yani bugün gençlerimiz uyuşturucu madde batağında… Neden? İstihdam alanı kısıtlı. Ben üzülüyorum mesela gençlerimizin yurtdışına gitmek istemesine. Her gencimizde böyle bir hayal var. Küçümsemek için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama gençlerimizin doktor mühendis avukat olma hayali yok. Yurtdışına çıkayım garson olayım, bulaşıkçılık yapayım isteği var. Bunun sebebi gençlerin iş imkanı eksikliği eğitim sisteminin kötü oluşu ve o gençlerin hayallerinin çalınmış olması. Türkiye dahil bir plan, bir proje geliştiremiyorlar ama en büyük şey beyin göçü dediğimiz, yetişmiş kalifiye insanların Türkiye’de kalması ve hani yaşadığı topluluğa olan sorumluluğunu yerine getirmesi. Bizim bu güzel ülke için yapacak çok şeyimiz var’’ ifadelerini kullandı.

 ‘’KADINLARDAN TALEBİMİZ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNE SAHİP ÇIKSINLAR’’

Ülkenin genel sorunlarını genel bir bakış açısıyla değerlendiren Av. Şarklı, ‘’İktidar bugün hala 6284 sayılı kadına yönelik şiddetin korunması kanunu pazarlık konusu yapabiliyor. Aslında bu madde ülkede yaşayan tüm kadınları koruyan bir madde, onları güvence altına alan bir madde ancak bunu manipülasyonla başka yerlere çekmek isteyen bir iktidar var karşımızda. Dolayısıyla bizimde kadınlardan talebimiz haklarına ve özgürlüklerine sahip çıksınlar. Genciyle, yaşlısıyla, işçisiyle, memuruyla güzel bir ülkede yaşayalım. Hukuk, ekonomi alanında güvenirliğimiz artsın hiçbir dış yatırımcı bizden kaçmasın’’ dedi.

 ‘’KİMSENİN HUKUKSUZLUK YAPMASINA, OY ÇALMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’’

Seçim günü yaşanabilecek olumsuzluk, yaşanabilecek hukuksuzluk karşısında partili ve avukat olarak yapılması gerekenlere değinen Av. Şarklı, ‘’Süreç başladığı zamandan bu yana CHP Hukuk Komisyonu çalışmalarını yapmakta. Aynı zamanda Millet İttifakı içerisinde yer alan diğer partili arkadaşlarla özellikle avukat camiasından arkadaşlarımızla gerekli toplantılar yaptık, eğitim süreçlerimiz var. Mesela iptal edilen İstanbul seçimlerinde Gaziantep Barosundan 150 avukat görevliydi, o seçimlerde toplamda 5 bine yakın avukat görevliydi ve sandıklara sahip çıkmıştı. Gaziantep’teki vatandaşlarımız bu konuda rahat olsun bizim seçim güvenliği konusunda bir huzursuzluğumuz yok. Sahada olduğumuz müddetçe kimsenin hukuksuzluk yapmasına, oy çalmasına izin vermeyeceğiz’’ dedi. 

 ‘’ADALET İÇİN ADAY OLDUM’’

Neden aday olduğunu ifade ederken adaletin önemine de değinen Şarklı, ‘’Bazı şeylere gücünüz yetmiyorsa bunu parlamentoda dile getirmek, parlamento aracılığıyla çözmeye çalışmak gerek. İnsanların aklına gelmeyen şeyleri orada ifade etmek, onun için bir destek sağlamak çok önemli. Bu yüzden Gaziantep adına Türkiye adına adalet sisteminde yaşadığımız sıkıntıları, sorunların çözümü adına ve kendim gördüğüm bazı bazı olumsuzlukları gidermek adına aday oldum. Adalet çok önemli. Başımız dara sıkışınca adalet diyoruz ya? Ya da göz altına alındık, tutuklu kaldık adaletin ne olduğunu o zaman anlıyoruz ya? Bu yüzden adalet için adaletin önemi için aday oldum’’ dedi.

 ‘’ÜLKENİN GELECEĞİ VE KADERİ ARTIK BU SEÇİME BAĞLI’’

Ülkenin genel olarak iktidar değerlendirmesinde bulunan Av. Şarklı, ‘’O gün hiçbir askerimiz sahada değildi. 2-3 gün boyunca hiçbir enkazın başında asker yoktu. Askerlerimiz 17 Ağustos depreminde 10 bine yakın insan kurtardı ama maalesef asrın felaketinde emir komuta zincirinden, tek adam sisteminden dolayı sahaya ilk 3 gün inen asker olmadığı için kimseyi kurtaramadık. Bu ülkenin tek adam zihniyetinden ve yönetiminden çıkması gerekiyor. Korkularımız ve travmalarımız devam ederken seçimin sırası mı diyecek olursanız evet seçimin tam da sırası. Ülkenin geleceği ve kaderi artık bu seçime bağlı’’ dedi. 

GÜLBURCU ERMAYASI

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.