ŞİMDİ DE KÜÇÜK TAHMAZOĞLU! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Nisan 2024 - 03:17

ŞİMDİ DE KÜÇÜK TAHMAZOĞLU!

ŞİMDİ DE KÜÇÜK TAHMAZOĞLU!
Son Güncelleme :

23 Ekim 2022 - 21:30

118 views

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun kardeşi Dr. Beyhan Tahmazoğlu’nun Zeugma Antik kentinin hemen yanında, arkeolojik SİT alanı içerisine kaçak villa inşaatı yaptırdığı ortaya çıktı.

Fırat Nehri üzerinde bulunan Birecik Baraj gölüne sıfır konumdaki kaçak villa inşaatı yetkili kurumlar tarafından mühürlendi. Kamuoyu dünyanın en önemli arkeolojik SİT alanlarından birisine yapılan kaçak inşaatın yıkım kararının uygulanmasını bekliyor.

ŞİMDİ DE KÜÇÜK TAHMAZOĞLU!

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun geçtiğimiz yıllarda imara açılan Yamaçtepe Bölgesi’deki ranta dönük uygulamaları ve belediyeye ait bir arsayı kendi mülkiyetine geçirmesinin yankıları devam ederken şimdi de küçük kardeşi Dr. Beyhan Tahmazoğlu kaçak villa inşaatı ile gündeme geldi. Beyhan Tahmazoğlu’nun kanunları hiçe sayarak ülkemizin en önemli SİT alanlarından birine kaçak inşaat yaptırması, “Bu ne cesaret!” dedirtti.

BİR ÇİVİ BİLE ÇAKMAK YASAK

Alınan bilgilere göre, Deva Hastanesi ve Deva Okullarının kurucusu olan Dr. Beyhan Tahmazoğlu, Zeugma Antik Kentinin hemen yanında, arkeolojik SİT alanı içerisinde kalan bölgede 2,5 dönüm yer aldı. SİT alanında hiçbir yapılaşmaya izin verilmezken, herhangi bir yetkili kurumdan izin almaya gerek duyulmadan baraj gölüne sıfır konumdaki arsada villa inşaatına başlandı.

SARI: İNŞAAT DURDURULDU, CEZAİ İŞLEM YAPILDI

Kaymakamlık, belediyeler ve diğer yetkili kurumlar kaçak villa inşaatından haberdar olunca resmi işlem yapıldı. Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İnşaattan belediyemizin bilgisi olduğu an resmî işlemler başlatılmıştır. Ruhsatsız ve izinsiz yapılan inşaat için gerekli yasal işlemler yapıldı. İnşaat durduruldu. Encümen kararıyla cezai işlemi yapıldı ve yıkıp eski haline getirmesi için bir ay süre verildi. Söz konusu inşaat çevresinde Büyükşehir veya Nizip Belediyesi tarafından yapılmış bir yol veya herhangi bir çalışma bulunmamaktadır” diye konuştu.

KAMUOYU YIKILMASINI BEKLİYOR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun kardeşi Dr. Beyhan Tahmazoğlu tarafından Arkeoloji dünyasının ilgi odağı olan Zeugmanın yanı başında SİT alanına yapılan kaçak villa inşaatı kamuoyundan büyük tepki topladı. Kamuoyu şimdi kaçak villa inşaatının verilen süre içerisinde yıkılarak, eski haline getirilmesini bekliyor.

ZEUGMA, ROMA DÖNEMİNDE ALTIN ÇAĞINI YAŞADI

Türkiye Kültür Portalı’nda, dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Zeugma ile ilgili şu bilgiler yer almaktadır: Belkıs/Zeugma, Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş bir kenttir. Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator, MÖ 300’de, Büyük İskender’in, Fırat Nehri’ni geçtiği yerde, Selevkeia Euphrates ismiyle bir kent kurmuştur. Bu kentin karşısına da eşi Apama’nın adıyla ikinci bir kent kurarak, bu iki kenti bir köprüyle birbirine bağlamıştır. Kent, MÖ 31’den itibaren Roma’ya bağlanarak adı geçit-köprü anlamında “Zeugma” olarak değiştirilmiştir. Roma Dönemi’nde kent altın çağını yaşamıştır. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıkmıştır. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamıştır.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.