Suriyelilerin gönüllü olarak dönmeleri için 8 aşamalı plan « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

26 Mayıs 2024 - 21:46

Suriyelilerin gönüllü olarak dönmeleri için 8 aşamalı plan

Suriyelilerin gönüllü olarak dönmeleri için 8 aşamalı plan
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2022 - 21:28

Yaklaşık 500 bin Suriyelinin yaşadığı Gaziantep’teki Suriyeliler için, 8 aşamalı dönüş planı hazırlanıyor. Gönüllü geri dönüşler  Ankara İstanbul, Konya Adana Gaziantep gibi büyükşehirlerdeki nüfusu yoğun bölgelerden başlatılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “1 milyon insan gidecek, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla projeyi hazırladık. Bu insanlar gidince önce iş adamları isyan edecek” dedi.
Türkiye, Suriyeli göçmenlerin daha iyi şartlarda ülkeleri geri dönüp hayatlarını devam ettirebilmeleri için önemli bir adıma daha imza atıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  İdlib’te inşa edilen briket evlerin anahtar teslim töreninde yaptığı konuşma çerçevesinde 1 milyon göçmenin ülkelerine gönüllü dönüşü için ilgili kurum ve kuruluşlarla proje üzerinde detaylı çalışmalar yapılıyor.
8 AŞAMALI PLAN
11 yılı aşkın süredir devam eden Suriye iç savaşında evlerinden edilen savaş mağdurlarına kapılarını açan Türkiye, Suriyelilerin ülkelerine gönüllü olarak dönmeleri için yeni 8 aşamalı projeyi devreye sokuyor.
BRİKET EV PROJESİ
Daha önce güvenli bölgelerde savaş mağdurlarının başlarını sokacak evleri olması için briket ev projesi başlatılmıştı. 50 bin olarak belirlenen hedef genişletilerek 100 bin briket ev yapımı planladı. Bugüne kadar da 67 bin civarında briket eve Suriyeliler yerleştirildi..
MÜLTECİLERİN DÖNECEĞİ NOKTALAR
Özellikle Azez, Cerablus, ElBab, TelAbyad vea Resulayn başta olmak üzere daha önce13 mahalli meclisin bulunduğu bölgelerde yeni yerleşim alanları inşaa edilecek. 8 aşamadan oluşacak 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için planlanan proje şöyle işleyecek:.
1- Gönüllü geri dönüş Ankara İstanbul, Konya Adana Gaziantep gibi büyükşehirlerdeki nüfusu yoğun bölgelerden başlatılacak.
2- Gönüllü dönüşler, askeri ve siyasi açıdan istikrar ve güvenliğinin sağlandığı bölgelerde gerçekleştirilecek. Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad ve Resulayn başta olmak üzere 13 ayrı bölgede yerel meclislere projeye katkı sunulacak.
3- AFAD koordinesinde Kızılay, İHH gibi 12 STK’ların briket ev sosyal donatılar için yeni alanlar açılacak.
.4- Günlük yaşamın sürdürülebilmesi için tarımdan küçük sanayi sitesi, dükkân, çarşı gibi ticaret alanları kurulacak, yeni istihdam imkanları sağlanacak.
5- Okul, hastane, cami başta olmak üzere alt ve üstyapı inşa edilecek.
6- Suriyelilerin meslek sahibi olabilmesi için meslek edindirme kursları ve mikro krediler, üretim yapan atölyeler kurulacak.
7- Rehabilitasyon, psikolojik destek, eğitim faaliyetlerine ağırlık verilecek.
8- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dahil ulusal ve uluslararası fonlardan destek istenecek.
750 BİN SURİYELİ ÇOCUK TÜRKİYE’DE DOĞDU.

Öte yandan katıldığı bir TV programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “1 milyon insan gidecek, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla projeyi hazırladık. Bu insanlar gidince önce iş adamları isyan edecek” dedi. 200 bin 950 Suriyelinin  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunda  belirten Soylu  ‘’İstanbul’da toplam 500 bin kayıtlı Suriyeli var. 3.5 milyonun üzerinde Suriyeli kesinlikle yoktur. Son 5 yılda 1,5 milyon göçmen Türkiye’den ayrıldı. Toplam 3 milyon 762 bin 386 Suriyeli var. 750 bin Suriyeli çocuk Türkiye’de doğdu. İstanbul’a kesinlikle yeni sığınmacı almıyoruz. 1 milyon 423 bin kaçak mülteci yakaladık. Her 100 Suriyeli’den yüzde 1,3’ü suça karışmış durumda. ‘’ dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.