Tahmazoğlu yargılanacak! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

24 Mayıs 2024 - 03:41

Tahmazoğlu yargılanacak!

Tahmazoğlu yargılanacak!
Son Güncelleme :

15 Mart 2022 - 22:06

57 views

Önce TBMM’ye soru önergesi, şimdi de Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu hakkında, kendi arazisinde parselasyon yapılırken Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) ödemediği, 8 kat olan konut yapma iznini 14 kata çıkardığı ve yasal ve etik olmayan yollarla belediyeye ait arsayı kendi mülkiyetine geçirdiği iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
CHP il Başkanı Neşet Uçar ve belediye meclis üyeleri Hasan Şencan, Uğur Kalkan, Yılmaz Kireç, Mahmut Demirel ve Mahmut Öztürk, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu hakkında, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundular.
CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Tahmazoğlu hakkındaki iddiaların cevaplandırılması amacıyla geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verirken, Milletvekili İrfan Kaplan da Ankara’da konunun takipçisi olacaklarını duyurmuştu.
“TAHMAZOĞLU, HAKSIZ KAZANÇ SAĞLADI”
CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun Yamaçtepe konusunda sus pus olduğunu ve konuyla ilgili açıklama yapmadığını belirterek “Susmak suçu kabullenmektir. Burada Şahinbey İlçesine bağlı Yamaçtepe bölgesinde Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tarafından kendi arazinin olduğu bölgede, daha düşük değerde olan bir başka yerle takas yapılarak parselasyon yapılmıştır. Burada haksız kazanç vardır. Gaziantep halkı bundan zarar görmektedir. Bu konuyla ilgili olarak detaylı açıklama yapmamıza rağmen, belediyeden ve başkan Tahmazoğlu’ndan hiçbir açıklama gelmemiştir. Gerek meclis üyelerine gerekse kent halkına açıklama yapılmamıştır. Bu konuyla ilgili olarak da Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bunun açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz. Bu hak Gaziantep’te yaşayan 2 milyon insanın hakkıdır. Başkanın mevki ve makamını kullanarak çıkar sağlamasını doğru bulmuyorum’’ diye konuştu.

BAŞKANA ÖZEL İMAR UYGULAMASI
Yamaçtepe Mahallesinde, Şahinbey Belediyesi tarafından 3194 sayılı imar kanununun 18. maddesine göre parselasyon uygulaması yapıldı. Parselasyon uygulaması yapılan yerdeki 180 Ada 31 parselde 3536 metrekarelik alanın tapusu Mehmet Tahmazoğlu adına kayıtlıydı. İmar Kanunu 18. Madde ve Danıştay kararlarında açık şekilde ifade edildiği gibi her parselasyonda eşit oranda Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesilmesi gerekiyor. Ancak, uygulama alanındaki bütün parseller üzerinden yüzde 45 DOP ve yüzde 10 bağış olarak alınmasına rağmen Tahmazoğlu yasaya aykırı bir biçimde kendi parselinde yarım metrekare bile kesinti yaptırmamıştı. Başkan Tahmazoğlu, İmar Kanunu 18. Madde ile kendi arsasına DOP kesmediği 3536 metrekare arsasını Şahinbey Belediyesine ait 7425 Ada 1 Parseldeki 1311 metrekarelik arsayla birleştiriyor.

BELEDİYENİN ARSASI NASIL TAHMAZOĞLU’NUN OLDU?
Ayrıca, Yamaçtepe Bölgesinde, Şahinbey Belediyesi adına kayıtlı 7425 Ada, 1 parseldeki 1311 metrekarelik arsanın 1271 metrekarelik kısmı 12.10.2017 tarih ve 45278 yevmiye numaralı Tapu Resmi Senedi ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun mülkiyetine geçmişti. Kamuoyu, belediyeye ait arsanın belediye başkanının mülkiyetine nasıl geçtiği, bunun etik olup olmadığı konusunda açıklama beklerken Tahmazoğlu susmayı tercih etmişti.
TBMM’YE SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞTİ
Tahmazoğlu’nun, Yamaçtepe bölgesindeki etik ve yasal olmayan imar uygulamaları yolu ile haksız kazanç sağladığı iddiaları ile ilgili geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni soru önergesi verilmişti. CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya konuyla ilgili Çevre, Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;
1- Yamaçtepe Bölgesinde, Şahinbey Belediyesi adına kayıtlı 7425 Ada, 1 parseldeki 1311 metrekarelik arsanın 1271 metrekarelik kısmı 12.10.2017 tarih ve 45278 yevmiye numaralı Tapu Resmi Senedi ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun mülkiyetine geçtiği iddiaları doğru mudur?
2- İddialar doğru ise Belediye başkanı, belediyenin arsasını kaç liraya almıştır? Bu işlem yapılırken belediyenin zarara uğramaması için encümen kararı var mıdır? Komisyon kurulmuş mudur? Fiyat takdiri yapılmış mıdır?
3- Yukarıdaki iddialar doğru ise Belediye başkanının belediyeye ait bir gayrimenkulü alması etik midir?
4- Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, Yamaçtepe Bölgesi 180 Ada ve 31 parselde 3536 metrekarelik arazine parselasyon yapıldığı, parselasyon sonucu arazinin yüzde 55’inin DOP ve bağış olarak belediyeye geçmesi gerekirken Tahmazoğlu’nun arazisi hiç eksilmediği, yani 1945 metrekarelik arsa belediyeye verilmediği, Tahmazoğlu’nun bunun yerine belediyeye başka bir bölgeden bağış yaptığı iddiaları doğru mudur?
5- Hisseleri daha önce 7408 Adada yer alan Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın arsasının Mehmet Tahmazoğlu’nun bulunduğu 7425 Adaya taşınarak 8 kat olan konut yapma izni 14 kata çıkarıldığı iddiaları doğru mudur? Bu işlemin gerekçesi nedir? Milletvekiline sağlanan bu imkânlar diğer arsa sahiplerine ve ya normal vatandaşa da sağlanıyor mu? Bu uygulama yasal ve etik midir?
6- Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile ilgili imar Kanununa aykırı iddialarla ilgili Bakanlığınızca bir inceleme başlatılmış mıdır? Konusu geçen ve Gaziantep kamuoyuna da yansıyan bu yolsuzluk iddialarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ne gibi işlemler yapmayı düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.