Talimat Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar? Talimat Nasıl Hazırlanır? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

18 Nisan 2024 - 18:16

Talimat Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar? Talimat Nasıl Hazırlanır?

Talimat Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar? Talimat Nasıl Hazırlanır?
Son Güncelleme :

18 Eylül 2022 - 11:07

22 views

Talimat dosyası, savcılık veya mahkeme tarafından gönderilmektedir. Talimat dosyası ile sanık savunması ve tanık dinlenilmesinin tespiti gerçekleştirilmektedir. Talimat dosyası kapsamında tanık veya sanığın beyanlarının tesit edilmesi için talimat duruşması yapılmaktadır.

Talimat Dosyası Nedir?

Yapılacak işin küçük ayrıntılarının açıklandığı evraklara, talimat dosyası denilmektedir. Alt düzeyde görevli olan personel, talimat dosyasını yazılı hale getirmektedir. Talimat dosyası ile başlatılan talimat duruşmasına gelinmemesi durumunda, asıl talimatı gönderen mahkemenin talimatına bakılmaktadır. Talimat mahkemesi zorla duruşmaya getirme müzakeresi çıkartabilmektedir.

Talimat Dosyası Ne İşe Yarar?

Sanık veya şüphelinin gözaltına alınması, arama, ifade alınması, yakalama ve el koyma gibi işlemlerin yapılması için talimat dosyasına ihtiyaç duyulmaktadır. Adli işlemler, talimat dosyası olmadan gerçekleştirilememektedir. Alt sınır 5 yıl ve üstü olmak üzere hapis cezasını gerektiren suçlar haricinde talimat mahkemesi vasıtası ile sanık sorguya çekilmektedir.

Talimat Nasıl Hazırlanır?

Talep edilen iş veya işlemlerin yapılabilmesi için talimat hazırlanmaktadır. Talimat mahkemesinde çalışan alt personellerden biri, sanık hakkında işlem yapılabilmesi için talimat dosyasını hazır hale getirmektedir. Asıl mahkemenin ikametinin bulunduğu yere talimat dosyası gönderilmektedir. Talimat kabulünden sonra talimat ile ilgili neler yapılacağını kapsayan tutanağa bakılmaktadır.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.