TAYYAR: KAYA’NIN HAMİSİ MHP’Lİ VEKİL MUHİTTİN TAŞDOĞAN « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

16 Haziran 2024 - 16:26

TAYYAR: KAYA’NIN HAMİSİ MHP’Lİ VEKİL MUHİTTİN TAŞDOĞAN

TAYYAR: KAYA’NIN HAMİSİ MHP’Lİ VEKİL MUHİTTİN TAŞDOĞAN
Son Güncelleme :

24 Şubat 2023 - 21:18

23 views

KİRLİ İLİŞKİ….

* AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, Yunus Kaya ile MHP Gaziantep MHP Milletvekili  Muhittin Taşdoğan’ın hamis olduğunu belirtti. Tayyar, Nurdağı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yolunu kesip mektup veren Ünal Yıldırım’ın mektubunu kendi hesabında yayınladı.  Mektubun bir bölümünde yüzlerce kişiye mezar yapan Yunus Kaya’nın, depremin 3. gününde  MHP Gaziantep milletvekili Muhittin Taşdoğan’ın aracında görüldüğü dile getirilirken, Kaya’yı Taşdıoğan’ın sakladığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Nurdağı ilçesinde deprem nedeniyle yıkılan binalara yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Kaya’nın dün Mersin’de yakalanarak gözaltına alındığını açıkladı.

2019 yılında meclis üyesi olan Yunus Kaya’nın meclis üyesi olduktan sonra kamu kurumlarından toplam 18 ihale aldığı,  ihalelerin toplam tutarı 41 milyon lirayı bulduğu ve ihalelerin 2019 – 2022 yılları arasında Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığı ortaya çıktı.

Kaya’nın en büyük ihaleyi Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığı ortaya çıktı.  İhalenin konusu “12 Aylık Sürücülü/Sürücüsüz araç kiralama hizmet alımı”. Söz konusu ihale 24 Ekim 2022 tarihinde yapılmış. İhalenin yaklaşık maliyeti 15 Milyon 606 bin 558 TL. 1 Ocak 2023’te başlayan iş 21 Aralık 2023’te sona erecek. Kaya ihaleyi 13 Milyon 870 bin 751 TL bedelle almış. Sözleşme 29 Ekim 2022 tarihinde imzalanmış. 

Kaya’nın aldığı ihaleler arasında en yüksek tutarlı ikinci ihale de Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait. Müdürlük 20 Ekim 2021 tarihinde “12 Aylık Sürücülü/Sürücüsüz araç kiralama” ihalesi yapıyor. Bu ihalenin yaklaşık maliyeti de 7 milyon 664 bin 333 lira. İhaleyi 6 milyon 342 bin 346 TL bedelle Kaya alıyor. Kaya 1 Ocak 2022 tarihinde başladığı işe 21 Aralık 2022 tarihinde bitiriyor.

Kaya’nın en yüksek tutarlı üçüncü ihalesi ise yine Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait. Müdürlük 8 Ocak 2020 tarihinde yaptığı “Müdürlüğe ve bağlı sağlık tesisleri için 59 adet sürücü 66 adet araç kiralama hizmet alımı” ihalesini Kaya 5 milyon 814 bin 71 TL bedelle alıyor. 31 Ocak 2020 tarihinde sözleşme imzalanıyor.

MECLİS ÜYESİ OLDUKTAN SONRA 40 MİLYON TL İHALE ALMIŞ

CHP’li Şahinbey Belediyesi Meclis üyesi Uğur Kalkan, Kaya’nın meclis üyesi olmadığı zamanlar dâhil toplamda 55 Milyon liralık ihale aldığını dile getirerek “Bu ihalelerin 18 tanesini yani 40 milyon lirayı bulan kısmını 2019 yılından sonra, yani AKP’de belediye meclis üyesi olduktan sonra almış. Meclis üyesi olmadan önce 8 yılda 16 Milyon Liralık ihale almış. Meclis Üyesi olduktan sonra birileri resmen “Yürü Yunus Kaya” demiş. Yaklaşık maliyetleri o kadar iyi hesaplamış ki; bazı ihalelerde neredeyse yaklaşık maliyeti teklif edecek kadar fiyat vermiş” diye konuştu.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

Kalkan, “Bazı ihalelerde de birçok elenen firma olmuş. Örneğin 2023 yolu araç kiralama ihalesinde 8 teklifin 6 tanesi devre dışı kalmış. Yunus Kaya 13.8 Milyon Lira bedelle kazanmış. Nurdağı İlçe Milli Eğitim’in ihalesinde yaklaşık maliyete 22 Lira yaklaşmış. Yine Nurdağı İlçe Milli Eğitim’in başka bir ihalesinde 160 Lira kalmış yaklaşık maliyete. Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nün 2020 başındaki ihalesinde 5 teklifin 4’ü elenmiş, sadece Yunus Kaya kalmış. O da 5.8 Milyon Lira bedelle ihaleyi kazanmış. Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 2014 yılındaki ihalesinde çok büyük bir tesadüf yaşanmış. 14 teklifin 13 tanesi geçersiz sayılmış, Yunus Kaya 761 Bin Liralık bedelle ihaleyi kazanmış. 14 firmanın 13 tanesinin elenmesini, 8 teklifin 6 tanesinin elenmesini ve buna benzer birçok örneği, tek katılımlı birçok ihaleyi, pazarlık usulü birçok ihaleyi ben normal bulmuyorum. Yunus Kaya için, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ihale kaynağı kurumlar olmuş. Bu sadece bir sektörde kazandıkları. Yapmış olduğu inşaatlarda yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Konunun ısrarla takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

TAYYAR: KAYA’NIN HAMİSİ MHP’Lİ VEKİL MUHİTTİN TAŞDOĞAN

AK Parti MKYK Üyesi ve AK Parti Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, MHP Gaziantep Millevekili Ali Muhittin Taşdoğan’ın yurtdışına kaçarken yakalanan müteahhit Yunus Kaya’nın hamisi olduğunu öne sürdü. AKP’li Tayyar’ın kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda konuyla ilgili şu görüşlere yer verdi:

“2014’de Nurdağı Belediye Başkanı seçilen Mehmet Yıldırır, akrabam değildir. Ben Türk’üm, Yıldırır Kürt’tür. Yakınların evliliği yoluyla da akrabalığım yoktur. Yıldırır da ben de müteahhit Yunus Kaya’nın belediye meclis üyeliği adaylığına karşı çıktık. Siyasi husumet başladı. Yunus Kaya aday olamayınca köyü Naimler’de AK Parti’ye ‘0’ oy çıktı, tüm oyları MHP aldı. Yıldırır’ın görevde kaldığı 5 yıl boyunca Yıldırır ile Kaya arasında sert kavgalar yaşandı. Kaya’nın hamisi MHP’li vekil Muhittin Taşdoğan’dı.

‘BENİ LİSTEYE MUHİTTİN TAŞDOĞAN KOYDU’

Haziran 2018 seçimlerinde liste dışı kalınca Yunus Kaya ve ekibine gün doğdu. Önce Yıldırır’ın adaylığını engellediler, sonra Kaya’yı AK Parti’den belediye meclis üyesi yaptılar. Kaya her yerde ‘beni listeye Muhittin Taşdoğan koydu’ dedi. İlişkisini gizlemedi.”

YUNUS KAYA, DEPREMİN 3. GÜNÜ TAŞDOĞAN’IN ARACINDA GÖRÜLDÜ

Şamil Tayyar, ayrıca twitter hesabında, Nurdağı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yolunu kesip mektup veren Ünal Yıldırım’ın mektubunu kendi hesabında yayınladı.  Mektubun bir bölümünde yüzlerce kişiye mezar yapan Yunus Kaya’nın, depremin 3. Gününde  MHP Gaziantep milletvekili Muhittin Taşdoğan’ın aracında görüldüğü dile getirildi.

Tayyar ”Sorumluluları bırakıp eski vekilin esnaf ziyaretinden komplo teorisi üretenlere son kez yazıyorum. Nurdağı’nda Cumhurbaşkanımız ve Devlet Bey’in yolunu kesip mektup veren Ünal Yıldırım, o inşaatta oğlu, gelini ve torununu kaybetti”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.