Tom Sawyer – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Haziran 2024 - 11:27

Tom Sawyer – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Tom Sawyer – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı
Son Güncelleme :

16 Nisan 2023 - 23:35

10 views

 En çok okunan çocuk kitaplarından biri de Tom Sawyer’dır. Tom Sawyer ya da Tom Sawyer’ın Maceraları kitapları öğrenciler tarafından sevilerek okunur ve bu sayede okumayı da sevmeye başlarlar. 

 Kitap Özeti Oku

 Hareketli ve başarılı bir çocuk olan Tom, annesini kaybettikten sonra teyzesi Polly ile yaşar. Teyzesi onu seven ona iyi davranan iyi kalpli bir kadındır. Tom çok hareketli ve söz dinlemeyen bir çocuk olsa da okula gider. 

 Konusu

 Ana karakter olan Tom Sawyer, en yakın arkadaşı ile çeşitli maceralara atılır. Bu maceralara korkmadan ve cesurca atılan ikili, kötü insanlarla da mücadele eder. Bir gün bu kötü insanlara ait olan bir hazine bulması ve sonrasında gelişen olayları anlatır.

 Okuyan çocuklar, iyi ve kötü arasındaki farkı anlayarak iyi insan olmanın önemini anlarlar. Okulda diğerleri tarafından sevilmeyen ve arkadaşlık edilmeyen Finn, Tom’un en yakın arkadaşıdır. Babasının bir sarhoş olmasından dolayı kimse onunla arkadaşlık etmez.

 Ancak Tom bunları dinlemek ve sürekli en yakın arkadaşıyla maceralara atılır. Örneğin bir gece mezarlıkta bir cinayete tanık olurlar ve cinayeti işlemeyen kişi suçlanınca gördüklerini söylerler. Cinayeti Kızılderili Joe işlemiştir.

 Daha sonra yeniden karşılarına çıkan Joe, mağarada saklanır. Çarpışmalarının ardından onu atlatmayı başaran Tom, daha sonra geri geldiğinde Joe’nun öldüğünü görür. Ancak onun sakladığı bir hazineyi de bulur. Hazineyi bulması ile heyecanı artar. Artık zengin olan Tom ve kız arkadaşı Becky daha sonra Tom’un arkadaşını bulmaya giderler. Onu ikna eden Tom, yine maceralara arkadaşı ile eskisi gibi atılır. 

 Karakterleri ve Sayfa Sayısı

 Oldukça eski zamanda yazılan ve hala günümüzde sevilerek okunan Tom Sawyer, 112 sayfadan oluşur. İçerisinde yer alan temel karakterler ise:

 Tom Sawyer: macera seven, yaramaz ve hareketli bir çocuktur.

 Polly Teyze: yaşlı ve iyi kalpli olan aynı zamanda da Ton Sawyer’a bakan onun teyzesidir.

 Red Joe: Tom’u ve arkadaşını sevmeyen tehlikeli biridir. 

 Huckleberry Finn: Tom Sawyer’ın en iyi arkadaşıdır, onunla maceralara girmekten hoşlanır.

 İyi insan olmanın faydalarını görem Tom ve arkadaşı, son derece etkili ve akıcı bir dille anlatılan hikayeleri ile çocukların sevilen kitapları arasındadır. Mark Twain tarafından 1800’lü yıllarda yazılan kitap, bugün hala sevilerek okunmaktadır.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.