Total Protein Nedir, Kaç Olmalıdır? Total Protein Düşüklüğü Nasıl Önlenir? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

18 Nisan 2024 - 18:07

Total Protein Nedir, Kaç Olmalıdır? Total Protein Düşüklüğü Nasıl Önlenir?

Total Protein Nedir, Kaç Olmalıdır? Total Protein Düşüklüğü Nasıl Önlenir?
Son Güncelleme :

03 Eylül 2022 - 13:50

41 views

Total protein değeri dikkat edilmesi gereken bir değerdir. Düşüklüğü veya yüksekliğinde bazı hastalıklara sebep olabilmektedir.

Total Protein Nedir?

Proteinler dokuların ve hücrelerin yapıtaşlarıdır. Vücudun büyümesi ve gelişmesinde, ayrıca genel sağlık durumunun tespitinde önemli etmenler arasındadır. Kan dolaşımında yer alan albumin ve globulin protein değerlerini ölçmek adına yapılan çalışmalara total protein testi denilmektedir. Yapılan bu test ile beraber referans aralığını görmek de çok önemlidir.

Total Protein Kaç Olmalıdır?

Total protein değeri yetişkinlerde ve çocuklarda değişkenlik göstermektedir. Genel olarak referans değeri ise 6,2 – 8,3 g/dl olmalıdır. Fakat laboratuvar testlerinde cihazla birlikte bu değer değişkenlik gösterebilir. Total protein değeri doğumdan itibaren çocukluk ve ergenlik dönemine bağlı olarak yaş kriterlerine göre değişik değerler ortaya çıkarmaktadır.

Total Protein Düşüklüğü Nasıl Önlenir?

Total protein değerinin kanda normal değerden düşük olması durumunda total protein düşüklüğünden bahsedilmektedir. Total protein düşüklüğü olduğu zaman bunun ciddiye alınması çok önemlidir. Böyle durumlarda detaylı araştırma ve inceleme ile beraber gerekli tedavi yöntemlerinin de ele alınması gerekmektedir. Bununla beraber hayvansal gıdalar dışında mercimek, nohut, barbunya gibi besinlerin tüketilmesi gerekir. Öğünlere fındık, badem, ceviz ve tohumlar da eklenmelidir.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.