TÜMER: PEK ÇOK AYDINLARIMIZ CANLARINI VERDİ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

31 Mart 2023 - 06:58

TÜMER: PEK ÇOK AYDINLARIMIZ CANLARINI VERDİ

TÜMER: PEK ÇOK AYDINLARIMIZ CANLARINI VERDİ
Son Güncelleme :

29 Ocak 2023 - 15:28

ADD Bilim Kurulu 2. Başkanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, “Demokrasi Adalet ve Türkiye’nin Geleceği” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin siyasal cinayetlerde dünya birincisi olduğunu söyledi

Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak ADD Bilim kurulu 2. Başkanı Prof. Dr. Ahmet Saltık’ın katıldığı  “Demokrasi Adalet ve Türkiye’ni Geleceği” konulu konferans, Gaziantep İnşaat  Mühendisleri  Odası Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

SALTIK: SİYASAL CİNAYETLERDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Gaziantep İnşaat  Mühendisleri  Odası’nda gerçekleştiren Demokrasi Adalet ve Türkiye’nin Geleceği” adlı konferansta konuşan ADD Bilim kurulu 2. Başkanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, dünyada bu denli aydınlarını siyasal cinayetlere kurban veren bir ülkenin bulunmadığını belirterek ”Dünya’da bu denli böylesine ardışık çok sayıda aydınını kurban veren siyasal cinayetlere kurban veren bir başka ülke var mı? Örneğin İngiltere’de buna benzer olaylar yaşanıyor mu? İskandinav ülkelerinde var mı? Oraları geçelim örneğin Cezayir’e geçelim, Tunus’a geçelim, Avrupa ülkeleri bırakalım var mı? Kuzey Afrika ülkelerinde biraz aşağıya inersek belki Sudan’da olabilir. Çok geri kalmış ülkelerde onlarda da yok ben baktım sayıca ardışılık bakımından birbirini izleme bakımından Ortadoğu’ya geldiğimde iş biraz karışıyor. Irak’ta bile Türkiye’ye kadar yok Suriye’de yok. Afganistan’da yok. Pakistan’da yok. İçim ezilerek söylüyorum Türkiye bu anlamda açık ara dünya birincisi” dedi.

Türkiye’de 12 Eylül tetikleyen hazırlık cinayetlerinin olduğunu söyleyen Saltık, “Son 30 yılda, 1990 yılından bu yana özellikle bu cinayetlere sahne oldu. Bu soruya doğru yanıt veremez isek sorunu çözemeyiz. Tedavisini yapamayız. Dolayısıyla sürer gider ve bir süre sonra Türkiye dağılma noktasına gelir. Bir Anadolu federe İslam Cumhuriyeti kurulma noktasına doğru gider” dedi.

TÜMER: PEK ÇOK AYDINLARIMIZ CANLARINI VERDİ

ADD Gaziantep Şube Başkanı İsmail Tümer, “12 Eylül faşist darbesiyle Cumhuriyet kazanımlarının önemli bir kısmını yitirirken, dönemin devrimci aydınları gelecek tehlikenin daha büyük olduğunu öngörerek, Atatürk Düşünce Derneği’ni kurdular.” diyerek derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Tümer, Derneğin kuruluşunun üzerinden 8 ay geçmemişti ki Muammer Aksoy hocamızı hain bir saldırıyla katlettiler. Bu cinayet ile Türkiye yeniden karanlık suikastlar dönemine girdi. Muammer Aksoy’un katledilmesiyle  başlayan ve bu dönemde Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Turan Dursun ve Eşref Bitlis gibi pek çok aydınlarımız canlarını verirken aynı dönemde Sivas katliamı, Başbağlar katliamı gibi  gibi kitlesel cinayetler de yaşandı. İşte bu cinayetleri topluca lanetlemek ve devrimci aydınları anmak için Uğur Mumcu’nun katledildiği 24 Ocak 1993 ile 31 Ocak 1990 arasında kalan 7 günlük sürede Adalet ve Demokrasi haftası düzenleyerek şehitlerimize Rahmet ve minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.