ÜÇ UNSURA DİKKAT EDİLMELİ! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Nisan 2024 - 03:19

ÜÇ UNSURA DİKKAT EDİLMELİ!

ÜÇ UNSURA DİKKAT EDİLMELİ!
Son Güncelleme :

10 Kasım 2022 - 22:23

12 views

Havaların soğumasıyla ile birlikte, soba kullanımı da artmaya başladı. Özellikle de kırsal mahallerde kullanılan soba, dikkatli ve bilinçli kullanılmadığı taktirde, ölümlere yol açabiliyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, soba zehirlenmelerine karşı vatandaşların daha dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.Havaların soğumaya başlaması ile birlikte soba kullanımı da başladı. Kent genelinde özellikle de kırsal mahallerde kullanılan soba, kışın tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba ve baca zehirlenmeleri hemen hemen her yıl can alıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz ise olası soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.
Kışın yaşanan soba zehirlenmeleri birçok vatandaşın hayatını tehlikeye sokuyor. Kışın soğuğundan korunmak için bir oda içerisinde yanan soba, dikkatsiz kullanım nedeni ile ne yazık ki her yıl can alıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz ise Gaziantepli vatandaşlara soba kurulumu ve kullanımı hakkında eğitimler verildiğinin altını çizerek, vatandaşları duyarlı ve dikkatli olmaları konusunda uyardı.
“ÜÇ UNSURA DİKKAT EDİLMELİ!”
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, “Havaların soğumaya başlaması ile birlikte soba kullanımında yavaştan başladı. Bizlerde çeşitli tehlikelerin önüne geçebilmek adına her yıl olduğu bu yılda önlemlerimizi alıyoruz. Biz itfaiye daire başkanlığı olarak vatandaşlarımıza her yıl verdiğimiz eğitimler ile bilinçlendiriyoruz. Gaziantep Büyükşehir İtfaiyesi olarak geriye doğru baktığımızda 100 binleri geçen eğitim alanlarımız oldu. Her yıl gerek okullarda gerekse sosyal tesislerde veya medya hesaplarımızdan vatandaşları bu konuda bilinçlendirmeye ve uyarmaya çalışıyoruz. Doğru soba kullanma doğru yakıt kullanma, sobayı doğru kurmak en önemli üç unsur. Bu üç unsura dikkat edilmeli” dedi.
“BACA VE SOBA TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ!”
Yılmaz, “Vatandaşlarımızın öncelikle iyi bir baca temizliği ve soba temizliği yaparak doğru soba kurulumu gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında ise doğru soba kullanma ile birlikte kış sezonunda olabilecek her türlü karbonmonoksit zehirlenmelerinin en aza ineceğini ön görüyoruz. Burada da en temel şey temizlik daha sonrasında doğru soba kullanımıdır” diye konuştu.
“SOSYAL TESİSLERDE EĞİTİMLER VERİLİYOR”
Yılmaz, “Kış sezonunda olabilecek karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için birçok alanda eğitimler vererek vatandaşların bilinçlenmesini sağlıyoruz. Ayrıca eğitimlerin yanı sıra broşür dağıtarak da vatandaşların dikkatli olmasını sağlıyoruz. Kent genelinde yaşayan Suriyeli vatandaşlarında bu konuda duyarlı olması adına çevirmenler tarafından da eğitim verilmekte. Bu eğitimlerimizi, Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin sosyal tesislerinde aynı zamanda bazı okullarda gerçekleştirmekteyiz. İtfaiye daire başkanlığımızda eğitim ve denetim şube müdürlüğü var. Ve bu şubeye bağlı 10’a yakın personelimiz soba zehirlenmelerinin önüne geçmek adına eğitim veriyor” şeklinde konuştu.
“UZUN BORULAR BÜYÜK RİSK TAŞIYOR”
Doğru soba kurulumunun önemli olduğunun altını çizen Yılmaz, “Soba kullanımında ne kadar az dirsek kullanılırsa o kadar iyi. Oda içinde uzun borulardan oluşan kurulum büyük risk taşıyor. Dolayısıyla az dirsekli ve az kıvrımlı soba kurmak doğru bir yaklaşımdır. Vatandaşlar binaların konumuna göre sobalarını kurabilir. Fakat boruların yere çok yakın olması ya da tavana çok yakın olması tehlikeyi artırır. En doğru kurulum orta seviyede olandır. Şu an için bir soba zehirlenme vakası ile karşılaşmadık ama önümüzdeki günlerde bu tarz vakalar görülmeye başlayabilir. Bu vakaların çok fazla yaşanmaması için vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ayrıca gece geç saatlerde sobayı yakmamalarını öneriyoruz. Kullanılan yakıtlarda büyük önem arz ediyor” dedi. GÜLBURCU ERMAYASI

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.