ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Temmuz 2024 - 17:12

ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR

ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2022 - 20:52

16 views

Kilis’te üretilen Kilis Karası (Horoz Karası) Üzüm’ün hasadı için çiftçiler gün sayıyor. Musabeylililer Kalkınma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Gün,  2022 yılı hasat  döneminin girdi maliyetleri olan mazot, gübre, ilaç ve işçilikte 4 katı bir artış söz konusu söyledi.

Kilis’te üretilen Kilis Karası (Horoz Karası) Üzüm’ün hasadı için çiftçiler gün sayarken, maliyetlerin 4 kat artması üreticiyi düşündürüyor.

Musabeylililer Kalkınma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Gün “Bölgemizin ana geçim kaynağı olan Kilis Karası (Horoz Karası) olgunlaşmaya başlamış ve hasat dönemine az bir zaman kalmıştır, ancak piyasada bazı manipülatif söylemlerle yaş üzümün kilosunun 2,10 TL ile 2,90 TL arasında belirlendiği yaş üzüm alımların bu şekilde olacağı konusunda haberlerden dolayı çiftçimiz değer göremeyen ve heba olan emeği için kara kara düşünmektedir.2021 yılı hasat dönemine göre 2022 yılı hasat  döneminin girdi maliyetleri olan Mazot, Gübre, İlaç ve İşçilikte 4 katı bir artış söz konusu olduğundan dolayı bu rakamlar çiftçimizin iflası ve emeğine saygısızlıktır “ dedi.

ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR

Musabeylililer Kalkınma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Gün,  Piyasada taban ve tavan  fiyat belirleyen bir Kamu Kuruluşu olmaması   sebebiyle üzüm alıcıları, komisyoncular ve aracıların piyasada üzüm fiyatları konusunda birbirinden farklı fiyatlandırma yapması ve ürünlerin fiyatları konusunda açılan makasla beraber bazı fırsatçı ve karaborsacılar yüzünden çiftçi açısından olumsuz bir durum ortaya çıkarmaktadır. Meyve suyu üreticileri, alkollü içecek üreticileri, üzüm ve türevlerinden endüstriyel ürün üreten işletmelerin, üreticiden ürünü direkt almayarak, aracılar vesilesiyle aldığı için üretici mağdur olmaktadır”  dedi.

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA

Gün” Üzüm hasadı için gelen tarım işçilerinin yevmiyelerinin belirlenmesi ve bu işçilerin taşıması için istenilen araba ücretleri konusunda tam bir karmaşa mevcuttur. Hasat döneminde küçük üreticilerin günü birlik iş bitirmek için verdiği ücretler, büyük üreticilerin hava şartlarından dolayı bir an önce mahsulü toplamak için içine düştüğü zorluklar, piyasada ki fırsatçılar için adeta kaçırılmayacak bir imkan oluşturmuştur. Musabeylili Hemşehrilerimizin yaşadığı sorunlara duyarsız kalmayarak Tüm Musabeylililer Kalkınma ve Dayanış Derneği olarak çözüm önerilerimiz;

1) Tarım Bakanlığı bu konuda ivedilikle yaş ve kuru üzümün gerçek değerinde taban fiyat uygulaması yaparak kamuoyunu rahatlatmalıdır.

2) İlçemizde kurulan Kilis Üzüm Üreticileri Birliği yaş ve kuru üzüm alışları ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları, piyasaya denge getirecek aksiyonlarla aldığı veya almayı düşündüğü önlemleri basın-medyayla, kamuoyuyla ve çiftçilerimizle paylaşmalıdır.

3) Kilis ilimiz başta olmak üzere çevre illerimizin yöneticilileri ile görüşmeler yapılarak; Kamu Kurum ve Kuruluşları, Tarım Kredi Kooperatifleri bir kereye mahsus olmak üzere, direkt çiftçiden üzümü alması piyasaya denge getirecektir.

4) Geniş kapsamlı bir katılımla devletimizin görevlendirdiği yetkililerin denetiminde; İl ve İlçe tarım Müdürlüklerinin ilgili birimleri, Üzüm Üreticileri Birliği, Ziraat Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları, Çiftçi ve Üreticiler, Ziraat Mühendisleri, Tarım işçileri ve Temsilcileri, Meyve suyu üreticileri, alkollü içecek üreticileri, üzüm ve türevlerinden endüstriyel ürün üreten işletmelerin temsilcileri ile aracı ve komisyoncuların da içinde bulunduğu bir çalışma grubu oluşturulmalı ve  belli standartlar belirlenmeli sadece hasat zamanında değil kalıcı çözümler oluşturarak, katma değer sağlayacak, yeni projeleri ve standartları acil eylem planı hazırlayarak uygulamaya koymalıdır.

5) Kilis- Gaziantep İllerimizin; Siyasetçileri, Milletvekilleri, Yöneticilileri, İlgili Sivil Toplum Kuruluşları ve ilgili paydaşların tamamı başta Kilis Karası, Antep Fıstığı, Zeytin ve Zeytinyağı gibi ülkemizde söz sahibi olduğumuz tarım ürünlerimiz konusunda kamuoyu oluşturarak yazılı ve görsel basın aracılığıyla ülke gündemine taşıyarak kalıcı çözümler oluşturulmalı ve en önemlisi gerçekten de uygulamak için ve ortak  payda da buluşmak üzere yapılmalıdır.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.