VALİ GÜL: KENTTEKİ ORMAN VARLIKLARI ARTIRILMALI « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Nisan 2024 - 15:27

VALİ GÜL: KENTTEKİ ORMAN VARLIKLARI ARTIRILMALI

VALİ GÜL: KENTTEKİ ORMAN VARLIKLARI ARTIRILMALI
Son Güncelleme :

11 Kasım 2022 - 22:07

10 views

Türkiye Yüzyılına Nefes” temasının işlendiği “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” dolayısıyla, Şahinbey ilçesi Doğanca Mahallesi kırsalında,  sedir, fıstık, badem ve servi ağaç çeşitlerinden oluşan 2 bin fidan  toprakla buluşturuldu.

Bu yıl “Türkiye Yüzyılına Nefes” temasının işlendiği “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” dolayısıyla Gaziantep’te düzenlenen etkinliklerde binlerce fidan toprakla buluştu. Şahinbey ilçesindeki Doğanca Mahallesi kırsalında hazırlanan sahaya sedir, fıstık, badem ve servi ağaç çeşitlerinden oluşan 2 bin fidan dikilerek can suyu verildi.

VALİ GÜL: KENTTEKİ ORMAN VARLIKLARI ARTIRILMALI

Vali Davut Gül, etkinlikteki konuşmasında, kentin ağaç ve yeşil anlamında çok zayıf olduğunu belirtti. Son yıllarda dikilen ağaçlarla kentteki orman varlıkların artığına işaret eden Gül, “Son 4 yılda 27 milyon fidan dikme hedefimiz vardı. Bu 27 milyon fidanın 10 milyonu toprakla buluştu. İnşallah önümüzdeki süreçte kalanları da toprakla buluşturacağız. Bizim ağaçlandırmayı sadece kamu eliyle yapma şansımız yok. Orman Genel Müdürlüğümüz olağanüstü çalışma yapıyor, diğer kurumlarımızı, büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz önemli destekleri var ama asıl ormanı koruyacak olan tüm vatandaşlarımızdır.” dedi.

METERİS: ‘’AĞAÇLANDIRMA BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR’’

Ağaçlandırmanın önemine dikkat çeken ve etkinlik kapsamında Gaziantep’e gelen Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Hüseyin Meteris ise konuşmasında şu cümlelere yer verdi: ‘’Ekonomik, sosyal ve ekolojik yönden büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, geliştirmek ve gelecek nesillere daha güzel yaşanılır bir vatan bırakmak için 2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan 24 sayılı genelge ile 11 Kasım Milli Ağaçlandırma günü olarak ilan edilmiştir. 2019 yılından bu yana değişik temalar içeren milli ağaçlandırma günü kutlamaları bu yıl Türkiye Yüzyılına nefes temasıyla kutlanıyor. İlimiz ve bizim için ağaçlandırma büyük önem taşımaktadır.’’

TEPE:YAŞANABİLİR BİR ÇEVRE BIRAKMAK İSTİYORUZ

Etkinlik kapsamında konuşan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe’de, gelecek nesillere yaşanabilir yeşil bir çevre bırakmak istediklerini belirterek “ ‘’Gençlerimizle beraber Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla fidan dikiyoruz. Bu fidanlar Türkiye Yüzyılına da gençlere de nefes olacak. Beraber büyüyecekler” dedi.

Düzenlenen etkinliğe Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, Gaziantep İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arıkan, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Hüseyin Meteris,  Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, kurum amir ve personelleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.   GÜLBURCU ERMAYASI

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.