VİTRİNLERE BAKIYORUZ AMA BİR ŞEY ALAMIYORUZ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Nisan 2024 - 11:51

VİTRİNLERE BAKIYORUZ AMA BİR ŞEY ALAMIYORUZ

VİTRİNLERE BAKIYORUZ AMA BİR ŞEY ALAMIYORUZ
Son Güncelleme :

14 Ekim 2022 - 22:48

11 views

Artan hayat pahalılığı ve enflasyon yüzünden bu kış zor geçecek. Kira, doğalgaz, elektrik gibi kalemlerdeki fiyatlar astronomik olarak yükselirken, kışlık giyeceklerdeki fiyat artışı da tavan yaptı. Vatandaşlar kış gelmeden kara kara düşünürken “ Bu kış gerçekten kara geçecek” şeklinde konuştular.

Kira ve gıdadaki artış derken şimdi de kışlık giyim ürünleri vatandaşların belini büküyor. Havaların soğuması ile kışlık kıyafetler dolaplardaki yerini alırken, eksiklerini tamamlamak isteyen vatandaşlarda mağazaların yolunu tuttu. Ancak dolar kuru ve enflasyon giyim ürünlerindeki fiyatları da artırdı. Hal böyle olunca Gaziantepli vatandaşlar, “Hiçbir şeye güç yetmiyor. Bırakın keyfi alışverişi eksiklerimizi bile alamıyoruz” dedi.
Dolar kuru ve enflasyon giyim ürünlerindeki fiyatları da derinden etkiledi. Mağazalarda bir swift tişörün fiyatı en uygun 300-400 TL’den başlıyor. Her yıl en çok tercih edilen montlar ise gram altın ile yarışıyor. Geçen yıl 400 TL’ye satılan bir mont bu yıl artan fiyatlar doğrultusunda bin TL’nin üzerinde satılıyor. Gaziantepli vatandaşlar ise, “Bir mont bile alamıyoruz, çocuklarımız kışın soğuğunda ne giyecek? Mont gram altın ile yarışıyor” şeklinde konuştu.
“ALIM GÜCÜ ÇOK DÜŞTÜ”
Yıllardır esnaflık yapan Veysel Demirbaş, “Bu yıl çeşitlerde bizde çok fazla fark etmedi biz daha çok spor giyim üzerine çalıştığımız için aynı tarz ürünlerle devam ediyoruz. Fakat bu yıl fiyatlar çok pahalı, genelde gurbetçiler geldiğinde bizim işlerimiz açılıyor ama şu an için fiyatların pahalı olması da işlerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Geçen yıla oranla fiyatlar yüzde yüzün üzerinde arttı. Bu nedenle de kimse alışveriş yapamıyor. Müşteri geliyor ürünleri beğeniyor ama fiyatlar yüzünden geri bırakıyor. Alım gücü çok düştü. Doların yükselmesi de bizi etkiliyor. Çünkü geçen yıl 400 TL’ye sattığımız bir montu bu yıl bin TL’nin üzerinde satıyoruz” dedi.
“FİYATLAR RESMEN EL YAKIYOR”
Kışlık kıyafet alışverişine çıkan Seda Boncuk, “Kış aylarına giriyoruz ama kışlık kıyafet alamıyoruz. Fiyatlar resmen el yakıyor, hiçbir şeye güç yetmiyor. Ayrıca sadece kıyafette değil aynı zamanda gıda da bu zamlar farksız. Allah yardımcımız olsun” diye konuştu.
“BİR MONT BİN TL’NİN ALTINDA DEĞİL”
Kışlık kıyafetlere el bile değmediğini ifade eden Cennet Koç, “Bu yıl hiçbir şeye güç yetmez oldu. Havalar soğuyor ama bizler kışlık kıyafet alışverişine çıkamıyoruz. Fiyatlar aşırı yükselmiş, bir mont bin TL’nin altında değil. Geçen yıla göre bu yıl fiyatlar sanki 4 katı artmış durumda” dedi.
“VİTRİNLERE BAKIYORUZ AMA BİR ŞEY ALAMIYORUZ”
Fiyatların sürekli arttığını ifade eden Tuana Sayın, “Ben Almanyadan geliyorum ama fiyatları kıyaslayacak olursak bu yıl çok yüksek vitrinlere bakıyoruz ama bir şey alamıyoruz. Her yıl fiyatlar daha da çok artıyor” diye konuştu.
“BUGÜN ALDIĞIMIZI YARIN ALAMIYORUZ”
Artan fiyatlar belimizi büküyor diyen Gülşen Keser, “Her şey çok pahalı hiçbir şeye güç yetmiyor. Bugün aldığımızı yarın aynı fiyata alamıyoruz, vatandaş da dertli, kimsenin güçü bir şeye yetmez oldu” dedi.
“HER GÜN ZAM GELİYOR”
Geçen yıla oranla bu yıl kıyaslanamayacak derecede artmış diye konuşan Zeynep Keser, “Her gün zam geliyor. Kış geldi ama eksiklerimizi alıpta yerine koyamıyoruz bile. Geçen yıla oranla fiyatlar bu yıl uçmuş durumda” dedi.
“ZAMLARIN EN BÜYÜK NEDENİ AKARYAKIT”
Uzun yıllardır esnaflık yapan Mehmet Arslan, “Ben bir toptancı olarak söylüyorum her şey iki üç katına çıktı. İpten ta cv şımacılığına kadar her şey çok pahalı. Bu zamların en büyük nedeni akaryakıt. Zamların vitrinlere yansıdığı söyleniyor doğru ama vitrinlere yine az yansıyor. Geçen yıl ki kar ile bu yıl ki kar oranı çok düştü. Ben geçen yıl yüzde 20 kazanırken bu yıl yüzde 10 kazanıyorum, buda bizi kurtamıyor” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN