YAMAÇTEPE’DEKİ İMAR RANTININ ÜZERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

1 Aralık 2023 - 00:28

YAMAÇTEPE’DEKİ İMAR RANTININ ÜZERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR”

YAMAÇTEPE’DEKİ İMAR RANTININ ÜZERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR”
Son Güncelleme :

28 Nisan 2022 - 22:27

19 views

Yamaçtepe’ deki imar yolsuzluğu Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu’nun peşini bırakmıyor

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Yamaçtepe’deki imar rantının üzerinin örtülmeye çalışıldığını belirterek ‘’ Her iki bakanlıkta soru önergelerine cevap vermeyerek ölü taklitti yapıyor. Biz bu rant olayını yarına bırakırız ama,  yanına bırakmayıp, hesabını sorarız’’ dedi
**Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet  Tahmazoğlu hakkında çıkan  imar yolsuzlukları, gündemdeki yerini koruyor. Vatandaşların ‘hizmet fakiri’ belediye olarak tanımladıkları  Şahinbey Belediyesi’nin, Yamaçtepe ile ilgili kamuoyuna açıklama yapmaması da  şüpheleri artırıyor.  CHP Gaziantep İl örgütü de Tahmazoğlu’nun sağladığı rantla ilgili belgeleri  Cumhuriyet Savcılığına  sunarak suç duyurusunda bulunmuştu.
Geçtiğimiz haftalarda Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, kamuoyunda yer alan İmar Kanuna aykırı işlemlerine ilişkin iddiaların cevaplandırılması adına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yazılı soru önergesi veren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, yazılı soru önergelerinin cevaplanmaması üzerine Bakanların Tahmazoğlu hakkındaki iddiaları görmezden gelerek belediye başkanın kayırdığını belirtti.
YAMAÇTEPE’DEKİ İMAR RANTININ ÜZERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR”
“ Yamaçtepe’deki imar rantıyla ilgili İçişleri ve Çevre bakanlarına sorduğum sorularımın resmi tutanaklara geçmesi adına Türkiye Büyük Millet Meclisinde Genel Kurul görüşmeleri esnasında bu sorularımı sözlü olarak gündeme getireceğim” diyen Yılmazkaya, “Şahinbey Belediyesindeki yolsuzluk iddialarına ilişkin her 2 bakana yazılı soru önergesi vermeme rağmen, bu sorular yasal süresi içinde cevaplanmadı. Yani cevap verilmedi. Aslında bakanlar tapu müdürlüklerinden çok rahat bir şekilde bu belgeleri temin edip kamuoyunun merak ettiği soruları cevaplayabilirlerdi. Ama görünen o ki; Yamaçtepe’deki imar rantıyla ilgili bakanlarda durumun farkında. İşin üzerini örtmeye çalışıyorlar” dedi.
GAZETECİLERE BASKI KURULARAK ÜZERİ ÖRTÜLEMEZ!
“Güzel Antep’imde neler oluyor” diyen Yılmazkaya, “Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu hakkında Yamaçtepe’deki imar rantı ve yolsuzluk iddiaları üzerine haber yapan ve görevlerini yerine getirmeye çalışan gazetecilere baskı kurulduğu ve davalarla sindirilmeye çalışıldığı görülmektedir” dedi.
FATMA ŞAHİN ANTEP KAMUOYUNA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ
Yılmazkaya, “ Gaziantep kamuoyunun ve bizlerinde yakından takipçisi olduğu bu sürecin gazetecilere baskı kurularak üzerinin örtülemeyeceği aşikardır” ifadelerini kullandı.
“Bir dönem AKP’nin en önemli siyasetçilerinden Bülent Arınç’ın, dönemin Ankara Belediye Başkanı hakkında; “Ankara’yı parsel parsel sattı” sözü bugünlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, Şahinbey Belediyesi’nin Yamaçtepe’deki imar düzenlemesi için, “Kan kusup, kızılcık şerbeti içiyorum ‘’sözleri ile örtüşmektedir. Fatma Şahin’inin Antep kamuoyuna önemli mesajlar verildiği bu sözler boş ifadeler değildir.” Dedi.
YÜCE MİLLETİMİZ ADINA SORMAK İSTİYORUM!
“Muhalif birçok belediyeye kayyum atayan İçişleri Bakanlığı neden harekete geçmiyor? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı neden bir işlem yapmıyor. Her iki bakanlıkta soru önergelerine cevap vermeyerek ölü taklitti yapıyor, olayın üzerini örtemeye çalışıyor. Ama bizler Gazianteplinin, tüyü bitmemiş yetimin hakkını sonuna kadar savunacağız.
Önceden verdiğim soru önergesinin cevaplanmaması ve konun İçişleri Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik Bakanlığı tarafından kapatılmaya çalışıldığı yönünde Gaziantep kamuoyunda yer alan iddiaların netleşmesi için Yüce Milletimiz adına tekraren sormak istiyorum” diyen Yılmazkaya, her iki bakanın cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi;
1- Yamaçtepe Bölgesinde, Şahinbey Belediyesi adına kayıtlı 7425 Ada, 1 parseldeki 1311 metrekarelik arsanın 1271 metrekarelik kısmı 12.10.2017 tarih ve 45278 yevmiye numaralı Tapu Resmi Senedi ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu yüzde 39;nun mülkiyetine geçtiği iddiaları doğru mudur?
2- İddialar doğru ise Belediye başkanı, belediyenin arsasını kaç liraya almıştır? Bu işlem yapılırken belediyenin zarara uğramaması için encümen kararı var mıdır? Komisyon kurulmuş mudur? Fiyat takdiri yapılmış mıdır?
3- Yukardaki iddialar doğru ise Belediye başkanının belediyeye ait bir gayrimenkulü alması etik midir?
4- Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu yüzde 39;nun, Yamaçtepe Bölgesi 180 Ada ve 31 parselde 3536 metrekarelik arazine parselasyon yapıldığı, parselasyon sonucu arazinin yüzde 55 ve 39;inin DOP ve bağış olarak belediyeye geçmesi gerekirken Tahmazoğlu’nun yüzde 39;nun arazisi hiç eksilmediği, yani 1945 metrekarelik arsa belediyeye verilmediği, Tahmazoğlu’nun bunun yerine belediyeye başka bir bölgeden bağış yaptığı iddiaları doğru mudur?

5- Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile ilgili imar Kanununa aykırı iddialarla ilgili Bakanlığınızca bir inceleme başlatılmış mıdır? Konusu geçen ve Gaziantep kamuoyuna da yansıyan bu yolsuzluk iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanlığı olarak ne gibi işlemler yapmayı düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.