Yangın Nedir, Nasıl Oluşur? Yangın Çeşitleri Nelerdir? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Nisan 2024 - 21:59

Yangın Nedir, Nasıl Oluşur? Yangın Çeşitleri Nelerdir?

Yangın Nedir, Nasıl Oluşur? Yangın Çeşitleri Nelerdir?
Son Güncelleme :

10 Eylül 2022 - 13:59

193 views

Yangın kişilerin bilinç eksikliğinden kaynaklanabildiği gibi dış etkenlerden de kaynaklanabilir. Gazın açık unutulması, elektrik kaçıklarının olması yangına sebep olabilir.

Yangın Nedir, Nasıl Oluşur?

Yangın, tehlikeli afetlerden biridir. Bilinçsiz kullanım ya da ani olaylar yangına sebep olabilir. Evlerde ya da iş yerlerinde dış etkenlerden veya insandan kaynaklı yangınlar ortaya çıkabilir. Ocaklardan çıkan ateşin savrulması, ısınmadan kaynaklı elektrik kaçakları ya da gazın açık unutulması yangına sebep olabilir. Yangın insanların mal ya da can kaybı yaşamasına sebep olabilen bir afettir. Yangınları önlemek için kişilerin mutlaka dikkatli ve bilinçli olması gerekir. Yangın söndürme yöntemleri ve sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak da yangının engellenmesi için önemlidir.

Yangın Çeşitleri Nelerdir?

Yangın sınıfları şu şekildedir:

A Sınıfı Yangın: Kor şeklinde yanan ve genelde organik yapıdaki katı maddelerin yangınlarıdır. Örneğin kumaş, odun, kağıt ya da ot gibi nesnelerin yanması.

B Sınıfı Yangın: Sıvı ya da sıvı özelliği olan katı maddelerin yangınıdır. Bu yangına benzol, katran, alkol ya da benzin ürünleri örnek verilebilir.

C Sınıfı Yangın: Gaz yangınlarını kapsar. Propan, LPG, metan ya da doğalgaz gibi gazların yanması ile oluşan yangınlardır.

D Sınıfı Yangın: Metal yangınlarını kapsayan D sınıfı yangınlar genelde kalsiyum, baryum, çinko, magnezyum ya da lityum gibi maddelerin yanması ile oluşur.

F Sınıfı Yangın: Pişirme aletleri içindeki bitkisel ve hayvansal pişirme yağlarından oluşan yangınlardır. Mutfakta kızartma ya da buna benzeyen sebeplerden çıkan yangınlardır.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.