YARGI KARARI DOĞRULTUSUNDA PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIK « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

23 Şubat 2024 - 00:02

YARGI KARARI DOĞRULTUSUNDA PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIK

YARGI KARARI DOĞRULTUSUNDA PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIK
Son Güncelleme :

15 Nisan 2022 - 21:13

Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında konuşan CHP’li Yılmaz Kireç, yargı kararına rağmen Gaziantepspor Tesisleri alanında yapılan imar revizyonuna tepki gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili  Osman Toprak’ta , Yargı kararında belirtilen eksiklikler doğrultusunda planda revize yapıldığını söyledi.
**Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın Birinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı Faaliyet raporu okunarak , Gaziantepspor Tesisleri alanında yapılan imar revizyonu konuşuldu.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın Birinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti
BURAYA SPOR TESİSİ YAPIN.
Gündem maddesine ilişkin konuşan CHP’li Yılmaz Kireç, yargı kararına rağmen Gaziantepspor Tesisleri alanında yapılan imar revizyonuna tepki gösterdi. Kireç, “Gaziantepspor tesisleri ile alakalı planda küçük değişiklikler yapılarak yeniden gündeme getirildi. Artık biz mahkemeye vermekten usandık, siz usanmadınız. Gaziantepspor Tesislerini ticari alan ve konut alanı neden yapıyorsunuz, buraya spor tesisi yapın. İdari yargının verdiğinin kararı ufak değişiklikler yapılarak meclis gündemine getiriyorsunuz.  CHP olarak doğru olan tüm kararlara onay veriyoruz. Baktığımızda Belediye Hizmet alanına yeşil alan çevirmişsiniz, sonrasında bu alanları Ticaret alanına, konut alanına dönüştürmüşsünüz. Bundan usanmadınız mı? Biz teknik ve kanunlar doğrultusunda konulara bakıyoruz. Siyasi olarak bakmış olsaydın tamamına ret verirdik. Siyasi olarak maddelere bakmıyoruz, ret vermiyoruz.”
YARGI KARARI DOĞRULTUSUNDA PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIK
GBB Başkanvekili Osman Toprak, “Yargı kararında belirtilen eksiklikler doğrultusunda planda değişiklikler yaptık. Spor tesisi aynı emsalde hemen Alleben  Göletinin yanında Gaziantep FK’nın spor tesisi var. Bunun karşılığında da tesis yapıyoruz. Vatandaşlarımızın ve gençlerimizin daha rahat ulaşabileceği noktada daha büyük bir spor tesisi yapıyoruz. Yargı kararı doğrultusunda da planda çalışma yapıldı. Sizin de kentin yararına olan ancak siyaseten muhalefet şerhi koymak zorunda olduğunuz karar oluyor.  Getirmiş olduğumuz kararları ufak değişiklikler olarak kabul etmeyin, ben bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Küçük dediğiniz kısım çok göreceli bir cümle. Biz, mahkemenin belirtmiş olduğu, değişiklik istediği konuları yerine getirerek gündeme aldık, değişikliklerin onayı için meclise sunuyoruz.” Dedi.
3 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN AÇILDI
Kentin her geçen gün geliştiğini kaydeden Toprak, “Şehirler canlı organizmalar gibi her geçen gün biraz daha gelişiyor. Bu anlamda yapılan planlamalar bölgenin ihtiyacına göre değişebiliyor. Biz de bu anlamda plan değişiklikleri yaparak meclis gündemin sunuyoruz. Yeşil alan konusunda en son eleştirilecek Belediye GBB’dir. 2014 yılından bu yana yaklaşık 3 milyon metrekare yeşil alana açıldı. Şu anda da OECD ülkelerinin belirlemiş olduğu kişi başına düşen 9 metrekarelik yeşil alan oranının üzerine çıktık. Gaziantep’te kişi başına düşen yeşil alan miktarı 9,2 metrekare ile oldu.
2021 YILI BÜTÇE GİDERLERİ 2 MİLYAR 345 MİLYON TL OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR
2021 yılı faaliyet raporu görüşmesinde AK Parti grubu adına söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Halil Uğur, şunları kaydetti:  “Faaliyet raporlarının görüşmesini çok önemsiyorum. 2021 Faaliyeti raporunu inceledim.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı Mali Bütçesi  1 milyar 970 milyon olarak öngörülmüştür. Yıl içinde 445 milyon TL ek bütçe yapılmıştır. Bütçe gideri toplam ödeneği 2 milyar 415 milyon TL olmuştur. Yıl sonunda bütçe giderleri 2 milyar 345 milyon TL olarak gerçekleştirilmiştir. Gider bütçesi oranı yüzde 97 oranında gerçekleşmiştir.  Yine 2021 bütçesi yılbaşında 1 milyar 820 milyon TL olarak belirlenmişti. Ek bütçeyle 2 milyar 365 milyon TL olarak belirlenmiştir. 2021 yılında gelir diğer programı yüzde 107 olmuştur. Bütçemiz dengeli bir şekilde gerçekleşmiştir.  Belediyemiz 2021 yılında birçok projeye de imza atarak hizmetler üretmiştir.”
BÜTÇE FAİZE GİDİYOR

CHP Grubu adına söz alan CHP Grup Başkanvekili ile Yılmaz Kireç “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2021 yılında 231 milyon TL faiz ödemiştir. Ön görülen faiz oranı 250 milyon TL olarak belirlenmiş. Bu kadar faiz ödeyen başka bir belediye var mıdır? Borçların bir çoğu kur farkından kaynaklanıyor. Baktığımızda dış borçların hepsi dolar ve euro cinsinden.  Faaliyet raporunu incelediğimizde birçok boş bilgi var. Muzaffer Ceylan’ın 10 sayfa fotoğrafı var. Ne yapmış da bu kadar faaliyet raporunda yer alıyor. Türkü söylenmişler, spor yapmışlar bunları faaliyet raporuna eklemişler. Yazık vallahi.  Borç stok durumuna baktığımızda kısa vadede borç stoku 914 milyon TL, Uzun vadede borç stoku 1 milyar 516 milyon TL.”  şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.