YARGININ VERECEĞİ NİHAİ KARARI BEKLEMEK ZORUNDASINIZ! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

18 Nisan 2024 - 11:31

YARGININ VERECEĞİ NİHAİ KARARI BEKLEMEK ZORUNDASINIZ!

YARGININ VERECEĞİ NİHAİ KARARI BEKLEMEK ZORUNDASINIZ!
Son Güncelleme :

23 Mart 2022 - 12:54

21 views

CHP Gaziantep İl Başkanlığı 1 yıldan fazla süredir gündemde yer alan ve yapılaşmaya açılması vatandaşlar tarafından büyük tepki toplayan 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı arazisi imar planı hakkında Gaziantep 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmiş olmasına rağmen, henüz nihai karar verilmeden önceki planla küçük değişiklikler yapılarak yeniden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi gündemine alınmasına ve “yeni” planın oy çokluğu ile onaylanmasına tepki gösterdi.

Konu hakkında sosyal medya hesaplarından açıklama yapan CHP İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar paylaşımları şöyle; “Yargı tarafından verilecek olan nihai karar beklenmeksizin yeniden imar planı yapılması suç oluşturur. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Yargı’nın yürütmenin durdurulmasına yönelik verdiği kararı yok sayarak hareket etmesi aslında Yargı’yı yok saymaktır ve çok ağır bir suçtur. Yalnızca planın başlığını değiştirerek ve plan içerisinde küçük, önemsiz değişiklikler yaparak yeni bir plan yapmış gibi konuyu meclis gündemine alanlar kimi kandırıyorlar? “ dedi.

CHP Gaziantep İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle;

“Gaziantep kamuoyunun büyük bir hassasiyetle takip ettiği üzere, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın yeni bir alana taşınmayı değerlendirmesiyle, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi toplam büyüklüğü 10 milyon metrekareyi bulan mevcut tugay arazisini “Medeniyetler Şehri” adıyla yapılaşmaya açmak istemektedir.

BU PLANA İTİRAZ EDEN STK’lar, AKADEMİK MESLEK ÖRGÜTLERİ VE YÜZLERCE VATANDAŞIMIZ YOK SAYILIYOR.

Halka ait olan bu kamu mülkünün cilalanmış isimlerle bir avuç zengine peşkeş çekilmesine CHP, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız karşı çıkmış; yüzlerce itiraz dilekçesi belediyeye sunulmuştur. AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu alanın yapılaşmaya açılması yerine Dülük Ormanı’yla bütünleştirilmesini savunan halkın çağrısına kulak tıkayarak itirazları reddetmiştir.

Yargıya taşınan bu rant projesindeki usulsüzlükler önce bilirkişi heyeti tarafından, ardından da mahkeme heyeti tarafından gözler önüne serilmiştir. Gaziantep 2. İdare Mahkemesi’nde görülen  2021/656 esas sayılı dosyada mahkeme heyeti, imar işleminin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı sonucuna varmış; belediyenin  yeni hukuki tasarruflarda bulunulabileceğini  göz önüne alarak, söz konusu işlemlerin uygulanmasının telafisi güç zararlar sebebiyet verebileceğini vurgulamış ve YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararı vermiştir.

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE BELEDİYE MECLİSİNİN DAVA SONUÇLANINCAYA KADAR BU ALANDA HERHANGİ BİR İMAR İŞLEMİ YAPMA YETKİSİ BULUNMAMAKTADIR.

İdari davalardaki yürütmeyi durdurma kararı, yetkili idarenin ilgili konuda işlem yapma yetkisini dava sonuna kadar askıya alan bir mekanizmadır. Buna göre, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve belediye meclisinin dava sonuçlanıncaya kadar bu alanda herhangi bir imar işlemi yapma yetkisi bulunmamaktadır. Yürütmeyi durdurma kararı, herhangi bir esneklik barındırmayan ve emir niteliği taşıyan bir karardır.

22 Şubat 2022 tarihinde alınan bu kararın ertesinde, Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl bir yol izleyeceği merakla beklenirken, 18 Mart 2022 Cuma günü gerçekleştirilen belediye meclisi oturumunda adeta hiç yargı kararı alınmamış gibi bu rant projesiyle ilgili yeni bir imar tadilatı oylamaya sunulmuş, CHPli meclis üyelerinin ret oylarına karşılık plan değişikliği belediye meclisinde onaylanmıştır.

Belediyenin ve belediye meclisinin hukuki ilkelere ve yargı kararlarına harfiyen uyması anayasal bir zorunluluktur. Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan bu olay, AKP döneminde kuralsızlığın ve hukuksuzluğun hangi noktaya geldiğini gösteren çok önemli bir örnektir. Rasafyolu ve Metro Hipermarket çevresi başta olmak üzere pek çok usulsüz imar işleminde yargı kararlarını nasıl dikkate almadığının örneklerini sunan Fatma Şahin ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tugay arazisinin ranta açılması için yürütmeyi durdurma kararını dahi yok sayarak, hukuksuzluğu yeni bir boyuta taşımıştır.

SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?

Meclis oturumunda yapılan oylama işlemi sıradan bir hukuksuzluk örneği değil, açık ve net bir şekilde mahkeme kararlarına muhalefet, Türk yargısını tanımama eylemidir ve oldukça ağır bir suçtur. Mülki amir, başkan vekilleri ve lehte oy kullanan meclis üyeleri mahkeme kararlarına muhalefet suçu işlemiştir. 2. İdare Mahkemesi tarafından ‘yere özgü’ bir durdurma kararı alınmışken, plan tadilatının başlığını değiştirerek bu kararı delebileceğini düşünen ve hukuksuzluğu bu yolla meşrulaştırmaya çalışan belediye büyük bir yanılgı içerisindedir.

CHP Gaziantep Örgütü olarak, Tugay arazisinin orman alanı olarak değerlendirilmesi için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi, Gaziantep’in ve vatanımızın değerlerini savunmaya devam edeceğimizi, bu hukuksuz işlemin “suç duyurusu” da dahil olmak üzere takipçisi olacağımızı değerli yurttaşlarımıza bildiririz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.