“YIKIP YENİDEN YAPACAĞIZ” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 21:48

“YIKIP YENİDEN YAPACAĞIZ”

“YIKIP YENİDEN YAPACAĞIZ”
Son Güncelleme :

09 Mart 2023 - 18:28

10 views

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremde zarar gören  orta hasarlı binaların da yıkılacağını söyledi. Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla depremde orta hasar alan binalarda güçlendirme yapılmayacağını söyledi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla depremde orta hasar alan binalarda güçlendirme yapılmayacağını söyledi.

Bakan Kurum “ Sarsıntı Kahramanmaraş’ın yanı sıra Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ ve Hatay’da da hissedildi. Yıkılan binlerce bina, 46 bini aşkın vatandaşa mezar oldu.Yaşanan büyük afetin ardından birlik ve beraberlik içerisinde yaralar sarılmaya başlandı. Devletim tüm kurumları, STK’lar, gönüllüler, bakanlar, Mehmetçik sahada hummalı çalışmalar yürüttü.” Dedi.

“YIKIP YENİDEN YAPACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlendirme yapılmayacağını, yıkılıp yeniden yıkılmasını söylediğini vurgulayan Kurum, şu ifadeleri kullandı: “Orta hasarlılarda güçlendirilebilecek binalar olduğu gibi yıkılabilecek binalarımız da var. Cumhurbaşkanımızın bize ‘Güçlendirme yapmadan yeniden yapılsın’ talimatı var. Orta hasarlıları da ağır hasarlılar ile aynı statüye koyacağız. 653 bin konut yapılacak. 1 yıl içinde, hatta daha önce bitireceğimiz konutlar da olacak. Attığımız her adımda, bilim insanların görüşlerini fikirlerini hep alıyoruz. Bu yeni bir şey de değil. Geçmişten bu yana yapıyoruz. Zemine bakıyoruz etüt çalışmalarında. Fay hatları yakınlarında yıkımın büyük olduğunu görüyoruz. Biz yeni konutların yapımı için yer tespiti yaparken, fay hattına uzaklığı nedir bunları inceleyerek yapıyoruz. Bu inşaların hepsini TOKİ’lerimizle yapacağız.” dedi.

“HEDEFİMİZ VATANDAŞLARIMIZI KONTEYNERLERE YERLEŞTİRMEK”

Kurum “ kalıcı barınma ihtiyacını giderecek çalışmalara başlamak. 11 ilde 360 bin üzerinde çadır kuruldu. Çadırdan artık konteynera geçiyoruz. Çadırı verdiğimiz gün konteyner kentlerin yapımına başladık. Tabi bunları yapmak için önce alt yapısını yapmanız gerekiyor. Bir depremzede olarak çadır kentte, konteyner kentte yaşasaydınız, ne olmasını isterseniz onun inşasını hızlı bir şekilde yapın dedik ekip arkadaşlarımıza. Tamamlandıkça vatandaşlarımızı çadırlardan konteynerlere alacağız. Biz ilk zamanlar enkazların başına da çadır kurduk. Vatandaşlarımız enkaz başında beklemesin diye. Hedefimiz vatandaşlarımızı çadırdan konteynerlere yerleştirmek. 1 yıl içinde de kalıcı konutlarına geçirmek.İncelenmeyen bina kalmadı, 1 milyon 701 bin bina incelendi. Bölgede yaşanılan artçı depremler, yeniden hasar tespiti yapmamıza neden oldu. Bölgede incelenmeyen bina kalmadı. Hasar tespit çalışmasında 1 milyon 701 bin bina incelendi. 277 bin 971 bina acil, ağır, yıkık ve orta hasarlı olarak tespit edildi.” diye konuştu

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.