YILMAZ: ‘’400’E YAKIN PERSONELLE VATANDAŞIMIZIN YARDIMINA KOŞTUK’’ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 22:40

YILMAZ: ‘’400’E YAKIN PERSONELLE VATANDAŞIMIZIN YARDIMINA KOŞTUK’’

YILMAZ: ‘’400’E YAKIN PERSONELLE VATANDAŞIMIZIN YARDIMINA KOŞTUK’’
Son Güncelleme :

07 Mart 2023 - 22:20

21 views

Deprem olduğu andan itibaren 400 kişilik bir ekiple arama kurtarma çalışmalarına başlayan İtfaiye erleri, Gaziantep’te, Nurdağı’nda ve İslahiye’de deprem anını, arama-kurtarma çalışmalarına katıldıkları anları ve yaşadıkları süreci kentteki görevlerine döndükten sonra anlattılar.

 6 Şubat’ta meydana gelen ve bölge illerinin etkilendiği depremde,  Gaziantep merkezde 15 bina çökerken ilçeleri İslahiye ve Nurdağı adeta yok oldu. Kentteki yıkılan binalarda arama-kurtarma faaliyetlerine 400 personelle katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, merkezdeki binalarla birlikte ilçelere dağılarak arama-kurtarma çalışmalarına hız kesmeden devam etti. İtfaiye erleri, enkazdan ceset çıkartırken üzüntü, yaralı çıkartırken sevinç yaşadılar.

 YILMAZ: ‘’400’E YAKIN PERSONELLE VATANDAŞIMIZIN YARDIMINA KOŞTUK’’

 Milletimize geçmiş olsun, hepimizin başı sağ olsun, kalanlara da sabırlar versin diyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Cafer Yılmaz, ‘’Yaşadığımız şey gerçekten asrın felaketi ancak asrın dayanışmasıyla bunun üstesinden geleceğiz. Tabii İtfaiye Daire Başkanlığı ve itfaiye mensupları olarak bu süreçte bizlere önemli görevler düştü. Özellikle müdahale ve arama kurtarma çalışmaları esnasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak tüm ekibimizle sahadaydık vatandaşımızın yardımına koştuk. Olay oldukça büyük ve geniş kapsamlı… Gaziantep merkezde 15’e yakın blokta yıkımlar oldu biliyorsunuz, İslahiye ve Nurdağı’nda da binlerce bina çöktü. Bu bağlamda 400’e yakın personelle yoğun bir şekilde bu felaket yaşandığı andan itibaren hemen görevimizin başına geçtik. Mesela ben kendim ailemi güvenli gördüğüm bir noktaya bıraktıktan sonra direkt kriz merkezine geldim oradan da acil çağrı merkezine gelen ihbarlara yöneldik’’ dedi.

 YILMAZ: ‘’İNSAN CANININ YANI SIRA MALLARINI DA ENKAZDAN KURTARDIK’’

 Onlarca hikaye aklımıza kazınmış vaziyette hiçbir anımızı unutmadık. Oldukça sıra dışı olaylarla karşı karşıya kaldık. Hüzünlendik, mucizelere tanıklık ettik diye konuşan İtfaiye Dairesi Başkanı Yılmaz, ‘’Yaklaşık 200 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardık ancak maalesef yüzlercesini de kaybettik… Tabii itfaiye mensupları insan canı yanı sıra mallarını da kurtarıp sahip çıkma görevini üstlendi. Bunlardan birine örnek verecek olursam Gaziantep Merkezde yıkılan Ayşe-Mehmet Polat Sitesi’nde arkadaşlarımız arama kurtarma çalışmalarının 8. Gününde bir noktada yaklaşık 2 Milyon Dolar para buluyorlar. Hemen emniyet mensuplarımıza haber verildi ve gerekli tutanaklar tutularak teslim edildi. Nurdağı’nda ise alanlarımız gelen yardımların deposu olarak kullanıldı ve ihtiyaç sahiplerine gönderilecek eşyaları paketlerken kıyafetlerin bazısının cebinden altınlar çıktı. Bu durum hem bizleri hüzünlendirdi hem de bir yandan gururlandırıyor çünkü yardımlaşma için yapılmış iyilikler bunlar… Dilerim bir daha böyle felaketler yaşamayız ancak yaşarsak ta İtfaiye teşkilatı olsun, AFAD olsun, gönüllüler olsun hep birlikte güçlü, hızlı hareket edip işbirliğiyle hizmetimizi sürdürürüz çünkü aslında baktığınız zaman böyle bir kapasitemiz var mesela bizim her personelimizin arama kurtarma yetkinliği mevcut ve malzemelerimiz eksiksiz. Umuyorum hepsini el birliği ile aşacağız’’ diye konuştu.

 AKAR: “BİZLER YAŞADIK KİMSE YAŞAMASIN”

Öncelikle bizler kurtarılacak duruma düşmemek adına kurtarmaya gitmeden önce kendi önlemlerimizi aldık, ailelerimizi güvenli yerlere bıraktıktan sonra alana indik diyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Mustafa Akar, “Çok fazla olayla karşılaştık hem sevindik hem üzüldük. Kurtarma çalışmalarını yaparken de oldukça zor anlarımız oldu, çok fazla artçı deprem yaşadık. Bu sebeple girdiğimiz enkazlara güçlendirme yaparak girdik. Hiç unutmadığım bir an var; bu artçı depremler yaşanırken Gaziantep merkezde Atatürk mahallesinde bulunan Pamukkale Apartmanı’nda bir kadının ayağı sıkışmıştı ve tam onu kurtarırken çok büyük bir artçı sarsıntı oldu ve o an oldukça çok zordu. İnsan o an ikilemde kalıyor ama kendimizi sağlama alıp o kadını da o enkazdan kurtardık. Yaşadığımız bu felakette unutamadığım birçok an yaşadım, yaşadık. Fakat Gazi mahallesinde Bahar Apartmanı’nda kurtarma yaparken benim uzaktan bir akrabam aradı. 2 tane ikiz kız çocukları, bir tane de oğulları vardı. O apartmandan anne, babayı ve ikizleri çıkardık fakat 13 yaşındaki çocuk maalesef hayatını kaybetmişti. İnsan hepsinde üzülüyor ama kendi akraban olunca bu durum daha çok zorlaşıyormuş bunu. Bir kez daha anladım… Allah böyle bir afeti bir daha kimseye yaşatmasın. Biz yaşadık kimse yaşatmasın. Bu arada biraz prosedürden bahsedecek olursam bu tarz felaketlerde izlediğimiz kademeler elbette var. İlk önceliğimiz dinleme işlemi o dinlemelerin ardından sesini duyduğumuz kişiler varsa daha sonra yerini tespit edip o bölgeye doğru ilerleme yapıyoruz. Bu esnada tanıklık ettiğimiz elim haberler olsa da mucizelerde var ve bunlar gücümüze güç katıyor ki şükürler olsun bu tarz olaylar için ekipmanlarımız da yeterli” dedi.

 KÜTÜKÇÜ: “BİZLER ACILARA DA TANIKLIK ETTİK MUCİZELERE DE ŞAHİT OLDUK’’

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında Müdahale Çavuş Hanifi Kütükçü, “Arama- kurtarma ekibi olarak Gaziantep merkez ve ilçelerine dağıldık. Ben ve ekibim Nurdağı Sakçagözü Mahallesi’nde görev aldık. İlk önce yığma bir binada Mehmet adında bir adamın kaldığını öğrendik ve şükürler olsun ki onu enkazdan sağ salim çıkardık. Oradan sonra Deniz adında 13 yaşında bir çocuğu kurtardık. O bölgede yığma bina çok fazlaydı ve onlar hasar görmüştü, o enkazlardan hayata tutunmayı başarmış çok insanı çıkardık. Ardından Nurdağı merkeze yönlendirildik. Nurdağı merkezde Gökkaya Apartmanı’nda görev aldık. Orada da 6. gün müdahale esnasında Abdulkadir adında bir çocuğa rast geldik. O bizim için bir mucizeydi, Katar ekibi ile birlikte o çocuğu kurtardık. Çocuğu kurtarma çalışmaları esnasında ise ona ailesi ile birlikte kaza yaptığını, aracın içerisinde güvende olduğunu ve bilincinin gayet iyi olduğunu söyleyerek ona moral vermeye çalıştık, sıkıntısız kurtardık. Enkazdan çıkartıldığında en çok istediği şey kola ve cips oldu. Bizde ona daha sonra getireceğimizi, onu ziyaret edeceğimizi söyledik. Ardından arama kurtarmaya devam ettik. Nilüfer Apartmanı’nda çalışmalara devam ederken 8. günde bir tane daha mucizeye şahit olduk, o mucize17 yaşındaydı. Bizler acılara da tanıklık ettik mucizelere de şahit olduk. Allah böyle bir şey bir daha yaşatmasın’’ dedi.

ALTINOVA: ‘’HAMİLE EŞİNİ KORUMAK İÇİN ÜZERİNE KAPAKLANMIŞTI’’

 Yaşadıkları şeylerin akıllarından bir saniye olsun çıkmadığını dile getirirken, o anları bir daha yaşayan Gaziantep İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale Amiri Recep Altınova, ‘’Depremle birlikte Gaziantep’in İlçesi olan Nurdağı’na görevlendirildim. İlk gittiğim enkazlardan biri 5 katlı bir binaydı oranın zemin katında bir yeni evli bir çiftle karşılaştım. Kadın eşinin yaşadığını onlara yardım etmemiz gerektiğini söylüyordu bizlerde hemen o noktada çalışmaya başladık. Görüntüde hamile eşini korumak için üzerine kapaklanmış bir koca vardı ancak o koca maalesef hayatını kaybetmişti sadece kadını sağ olarak kurtarabildik. Başka bir enkazdan bir şey anlatacak olursam; vatandaşların yardım çığlıklarına kulak verdik o enkaz için çünkü en üst katlarda 4 tane çocuğun mahsur kaldığını söylediler. Olay yerine gittiğimizde ses dinleme çalışması yaptık, ses vardı ardından o alanda çalışmaya başladık ve 4 çocuğu sağ olarak oradan kurtardık’’ diye konuştu. GÜLBURCU ERMAYASI

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.