YILMAZKAYA, ANTEPİN TÜM SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

28 Mayıs 2024 - 01:04

YILMAZKAYA, ANTEPİN TÜM SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI!

YILMAZKAYA, ANTEPİN TÜM SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI!
Son Güncelleme :

20 Nisan 2022 - 13:58

12 views

Gaziantep halkının yaşadığı bütün sorunları Meclis gündemine taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Gaziantep’in sorunları üzerin yaptığı konuşmada Gaziantepli esnafın, çitçinin, sanayicinin, vatandaşın tüm sorunlarını gündeme getirdi.

“Öncelikle, Türkiye’nin en pahalı kentleri arasında yer alan Gaziantep’te işsizlik almış başını gidiyor. Şehir o kadar pahalı ki asgari ücretle geçinmek imkânsız hale gelmiş” diyen Yılmazkay, “Gaziantep deyince akla ihracat rekorları kıran, refah içinde bir şehir gelmekteydi ama derler ya dışı seni içi beni yakar güzel Antep’imizin!” dedi

“Maalesef bugün Gaziantep, ekonomik yaşamdan-sosyal yaşama, sanayiden-ticarete, sağlıktan-eğitime, çarpık kentleşmeden-betonlaşmaya, işsizlik ve pahalılıktan-Suriyeli sığınmacılara kadar hemen hemen her alanda büyük sorunlarla karşı karşıya kalmış bir ilimizdir” diyen Yılmazkaya TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Geçmişin ve geleceğin bir arada yaşandığı kadim şehir Gaziantep deyince akla tarihî, turistik ve doğal güzellikleriyle, yemekleri, baklavası, Antep fıstığı, kırmızıbiberi, üzümü, zeytiniyle önde gelen, gastronomide öncü, ihracat rekorları kıran refah içinde bir şehir gelmekteydi ama derler ya dışı seni içi beni yakar güzel Antep’imizin!

Bugün Antep’te gittiğinizde, emekçisinden-işçisine, esnafından-köylüsüne, üreticisinden-sanayicisine hemen hemen herkesin sorunu var. Ama Gaziantep’in, Gazianteplinin yaşadığı bu sorunları beş dakikada anlatmak tabi ki mümkün olmayacak” dedi.

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZ SAYISININ EN FAZLA OLDUĞU ŞEHİRLERDEN BİRİSİ ANTEP!

Yılmazkaya, “Öncelikle, Türkiye’nin en pahalı kentleri arasında yer alan Gaziantep’te işsizlik almış başını gidiyor. Şehir o kadar pahalı ki asgari ücretle geçinmek imkânsız hale gelmiş. İş arayan gençlerin feryat talepleri artık yüreğimizi dağlıyor! Üniversiteli işsiz sayısının en fazla olduğu şehirlerden birisi Antep!

Ekonomik koşular ve fiyat artışları, Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’teki çarşı ve pazara da yansımış durumda. Yaprak kıpırdamıyor!

Kan ağlayan esnaf; “Ömrümüz boyunca böyle bir devir yaşamadık, fiyatlar günlük hatta saatlik değişiyor” diye isyan ediyor!

Ekonomik nedenlerle intiharlarda Gaziantep 1’inci sırada.

Bir tarafta çarşı pazardaki yüksek fiyatlar! Diğer tarafta market ve gıda fiyatları vatandaşı illallah ettirdi! Memleketimde kavurma dürümü 20 TL’ye, ciğer dürümü 40 TL’ye, bir tepsi patlıcan kebabı 400 TL’ye ulaşmış.

Geçen yıl 70-80 lira olan iftar menüleri 150-200 TL arasında değişmekte. Asgari ücretli bir gün bile olsa dışarda iftar yemeğine ailesiyle gidemez hale geldi maalesef!

Vatandaş ve esnaf sadece pahalılıktan değil, fiyat artışında yaşanan istikrarsızlıktan dolayı geleceğinden endişe duyuyor.

Türkiye’nin en hızlı emlak fiyat artış oranının gerçekleştiği illerden biri olan Gaziantep’te, kiralık ve satılık dairelerde yaşanan astronomik yükselişler nedeniyle kimse evlerin yanına yaklaşamıyor.

Antepli vatandaşlarımız son yılların en pahalı konut fiyatları ve en pahalı kiralarıyla karşı karşıya! Antep’e gelen görevli memurlar memleketimize gelmek istemiyor, görev süresi dolunca da hemen kaçıyor!

Hırsızlık, yoksulluk, işsizlik, almış başını gidiyor. Hırsızlar çaldıkları malzemeler ellerinde gece bir birlerine selam vererek Antep sokaklarında cirit atıyor.

Gaziantep’in en büyük sorunlarından biriside Genel Başkanımızın da sorup, cevabını alamadığı Suriyeli sığınmacılar.

Sayın Genel Başkanımızın Göç İdaresine sorduğu soruları bende buradan soruyorum; “Sığınmacıların kaçına vatandaşlık verdiniz ve hangi güvenlik soruşturmalarından geçirdiniz? Sınırlarımızın delik deşik edilmesini neden izliyorsunuz? Amaç ne? Neyin hazırlığındasınız?”

Milletimizin ve ülkenin geleceğini ilgilendiren bu önemli sorulara cevap vermediğinize göre umudunuzu memleketi teslim ettiğiniz Suriyelilere bağlamışsınız galiba!

Bunların kayıt dışı çalıştırılması, güvenlik, eğitim problemleri, ekonomik yüklerinin yanı sıra demografik yapımızın değişmesi büyük bir sorun teşkil etmektedir!

Mülteci artışıyla birlikte Gaziantep’te uyuşturucu almış başını gidiyor, gençlerimiz uyuşturucu bataklığına saplanmış durumda. Ucuz temin edilen ateş-buz uyuşturucusu kullanımı 11 yaşa kadar düşmüş olup neredeyse her aileye girmiş durumda” dedi.

BELEDİYELER BORÇ BATAĞINDA, PARA YOK! ANTEP’TE SATACAK YER BIRAKMADILAR!

Yılmazkaya, “Plansız yapılan projelerle, çarpık betonlaşma sonucu yeşili az olan Gaziantep daha havasız ve ormansız bırakılmakta. Antep halkı için mahkemede iptal edilen Tugay İmar Projesi tekrar pişirilip önümüze getiriliyor. Belediyeler borç batağında, para yok! Antep’te satacak yer bırakmadılar! Gözleri de halen Tugay arazisinde!

Değerli arkadaşlar gelelim çiftçi ve köylümüze…

Diğer illerimizde olduğu gibi Gaziantep’te çiftçi de perişan, köylüde.

Girdi kalemlerinin başında gelen mazot, elektrik, ilaç ve gübre fiyatları uçtu, çiftçi ne ekebiliyor nede biçe biliyor. Kuraklık arttı, sulamada pahalı olduğu için fıstık ağaçlarımız ve tarlalarımız kuruyor!

Bu yüksek maliyetler yüzünden çiftçi üretmez duruma gelmiş” dedi.

İKTİDAR ÜVEY EVLAT GİBİ DAVRANDIĞI ANTEP FISTIĞINDAN DESTEĞİ ESİRGİYOR!

Antep fıstığına desteğin şart olduğunu vurgulayan Yılmazkaya, “Defalarca burada söyledik, İktidar fındığa verdiği desteği üvey evlat gibi davrandığı Antep fıstığından esirgiyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli geçim kaynağı olan Antep fıstığına destekleme mutlaka yapılmalıdır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehri olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde Gaziantep Belediyesinin 126 bin yoksul aileye günlük 450 bin ekmeği 1,5 liradan alabilmesi için vermiş olduğu indirim kupon desteği aslında Gaziantep’teki durumun ne kadar içler acısı olduğunu gösteriyor.

Gaziantep halkını ucuz ekmeğe muhtaç hale getirdiniz!

Maharet insanların alım gücünü bitirip, evine ekmek alamayacak duruma getirmek değil! Maharet insanlarımızı ekmeğe muhtaç hale getirmemek!  Her vatandaş gibi her hangi bir fırınımızdan ekmeği alabilecek ekonomik refaha kavuşturabilmek.” Dedi.

YÜKSEK ELEKTRİK FATURALARI SANAYİCİYİ VE ESNAFI BATIRMIŞ! 

Yılmazkaya İhracatta büyük başarılara imza atan ancak zor şartlar altında çarkları çevirmeye çalışan fedakar Gaziantepli sanayicilerimiz, ayakta durmaya çalışan esnafımız, yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları yüzünden zorda! Bu olumsuzluklar sanayicimizin üretimine büyük darbe vurulmaktadır!

Özellikle şehrimizde yaşanan haftalık doğalgaz ve elektrik kesintileri nedeniyle üretim aksamıştır, makine ve teçhizatlar zarar görmüştür. Hükümetin beceriksizliği yüzünden, siparişlerini zamanında teslim edemeyen sanayici cezai müeyyideler nedeniyle büyük zararlara uğramakta hem de pazar kaybetmektedir.

Sonuç olarak değerli arkadaşlar sizler sokağa çıkamıyorsunuz ama güzelim Antep’imde sokağa çıktığınızda, esnafımızdan-köylümüze, yoksul vatandaşımızdan-sanayicimize kadar Gaziantep’te herkes dertli.

Eğitimden-sağlığa, ekonomiden-sosyal yaşama, hemen hemen her alanda yıllardır birikmiş olan sorunlarla boğuşan Gaziantep halkı artık bu sorunlarının kalıcı olarak çözülmesini istiyor!

İnşallah bu çözümleri bizim iktidarımızda yapacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.