YILMAZKAYA, GAZİANTEP’TE MERA ALANLARININ TALANIYLA İLGİLİ KÖYLÜLERİN ŞİKAYETLERİNİ MECLİSE TAŞIDI. « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

26 Mayıs 2024 - 11:21

YILMAZKAYA, GAZİANTEP’TE MERA ALANLARININ TALANIYLA İLGİLİ KÖYLÜLERİN ŞİKAYETLERİNİ MECLİSE TAŞIDI.

YILMAZKAYA, GAZİANTEP’TE MERA ALANLARININ TALANIYLA İLGİLİ KÖYLÜLERİN ŞİKAYETLERİNİ MECLİSE TAŞIDI.
Son Güncelleme :

27 Nisan 2022 - 16:59

12 views

Şahinbey İlçesindeki Kürüm ve Çörekli Mahallelerinde gerçekleşen ve köylülerin eskiden beri kullandığı mera alanlarının üzerine GES (Güneş Enerji Sistemi) kurulması için özel şirketlere verilmesiyle ilgili konuyu Meclis Genel Kuruluna taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “İktidar tarafından atılan bu yanlış adımlar zaten büyük sıkıntılarla uğraşan hayvancılığımıza ve tarımımıza büyük darbe vuracaktır” dedi.

“Karadeniz’de plansız bir şekilde yapılan HES projelerindeki hatalar yüzünden yaşanan seller, toprak kaymaları, doğal afetler nedeniyle bölge insanı büyük bedeller ödedi ve ödemeye de devam etmektedir.  Şimdi Gaziantep gibi Türkiye genelinde 32 ilde yapılması planlanan GES projeleriyle verimli araziler yok edilmekte, köylüye, üreticiye ve bu topraklara ihanet edilmektedir” diyen Yılmazkaya, “Güneş enerjisine karşı değiliz ama memlekette bu kadar yer varken, bir sürü çorak arazi varken mera alanlarının üzerine, en verimli toprakların üstüne tesisin yapılması çok yanlış” dedi.

Gaziantepli Köylüler Meraların Yandaş Şirketler Tarafından Talan Edilmesine İsyan Ediyor!

“Hayvancılığın ve tarımın öneminin dünya tarafından benimsendiği böyle bir dönemde bu gibi plansız projeler ülkenin geleceğine, köylümüze ve çiftçimize darbe niteliğindedir” diyen Yılmazkaya, konuyla ilgili Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Şahinbey İlçemizin Kürüm ve Çörekli Mahallelerine yaptığımız ziyarette, buradaki köylüler yüzyıllardır mera alanı olarak kullandıkları arazilerin yandaş şirketler tarafından talan edilmesine isyan ediyor.

Köylüler, GES (Güneş Enerji Sistemi) kurulması için Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birine tahsis edilmesinden dolayı hükümete tepkili. Zor şartlarda üretim yapmaya çalışan köylümüz haklı olarak meralarının talan edilmesine tepkili. Üretimde yaşanan sorunlar ve maliyetler yüzenden her geçen gün köylerde yaşayan sayısı azalıyor” dedi.

Bu yaşanan sorunlarla ilgili köylümüzün ve üreticilerimizin lehine gerekli düzenlemelerin biran önce hayata geçirilmesi gerek olduğuna dikkat çeken Yılmazkaya, “Köylümüze ve çiftçimize ne kadar destek verirsek ülkeye ve millete o kadar geri dönüşü olur” dedi.

Bu Adımlar Köylümüze ve Çiftçimize Darbe Niteliğindedir!

“Bizler köylümüzün ve üreticimizin yanındayız” diyen Yılmazkaya, “Üretici, köylü hayvanına yem almakta zorlanırken, dağdaki mera yayılım alanları da ellerinden alınırsa, hayvanlarını satmak, hatta kesmek zorunda kalacak. Ülkemizde yaşanan yüksek gıda enflasyonu zaten mutfakları yakıyor. İnsanlar yeterli gıdaya ulaşamamakta, hatta almakta bile güçlük çekmektedir.

2020 yılından itibaren hayvanların otlatıldığı mera alanlarının bulunduğu 1milyon 230 bin metrekare alan güneş enerji santrali için 30 yıllığına Kalyon İnşaata verilmiş. Gaziantep genelinde 3 bölgeden oluşan bu alanlar hayvanların otlatıldığı verimli mera alanlarını kapsaması yeni bir talanın habercisi!  

Güneş enerjisine karşı değiliz ama memlekette bu kadar yer varken, bir sürü çorak arazi varken mera alanlarının üzerine, en verimli toprakların üstüne tesisin yapılması çok yanlış. Hayvancılığın ve tarımın öneminin dünya tarafından benimsendiği böyle bir dönemde bu gibi plansız projeler ülkenin geleceğine, köylümüze ve çiftçimize darbe niteliğindedir.

Ülkede yaşanan yüksek gıda enflasyonunu düşürmek ve üretimi arttırmak adına önemli varlığımız olan mera alanlarının korunması büyük bir öneme sahiptir.  Yapılan yanlıştan acilen dönülmeli, meralara dokunulmamalı” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.