Acımak – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

15 Haziran 2024 - 11:58

Acımak – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Acımak – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı
Son Güncelleme :

16 Nisan 2023 - 23:34

16 views

 Acımak – Konusu 

 

 Reşat Nuri Güntekin tarafından 1928 yılında yayınlanan Acımak romanının konusu; zorbalık görerek, kötü şartlarda büyüdüğü için acıma duygusundan yoksun bir öğretmenin babasının ölümü ardından babası hakkındaki gerçekleri öğrenmesidir.

 

 Acımak – Kitap Özeti Oku

 

 Zehra genç ve yetenekli bir öğretmendir. Ancak çocukluğunda babası Mürşit Efendi’den uzakta hiç sevgi görmeden büyümüştür. Zehra’nın babası Mürşit Efendi hırsızlık suçundan hapse girmiş, Zehra’nın ailesini öldürmüş ardından Zehra’yı da yatılı okula vererek ondan kurtulmuştur. Bu nedenle Zehra öğretmen babasını asla affetmez ve sevmez.

 

 Çocukluğunda yaşadıkları Zehra öğretmenin acımaz ve merhametsiz biri haline dönüşmesine neden olmuştur. Bu durum öğretmenlik yaptığı mektepte çocuklara karşı acımasız bir tavır sergilemesine neden olmaktadır. Tavırları nedeniyle sürekli uyarı alsa da Zehra öğretmen tavırları konusunda katı bir duruş sergilemektedir.

 

 Zehra öğretmenin çalıştığı kuruma bir gün babasının ölüm döşeğinde olduğu ile ilgili haber gelir. Zehra babasının yanına gitmek ve görmek istemez hatta öyle bir babası olmadığını zaten onun için çoktan ölmüş olduğunu ifade eder. Ancak mektebin müdürü Tevfik Hayri Bey ile Müdür Vekili Şerif Hayri Bey Zehra’yı babasını görmeye gitmesi için ikna ederler.

 

 Zehra babasının yanına giderken tüm yol boyunca ailesine ve kendisine yaptıklarını düşünür. Zehra İstanbul’a vardığında artık çok geçtir. Babası Zehra’yı sayıklayarak vefat etmiştir. Zehra’ya babasının sandığının anahtarını verirler. Sandıkta babasının günlüğünü bulan Zehra günlükte yazılanları okuduğunda annesi Meveddet Hanım ve annesi Makbule Hanım’ın yaptığı kötülükleri ve aslında babasının hiçbir suçu olmadığını öğrenir.

 

 Hayatı boyunca tüm bildiklerinin yalan olduğunu öğrenen Zehra’nın başından aşağıya adeta kaynar sular dökülür. Öğrendiklerinden sonra Zehra babasına karşı empati kurmaya başlar ancak artık her şey için çok geçtir. Babasının ölüsüne sarılarak uzun uzun ağlar ve babasını sevmediği için pişman olur.

 

 Acımak – Kitap Karakterleri ve Sayfa Sayısı

 

 Acımak romanı 159 sayfadan oluşmaktadır.

 

 Zehra: Mesleğine aşık ancak babası yüzünden acıma duygusundan yoksun olan romanın ana karakteri.

 

 Mürşit Efendi: Zehra’nın hakkındaki gerçekler çok geç ortaya çıkan babası

 

 Tevfik Hayri Bey: Zehra’yı seven ve destekleyen yöneticisi.

 

 Meveddet Hanım: Zehra’nın para düşkünü annesi

 

 Makbule Hanım: Zehra’nın kötü kalpli anneannesi

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.