Altında dengeler değişiyor! Düşüşün nedeni belli oldu « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

22 Haziran 2024 - 18:55

Altında dengeler değişiyor! Düşüşün nedeni belli oldu

Altında dengeler değişiyor! Düşüşün nedeni belli oldu
Son Güncelleme :

24 Mayıs 2023 - 13:46

ABD ekonomisindeki kötü gidişat nedeniyle ve Fed’in faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi altın fiyatlarını düşürmeye devam ediyor. Peki altın fiyatlarında düşüş devam eder mi? Beklentiler neler? İşte cevabı…

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş şu ifadeleri kullandı: “Altın’daki yükselişte Fed’in faiz artırım beklentilerinin törpülenmesi ve bankacılık endişeleri yer alıyordu. Son 2 haftalık düşüşe geldiğimizde ise Fed tutanaklarında faiz indirimine yönelik bir yönlendirme olmaması ve altının yükseliş sürecindeki bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin borç tavanına ilişkin gündemle perdelenmesi etkili oldu. Bu süreçte ABD 2 yıllık tahvil faizlerindeki sert yükselmesi de altın ve diğer emtia gruplarında baskıya yol açtığı görüşündeyiz.

HEDEF FİYATLAR NELER?

Altında aşağı yönlü düzeltmelerin kısa vadede kestirmenin yoğun gündem altında söylemenin zor olduğu görüşündeyiz. Ancak Fed’in son söylemlerine baktığımızda veri odaklı davranılacağını anlıyoruz ve bu doğrultuda düşündüğümüzde enflasyondaki düşüşün trend haline gelmesi ve istihdam verilerindeki gevşemeler emtialarda düzeltme hareketinin bittiği konusunda bizi ikna edebilir.

İKİ FARKLI SENARYO

Fed’in faizleri sabit bırakması halinde ise dolar cinsi varlıklarda bir miktar zayıflama ve emtia fiyatlarında yükseliş görülmesini bekliyoruz. Faiz artırımlarına devam edilmesi halinde ise dolar cinsi varlıklarda değer kazanımları ve paralelinde emtia gruplarında baskı görebileceğimizi düşünmekteyiz.”

Ata Yatırım Hazine Müdürü Yalaz Özkanlı ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “ABD’de borçlanma tavanı sorununun altın fiyatları için itici bir güç olmaktan, düşüşü yumuşatan bir destek etkisine dönüştüğünü söyleyebiliriz; zira sorunun bir temerrüt riskinin gerçekleşmesine sebep olmadan çözüleceği görüşünün piyasa tarafından büyük ölçüde satın alındığını görüyoruz. Görüşmelerin, uzlaşmazlık ihtimalini artıracak şekilde sarpa sardığı bir senaryo haricinde, altın fiyatlarının kısa vadede 2000 doların altında kalmayı sürdürmesi öngörülebilir.

FED cephesinde ise Kashkari, Daly gibi üyelerin bankacılık sektörü ve genel ekonomik görünüme dair endişelerinin azaldığını belirterek, olası bir faiz artışına kapıyı açık bırakması dikkat çekici oldu.

FED’in Haziran ayında faiz artışı yönünde sinyallerini artırması ve bu adımı atması, doların değerlenmesi ve altın fiyatları üzerindeki baskının artması anlamına gelebilir. Diğer yandan, aksi yönde alınacak bir karar FED – ECB faiz makasının daralması beklentilerini destekleyecek, bu da dolar için olumsuz, altın için olumlu olacaktır. Bu çerçevede, geçtiğimiz haftanın da en düşük seviyesi olan 1951 dolar seviyesinin kısa vadede destek olmayı sürdürmesi beklenebilir. 2000 dolar seviyesinin üstüne bir hareket ise nispeten güvercinvari FED kararlarına veya beklenmedik bir olay riskinin gerçekleşmesine bağlı görünmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRErdoğan’ın açıklaması milyonlarca emekliyi heyecanlandırdı: Bayram ikramiyeleri için yeni tahmin!Haberi Görüntüle

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN