Araba Sevdası – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 21:06

Araba Sevdası – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Araba Sevdası – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı
Son Güncelleme :

13 Nisan 2023 - 14:45

16 views

Recaizade Mahmud Ekrem tarafından yazılan Araba Sevdası isimli eserin ilk realist roman olma özelliğine sahip olduğu bilinmektedir. Araba Sevdası 1897 yılında Servet-i Fünun döneminde kaleme alınmış bir eser olarak ifade edilebilmektedir. Araba Sevdası isimli eser, bir aşk hikayesi ekseninde üst sınıfta yer alan kişilerin hayatını eleştiren bir roman olma özelliğine sahiptir. 

 

 Araba Sevdası Kitap Özeti ve Konusu

 

 Araba Sevdası adlı eserde Bihruz Bey ve onun platonik aşkı etrafındaki olaylar konu edinilmiştir. Tanzimat dönemiyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun Batı’ya açılması ve batılılaşma sürecinde ortaya çıkan yanlış taraflarla alay edilmektedir. Bir paşa oğlu olan Bihruz Bey eski vezirlerden bir paşanın oğludur.

 

 Küçük yaşlardan beri ise babasıyla memleket memleket dolaşması nedeniyle öğrenmesi gereken bilgilerin çoğunu öğrenememiştir. Alafranga yaşama meraklı bir kişidir ve herkesle Fransızca konuşur. Günün birinde babası ölen Bihruz Bey’e büyük bir miras kalır.

 

 Ancak bu serveti kısa süre içinde yok edecek bir eğlence hayatının içerisine girer. Bihruz Bey bir gün at arabasıyla giderken sarışın çok güzel bir kız olan Periveş’i görür ve kalbi çarpmaya başlar. Bihruz Bey’in aşık olduğu Periveş Hanım ise soylu bir ailenin kızı değildir.

 

 Bihruz Bey, Periveş Hanım’a aşkını ve özlemini anlatan bir mektup yazmaya başlar. Ancak soylu olduğunu göstermek için Fransızca kelimeler kullanıyordu. Aradan günler geçtikten sonra Çamlıca’ya giden Bihruz Bey, saatlerce mektubu verebilmek için bekledi. Kadını göremediği için de mutsuzluğa ve umutsuzluğa kapılıyordu.

 

 Bir gün yazdığı mektubu çıkarıp tekrar baktığında siyah çerde adlı bir ifade görür. Naim Efendi’yi çağırarak kelimenin anlamını sorduğunda ise siyah at anlamına geldiğini öğrenir. Kadının bu nedenle gelmediğini anladığında ise çok üzülür ve affetmesi için yeni bir mektup yazar.

 

 Periveş Hanımın ise olan bitenden haberi yoktur. Bihruz Bey, bir gün Keşfi Bey’i görür ve Periveş Hanım’ı sorar. Keşfi Bey ise yalancı bir kişiliğe sahiptir, onun öldüğünü ve artık onu görmediğini söyler. Bihruz Bey yemeden içmeden kesilir. 

 

 Bir gün dışarıda gezerken Periveş Hanımı görür, seslenir ama sesini duyuramaz. Keşfi Bey’in söylediklerinin yalan olduğunu anlar. Gidip hesap sorduğunda ise kızın ikiz kız kardeşi olabileceğini söyler ve buna da inanır. Bihruz Bey bir gün Periveş’i tekrar görerek yanına gider ve sandığı gibi yüksek bir aileden olmadığını düşkün bir kadın olduğunu anlar ve oradan uzaklaşır. 

 

 Araba Sevdası Karakterleri 

 

Bihruz Bey,

 

Periveş,

 

Keşfi Bey,

 

Mösyö Piyer,

 

Bihruz’un Annesi 

 

Araba Sevdası Sayfa Sayısı

 

 Araba sevdası isimli romanın 264 sayfadan oluştuğu bilinmektedir.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.