Araçlara ‘alkol kilidi’ geliyor! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

18 Nisan 2024 - 18:18

Araçlara ‘alkol kilidi’ geliyor!

Araçlara ‘alkol kilidi’ geliyor!
Son Güncelleme :

30 Ekim 2022 - 14:07

11 views

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunların Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerinin Tip Onayı ve Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin İdari Şartlar Hakkında Yönetmelik, Acil Durum Şeritte Tutma Sistemlerine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik, Alkol Kilidi Kurulum Ön Hazırlığına İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik ile Sürücü Dalgınlık ve Dikkat Uyarı Sistemine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin önceki günkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre yeni araçlarda acil durum şeritte tutma sistemi, alkol kilidi kurulum ön hazırlığı, sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı sistemi zorunluluğuna ilişkin mevzuatın yürürlüğe gireceği tarih, 7 Temmuz 2024 olarak belirlendi.

EHLİYET YENİLEME SÜRESİ UZATILDI

Öte yandan eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresi İçişleri Bakanlığı tarafından uzatıldı. Eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi için verilen süre 31 Aralık 2022’de sona erecekti. Yıl sonuna kadar yenilenmeyen eski tip ehliyetler geçersiz sayılacaktı. İçişleri Bakanlığı eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi süresini 31 Aralık 2024’e kadar uzattı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip sürücü belgelerinin süresinin uzatılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, ”01.01.2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresi, 31.12.2022 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle uzatılmıştır” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRMerkez Bankası enflasyon tahminini değiştirdi! İşte memur, emekli ve asgari ücretlinin maaşına etkisiHaberi Görüntüle

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.