Asgari ücrette zam maratonu başlıyor: İşte en güçlü beklenti! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

25 Haziran 2024 - 18:44

Asgari ücrette zam maratonu başlıyor: İşte en güçlü beklenti!

Asgari ücrette zam maratonu başlıyor: İşte en güçlü beklenti!
Son Güncelleme :

11 Haziran 2023 - 14:02

11 views

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamıyla ilgili süreç 13 Haziran’da başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantıya, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak. Peki asgari ücrette en güçlü tahmin ne? İşte detaylar…

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu ay itibarıyla toplanacak. Haziran ayı enflasyon oranı ile beraber netleşmiş olacak. Haziran ayı enflasyonu Temmuz’un 3’ünde açıklanacak.

‘ASGARİ ÜCRETTE PARAMETRELER DEĞİŞTİ’

Bu dönemde enflasyon oranlarından başka parametreler de asgari ücretin belirlenmesinde dikkate alınacak. Bir önceki dönemde asgari ücrete enflasyon artı refah payı artışı yapılmıştı. Yine refah payı artışının önemi fazla ama bu defa parametreler değişti.

Geçtiğimiz dönemde Çalışma Bakanlığı’nın kamuoyu araştırması vardı. TÜRK-İŞ Başkanı’nın açlık sınırının altında olmaz talebi vardı.

TİSK ve TÜRK-İŞ’in taleplerini bilmiyoruz ancak devletin işaret ettiği bazı oranlar var. Kamu işçilerine yüzde 45 zam yapıldı bu referans bir değerdir. Yüzde 45’lik zamla birlikte bütün asgari ücretliler ve memur ile emekliler en az bu düzeyde kendilerine zam yapılmasını talep ediyor.

Eski Çalışma Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin 500 dolar civarında olacağını işaret etmişti. Şöyle bir soru işareti var, acaba yeni Bakan bunu devam ettirir mi? Bizim ülkemizde plan bellidir, devletimiz verdiği sözü tutar. 500 dolar açıklandıysa bu seviyenin altında olmamak suretiyle açıklanacaktır. Ancak bazı dengeleri gözetmek gerekiyor.

İŞTE YÜZDE 45 ZAM BAZ ALINIRSA OLUŞACAK ASGARİ ÜCRET TUTARI

Biz kamu işçilerine gelen zammı baz alırsak asgari ücrette 12 bin ile 12 bin 500 TL arası bir zamdan söz edebiliriz. Asgari ücrette 500 dolarlık referans değerimiz var. Bu referans değere göre asgari ücret 11 bin 500 ile 12 bin 500 TL seviyesinde olacaktır.

ASGARİ ÜRETTE EN GÜÇLÜ BEKLENTİ NE?

Bizim söylemiş olduğumuz hem kamu işçilerine yapılan zam hem dolar kurundaki seviye 11 bin 500 ile 12 bin 500 TL arası bir değere işaret edecektir. Daha net bir rakam söylemek için TÜRK-İŞ ve TİSK’in taleplerini görmek gerekir. Şu andaki tahminimizi 1000 TL bandında tutmak istiyorum. 11 bin 500 ile 12 bin 500 arasında olacaktır.

Önceki dönemde asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırdık, tüm ücretler üzerinden vergi istisna tutuldu. Yine bu uygulama devam edecektir. Devletimizin vereceği diğer teşvikler gündemde olacaktır. 500 dolar seviyesi ihracatçı için rekabetçi bir asgari ücret tutarı değil.

Sadece ihracatçılarla kalmıyor özel sektörde diğer işletmelerin de devletimizin sigorta prim teşvikleri, asgari ücret destekleri bunlar artırılarak asgari ücretteki olumsuz etkilerin işveren üzerinden alınması planlanabilir.

MEMUR VE EMEKLİLERE NE KADAR ZAM OLUR?

Memurlarda referans değer 22 bin TL’dir. Kamu işçilerine yüzde 45 zam yapıldı. Aynı iş yerinde hem kamu işçisi hem memurlar çalışabiliyor. Memur maaşı kamu işçisinden daha düşük olmaması gerekiyor. Bunun sözü sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verildi. Diğer memurlara da aynı oranda veya daha fazla maaş alana daha az, daha az maaş alana daha fazla zam göreceğiz. Burada 22 bin TL taban ücret olabilir. Bir memurun maaşı enflasyon + toplu sözleşme zammı ile 22 bin TL’nin altında kalsa bile devletimiz bunu 22 bin TL’ye tamamlama yoluna gidebilir.

Emeklilerimiz enflasyon zammı ve refah payı artışı alacak. Yüzde 30 ile 40 arasında bir artış olacağını öngörüyorum. En düşük emekli maaşının 7.500 TL seviyesinden 10.000 TL’ye çıkarılacağını, 7.500 TL’nin üzerinde alan emeklilerimize kademeli bir şekilde artış olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSon dakika… Milyonlar bekliyor! Asgari ücret için ilk tarih belli olduHaberi Görüntüle

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN