Çarpık Kentleşme Nedir, Neden Olur? Çarpık Kentleşme Nelere Sebep Olur? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

23 Temmuz 2024 - 20:35

Çarpık Kentleşme Nedir, Neden Olur? Çarpık Kentleşme Nelere Sebep Olur?

Çarpık Kentleşme Nedir, Neden Olur? Çarpık Kentleşme Nelere Sebep Olur?
Son Güncelleme :

30 Temmuz 2022 - 13:26

26 views

 Nüfusun hızlı bir şekilde artması ile zamanla çarpık kentleşme görülmeye başlanmıştır. Bu sebeple bazı şehirler tıkanmakta ve artık yaşanmaz hale gelmektedir.

 Çarpık Kentleşme Nedir?

 Şehirlerin nüfus ile beraber plansız ve denetimsiz, estetik kaygıdan uzak yapısal olarak merkezden dışa doğru altyapısız bir şekilde büyümesine çarpık kentleşme denilmektedir. Kentlerde görülen nüfus artışının etkisi ile beraber plansız ve denetimsiz, mimarisiz büyüyen kentler ülke içerisinde birçok sorunu da beraberinde getirmektedir.

 Çarpık Kentleşme Neden Olur?

 Çarpık kentleşmenin pek çok nedeni olmaktadır. Bunların başında nüfus artışı gelir. Nüfusun hızlı artması konut yetersizliğini ve kentleşmeyi olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde çarpık kentleşmenin en önemli sebeplerinden bir diğeri de göç yolu ile büyük şehirlerde artan nüfus olmaktadır. 

 Çarpık Kentleşme Nelere Sebep Olur?

 Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunlarından birisi de çarpık kentleşmedir. Çarpık kentleşme olan şehirlerde pek çok sorun da beraberinde gelmektedir. Çarpık kentleşme olan şehirler her anlamda tıkanmakta, ulaşım problemlerini ve zaman ve iş gücü kayıplarını beraberinde getirmektedir. Ayrıca çevre kirliliği, kaynak israfı, asayiş eksikliği ve güvensizliği de çarpık kentleşmenin sonuçları arasında yer almaktadır. 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.