Erdoğan’dan ekonomi mesajı: Düzenlemelerimiz fiyat artışlarındaki hızı yavaşlattı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

31 Mart 2023 - 06:22

Erdoğan’dan ekonomi mesajı: Düzenlemelerimiz fiyat artışlarındaki hızı yavaşlattı

Erdoğan’dan ekonomi mesajı: Düzenlemelerimiz fiyat artışlarındaki hızı yavaşlattı
Son Güncelleme :

27 Temmuz 2022 - 10:51

14 views

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Bu konuda uzun süredir aralıksız şekilde yoğun temas ve müzakereler yürüttük. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya piyasalarına ihracına yönelik mutabakatın İstanbul’da imzalanmasını sağladık. Küresel gıda krizinin etkileri hafiflemeye başlayacak. Bunlar elbette bizim de memnuniyetle karşılayacağımız hususlar. Planın operasyonel boyutu inşallah İstanbul’dan yapılacak. Ukrayna’ya giden ve oradaki limanlardan gelen gemilerin emniyetli ve plana uygun seyrine birlikte yön verilecek. Yürütülen müzakereler çok hassas bir şekilde ilerledi. BM Genel Sekreteri’nin katkılarını bir kenara koyamayız. Sürecini ne kadar hassas olduğunu Odessa Limanı’na düzenlenen saldırıdan görüyoruz. Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmaları ve sorumluklarına uygun şekilde hareket etmelerini bekliyoruz. Yoğun bir şekilde trafiğimizi artırdık. Biz anlaşmayı tüm unsurlarıyla hayata geçirmeye kararlıyız. Savaşın başından beri önceliğimiz ateşkesin sağlanmasının ardından barışın tesis edilmesi. Temenni ederim ki inşallah bunu da başarırız.

İSVEÇ – FİNLANDİYA İLE MADRİD ZİRVESİ

Soruyu altını çizerek cevaplamak isterim, PKK, FETÖ’ye destek verilmeyeceğini bizim kırmızı çizgimiz olduğunu ısrarla hatırlattık. Buradan taviz vermeyi bizden kimse beklemesin dedik. Zirvenin en önemli neticesini bana göre budur. Çünkü bundan önce bunlar özellikle FETÖ terör örgütleri listesinde yer almamıştır. Ama şimdi İsveç ve Finlandiya’dan teröre verilen desteğin kesilmesi konusunda somut beklentilerimiz var. İsveç’in caddelerinde bunlar polis korumasında gösteri yapıyorlar. Kesinlikle Türkiye’den bu konuda taviz beklenmesin. Biz orada görüşmeleri yaptık hemen ertesi gün yine bu teröristler caddelerde gösteri yapıyorlar. İsveç somut adım atmaktan çok uzakta gözüküyor.

Bu iş zannedildiği gibi kolay bir iş değil. Şu anda da süreç bu şekilde işliyor. Bu ilk etap nedir Madrid bir davettir. Liderlerle yaptığımız görüşmede kendilerini bunları söyledim. Sadece İsveç, Finlandiya değil, Almanya, Fransa, İtalya da böyle.

TAHRAN’DAKİ ÜÇLÜ ZİRVE

İranlı muhataplarımızla temaslarımıza ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele alma fırsatı bulduk. Farklı alanlarda 8 belge imzaladık İran ile. İkili ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkarma hedefimiz var. Aramızdaki görüşme gerçekten samimi geçti. 8 anlaşmayı da imzalamak suretiyle buradaki konseyi başarılı şekilde tamamlamış olduk. Putin ile görüşmemiz çok daha farklı geçti. Putin – Zelenskiy olayında biz çok önemli bir rol oynuyoruz. Sayın Putin ile malum Batının yaklaşım tarzı siyasetçilere yakışan yaklaşım tarzı değil. Savaşın oluşturduğu konjektüre rağmen ikili ilişkilerimizdeki konuları ele aldık. Aramızda bazı anlaşmazlıklar var ama olumlu bir görüşme oldu. Terörle mücadele bir numaralı konuydu.Suriye, terör örgütlerinin yuvası haline gelmiş durumda. Dolayısıyla Suriye’ye karşı gerek Rusya gerekse İran’ın bir tavır belirlemesi gerekir. Özellikle Fırat’ın batısında ve doğusunda terör örgütü saldırılarına devam ediyor. Bu mücadelede kararlılığımızı bizzat aktardım.

YUNANİSTAN’IN PROVOKATİF ADIMLARI

Bizim 1- 1,5 ay kadar önce gel bir yemek yiyelim dedim. Vahdettin Köşkü’nde biz Miçotakis ile yemek yedik. Biz bundan sonra aramızda 3. bir ülkeyi sokmayalım. Biz ne yapacaksak direkt hattan görüşmelerimizi yapalım. Aradan geçti 3 hafta bir Amerika seyahati kongrede konuşmasında aleyhimizde birçok şeyler söyledi. Davos’ta da yine benzer şeyleri yaptı. Biz Türkiye’yiz. Efes Tatbikatı bunları baya çıldırttı. Bundan sonra benim artık Miçotakis ile görüşmem söz konusu değil. Yunanistan’da 5+4 9 adet Amerikan üssü var. 5 tanesi vardı 4’ü yeni açılıyor. Bunları adalara yerleştirme gayretleri var, Rusya’ya karşı kurulduğunu söylüyorlar. Yunanistan bizim güvenlik ihtiyaçlarımız için uçak almamızı engellemeye çalışıyor. Ne gerekiyorsa vakti, saati geldiğinde Türkiye olarak yaparız. 

F-16 SATIŞINA YUNANİSTAN ŞARTI

Görüşmede ikili ilişkilerimize ve bölgesel konulara dair fikir alışverişinde bulunduk. Sonra bu nereden çıktıysa Yunanistan ile ilgili konular gündeme geldi. Bu tür şartlar Türkiye için geçerli değil, olacak iş de değil. Yönetimin bu net tutumunu olumlu gördüm. ABD yönetimi bu desteğini görünür kıldıkça kongredeki bazı odakların F-16 talebimizi engelleme girişimlerini hızlandırdıklarını görüyoruz. Olumlu bir kararın çıkabileceğine inanıyorum dedim.

KÖRFEZ ÜLKELERİYLE İLİŞKİLER

BAE bir ortak teknoloji fonu tesis edildi.  Suudi Arabistan makamlarının da iş adamlarımızın sorunlarının giderilmesi konusunda yoğun bir gayret içerisinde olduklarını görüyoruz. Son dönemde İsrail ile ilişkilerimizi ve diyaloğumuzu geliştiriyoruz. 15 yıl aradan sonra İsrail’den ülkemize bir ziyaret oldu.Mısır’la ilgili süreç de alt düzeyde devam ediyor. Bütün görüşmeler, diplomasi, bunlar devam ediyor. Üst düzeyde de bu işin olmaması söz konusu değil. Yeter ki birbirimizi anlayalım.

ERMENİSTAN İLE NORMALLEŞME

Başbakan Paşinyan ile her iki ülkenin dini bayramları kapsamında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Normalleşme süreciini de konuştuk. Baştan itibaren zaten bizim kırmızı çizgimiz Azerbaycan’dı. Biz Ermenistan ile normalleşme sürecinde kararlıyız. İyi komşuluk ilişkilerini hedefliyoruz. Azerbaycan ile eş güdüm içinde Ermenistan ile olan bu yaklaşımı geliştiriyoruz.

IRAK DUHOK’TAKİ SALDIRI

Öncelikle bu PKK bunların alışılmış terör eylemlerinin bir benzeri. Aynı şekilde bunu Irak’taki dostlarımıza da söyledik. Bu terör örgütlerinin bugüne kadar alışılmış olan eylemlerinden bir tanesidir. Dert Türkiye ile Irak arasındaki bu olumlu gelişmeleri bozmak. Fırat’ın doğusu hala sıkıntılı. Burada ABD’nin maalesef olumsuz yaklaşımları var. Madrid’deki görüşmelerde de bunu söylediğim gibi Tahran’da da ABD’nin Fırat’ın doğusundan çekilmesinin gereği üzerinde durdum. Terör örgütleri bütün gücünü oradan alıyor. Biz bunu Trump’a da söylemiştik Biden’a da aynı şekilde söyledik. 

Amerika bundan öncede yaptı. Bu terör kamplarında eğitim vermişlerdir. Eğitim verme çalışmaları maalesef devam ediyor. Bu taziye yayınladıkları terörist kim diye bakarsınız o da tabii çok enterasan Türkiye’ye karşı terör eylemlerinde bulunan biri. ABD’nin terör örgütüyle iş tutması kendi kazdığı çukura düşmesi sonucunu doğuracaktır. Her düzeyde ve sürekli girişimlerimize rağmen ABD’nin PKK ile iş birliği devam ediyor.

SIĞINMACILARIN ÜLKELERİNE DÖNÜŞÜ

Biliyorsunuz biz şu anda 250 bin briket ev yapmayı planlıyoruz. Ve bunları biz AFAD’ımızla beraber yapıyoruz. AFAD’ın koordinesinde şu ana kadar 100 bine yakın konutu bitirdik. Şimdi yeni çalışmaya gireceğiz. Buralara bizdeki mültecilerden geri dönüşleri ama kendi istekleriyle bu dönüşleri artıralım diyoruz. Ve bunu başarabilirsek bu sayı 1 milyonu bulur. 

MİT’İN NOKTA OPERASYONLARI

İstihbarat kendine has gizlilik içerisinde bunların takibini yapıyor. Nokta atışlarla da bulduğu yerde işlerini bitiriyor. Başarılı operasyonlarına istihbarat örgütümüz devam edecek. 

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Haziran ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 78-79 bu seviyelere ulaştı. Hayat pahalılığının yükünü azaltmak amacıyla gerekli tüm adımları da gecikmeksizin atıyoruz. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve ekonomi yönetimimizle birlikte çalışıyoruz. Kur korumalı TL mevduat ile katılma hesaplarına vatandaşlarımızın ilgisi yüksek oldu. Tasarruflarını TL’de değerlendirmek isteyen vatandaşlarımıza alternatif sunmak amacıyla GES ihracını gerçekleştirdik. Düzenlemelerimiz fiyat artışlarındaki hızını da yavaşlattı. Yıllık enflasyonda düşüşü önümüzdeki Şubat – Mart itibarıyla belirgin bir şekilde görmeye başlarız.

Kayseri’de resmi rakam o gün 70 bin civarındaydı. Şimdi orada 70 bin kişinin o meydana gelmiş olması bir şeyi gösteriyor. Diyor ki çıkış yolu burası. Bu hafta sonu mesela ben Ordu’ya gidiyorum. Orada da herkesin beklentisi “Acaba fındık fiyatları ne olacak” Açıklayacağız tabi. Fındığın olduğu yerlerde mevsimi geldi. Dalaverecilere bırakmadan bu açıklamayı yapacağız.

EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ

Vedat Bey bu çalışmaları sürdürüyor ve bir takvim var. Ek gösterge konusu yıllardır gündemde. Son düzenleme 1994 yılında yapılmış. Tüm gösterge sistemini başından sona düzenledik. Tüm öğretmenlerimizin 2 yıl ve üzeri polislerimizin, alan sınırı olmaksızın 2 yıl ve üzeri sağlık çalışanlarımızın ve din görevlilerimizin ek göstergesi 3600’e yükseldi. Avukatlar, bekçiler, uzman erbaşlar gibi gruplar da 3600 ek göstergesinden faydalanması sağlandı. Ayrıca müdür yardımcıları, mali uzmanlar, kariyer uzmanları ve denetlenme uzmanlarını da 3600 ek göstergeye çıkarıldı. Bir de ek gösterge sistemini de 28 yıl boyunca küçük dokunuşlar yapılmıştı. Bu sistemi ihtiyaçlar ve talepler noktasında revize ettik ve yüce Meclis’e sunarak hayata geçirdik.

Biz göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 TL’ydi. Bir de üniversite öğrencilerinden harç alınıyordu. Harcı Bay Kemal söyledi de mi kaldırdık, yoksa yanındaki ortağı söyledi de mi kaldırdık? Şimdi yapılan çalışmalarla 850 TL’ye gelecek burs. Kredinin 3 ayağı var. Krediyi alıyorsan anında ödemen diye bir şey yok. Sigortalı işi bulduktan sonra 2 yıl gibi bir süre içerisinde de bunu ödeyeceksin. Burada faiz falan yok. Başbakanlığım dönemimde de açıklamıştım. Ne faiz ne enflasyon. Sadece anapara. Biz öğrencilerimizi kesinlikle muhalefetin bu saçma sapan yaklaşımlarına ezdirmeyiz.

YAP İŞLET DEVLET PROJELERİ

Muhalefetin bu projelere karşı yaklaşımı her zaman yapılmaması istikametinde oldu. Mesela Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılırken, yapılmaması için denizden motorlarla Anadolu Kavağı’na geldiler. Gösteriler yaptılar. Biz yaptık ve şu anda yoğun bir şekilde trafiği var. Ekonomi olarak “baktık” diyenlere cevap oradan geçen otobüsler, tırlardır. “Bu ülke batmıştır” diyenleredir. Herkesin altında arabası da var maşallah. Osman Gazi Köprüsü’nün 4 Temmuz’da 43 bin 300 araç kullandı.

Bay Kemal yap-işlet-devreti daha öğrenemedi. Bay Kemal yap-işlet-yönet devletin cebinden para çıkmadan yüklenici firmaların burayı yapıp 15 sene işletir, araç geçiş süresi vardır. Bunu kullanır ve devlet ödeme yapması gerekiyorsa farkı kapatır ve yüklenici firma yap-işlet-devretle devam eder ve belki de 2-3’ye talip olurlar. Şimdi dünyada en uzun açıklığa sahip böyle bir köprü. Biz eskiden ne çileler çekerdik. Lapseki’den Gelibolu’ya geçmek için bazen gece boyu beklerdik. Bu köprü bizim için adeta boynumuzda altın kolye. Şu anda orayı kullananlar bize dua ediyorlar. Biz de bundan mutluyuz.

Sadece bu değil Şanlıurfa- Adıyaman arasında köprü var. Biz olmasak orada böyle bir köprünün hayali bile mümkün değildir. Aynı şekilde İzmir-İstanbul arası 6,5-7 saatti. Şimdi 3 saat 15 dakikada İstanbul’dan İzmir’e ulaşabiliyorsun. Avrasya, Marmara tünellerini düşünün. Bunlar medeni olmanın, kalkınmanın ötesinde onu aşan bir yapının güzellikleridir.

Biz işimize bakacağız. Ben onlara diyorum ki 14 Büyükşehriniz var. 14 Büyükşehirde su parasını artırmak suretiyle işi çözmeye çalışıyorsunuz. Devlet olarak Büyükşehirlere verdiğimiz para bu sene ciddi ölçüde arttı.

Nitekim bugün İzmir’de bizim arkadaşlarımız, İstanbul’dan Meclis Başkanvekili Tevfik Bey rakamları açıkladı. Yok para gelmiyor, etmiyor. Bunlar kayıtlı ödemeler. İBB’ye Ankara’ya verilen paralar. 1’e 5 artmış durumda. Bizim talihsizliğimiz böyle bir muhalefete sahip olmak. Dürüst bir muhalefet yok. Dürüst olsalar çok daha büyük yol alırız. Ama biz rekorları kırmaya devam edeceğiz.

YERLİ OTOMOBİL TOGG

Şimdi üretim süreci TOGG’un devam ediyor. Hedefimiz bu yıl içerisinde çıkartıp keyfini beraberce tatmak. Bursa Gemlik’te yer alacak fabrika inşaatı Temmuz 2020’de başlamıştı. 1,6 km test pisti tamamlandı. Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçlar bu yılın son çeyreğinde inşallah banttan inecek.

2023 SEÇİMLERİ

Biz millete hizmet için rakip olmayınca kendimizle yarışıyoruz. 2023 seçimlerini galip çıktığımız tüm seçimlerden daha önemli görüyoruz. Bu seçimi bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Seçimlerin kazası, telafisi olmaz. Bütün bir ülke kaybeder. AK Parti’nin kazanması Türkiye’nin kazanması demektir.

MUHALEFETİN 6’LI TOPLANTILARI

Biz Cumhur İttifakı olarak kendimizden sorumluyuz. Adayımız belli. Bu ittifak kimi çıkarır bizi ilgilendirmiyor.

Önce biz göreve geldiğimizde seçme ve seçilme yaşı 30’du. Biz dedik ki bunu indireceğiz. 18’e indirmek suretiyle artık bu yaştaki gençlerimiz parlamentoda söz sahibi oldular. Bu gençler parlamentoda görev yapıyorlar. Genç yaşta bu arkadaşlarımızın parlamentoya girmeleri ayrı bir dinamizm kazandıyor. Biz TEKNOFEST gençliği olarak yolumuza devam ediyoruz.

 

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.