EYT’liye prim teşviği detayları! 8 bin 106 liranın 1500 lirası devletten « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 20:05

EYT’liye prim teşviği detayları! 8 bin 106 liranın 1500 lirası devletten

EYT’liye prim teşviği detayları! 8 bin 106 liranın 1500 lirası devletten
Son Güncelleme :

21 Nisan 2023 - 12:13

Emekli olup yeniden çalışacak EYT’liler için işverenlere sağlanacak 5 puanlık prim teşviğinde detaylar belli oldu.

Düzenleme özetle şöyle:

– EYT’lilerin istihdamda kalması için verilecek teşviğe hak kazanmak için çalışana ilk defa emekli aylığı bağlanması ve işverenin süresi geçmiş sigorta primi borcu olmaması istenecek. Bir başka işletmesi

nden SGK’ya prim borcu olan işveren, borçsuz işletmesi için de prim desteği dışında tutulacak.

– Düzenleme kapsamında, prime esas kazanç tutarı 30 bin TL olan bir EYT’li çalışanın, işverence ödenmesi gereken 8 bin 106 liralık sosyal güvenlik destek priminin bin 501 lirası devlet tarafından karşılanacak. Böylece işveren, 8 bin 106 lira yerine 6 bin 605 lira prim ödeyecek. Yeniden işe giren EYT’linin çalıştığı süre boyunca işveren bu teşvikten yararlanacak. Teşvikten yararlanan işverenlerin gereken şartları taşıyıp taşımadıkları her ay düzenli olarak kontrol edilecek ve haksız yararlanılan teşvikler cezasıyla geri tahsil edilecek. Ancak bu durumdaki çalışanın aynı işverenin başka işyerine nakledilmesi halinde indirim hakkı sona erecek.

– Düzenlemeden, özel sektöre ait işyerlerinde çalışan sigortalılar ile ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla çalışan sigortalılardan dolayı da yararlanılabilecek.

– Sandık statülerine tabi personel istihdam eden bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, oda, borsa ve birlikler; bu personel için sosyal güvenlik destek primi indiriminden faydalanamayacak. Devlet tarafından karşılanan prim tutarları, gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider olarak gösterilemeyecek. -MİTHAT YURDAKUL Ankara

TAZMİNATINI ALAN BORSAYA KOŞTU

Son bir haftada 600 bin yeni yatırımcı borsaya geldi. EYT ile emekli olup tazminatını alan borsaya koştu. Ekonomist Artunç Kocabalkan, Borsaya çok ciddi bir ilgi oldu. 4 milyona yaklaşan yatırımcı sayısının artmasının nedeni buydu” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREYT’liler için tasarruf imkanıHaberi Görüntüle

YATIRIMCI SAYISI 600 BİN ARTTI

Borsa İstanbul’a yatırımcı akını hız kesmeden sürüyor. Resmi rakamlara göre yatırımcı sayısı bir haftada 600 bin arttı, 4,5 milyonun üzerine çıktı.

YENİ YATIRIMCILAR EYT’Lİ

Borsaya gelen 600 bine yakın yatırımcının önemli bir kısmını EYT’liler oluşturuyor.

“BORSAYI TANIMADAN İŞLEM YAPMAYIN”

Ekonomist Artunç Kocabalkan, yeni borsa yatırımcısı olan EYT’lileri uyardı. “Borsayı tanımadan borsada yatırım yapacağım diye emekli paranı, EYT’ni borsaya getiriyorsan zaten baştan kaybetmeyi kabul ediyorsun demektir. Küçük yatırımcı değil, küçük kumarbaz mı olmak istiyorsunuz? Önce kendinize bu soruları soracaksınız. Buraya koyacağınız para, ihtiyacınız olmayan bir para olması lazım. Unutabileceğiniz bir para olması lazım” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.