Formasyon Nedir, Nasıl Alınır? Formasyon Kalktı Mı? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 21:26

Formasyon Nedir, Nasıl Alınır? Formasyon Kalktı Mı?

Formasyon Nedir, Nasıl Alınır? Formasyon Kalktı Mı?
Son Güncelleme :

17 Şubat 2023 - 17:02

26 views

Formasyon Türkçe’ye Fransızca ‘formation’ kelimesinden girmiştir. Genellikle pedagojik formasyon yerine kullanılır. Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmen olabilmesini sağlayan bir belgedir. Genellikle Fen ve Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından öğretmen olmak istedikleri için alınır.

Formasyon Kalktı Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı Kararı ile yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar verilmiştir.Söz konusu karar, Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla tüm üniversitelere bildirilmiştir.

Formasyon Nasıl Alınır?

Formasyon almanın bazı belli başlı kuralları bulunur. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen lisans programlarının birisinden mezun olma şartı aranıyor. Ayrıca formasyon belgesi için akademik ortalama, üniversiteye giriş puanı, disiplin geçmişi gibi birtakım koşulları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Formasyon eğitim ücreti her üniversitede farklılık gösterir. Çoğu üniversitede formasyon ücreti 2000 TL civarındadır. Formasyon başvurusu için bazı belgeleri tamamlanması gerekir Bu belgeler;

Başvuru formuÖğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesiİki adet vesikalık fotoğrafOnaylı lisans not durum belgesiNüfus cüzdanının aslı ve fotokopisiFormasyon program ücretinin ödendiğine dair dekontu gerekmektedir.

Bazı durumlarda üniversiteler başka belgeler de talep etmektedir.

Formasyon Dersleri Nelerdir?

Eğitim Bilimine GirişÖğretim İlke ve YöntemleriEğitimde Ölçme ve DeğerlendirmeSınıf YönetimiEğitim PsikolojisiÖzel Öğretim YöntemleriÖğretmenlik UygulamasıÖğretmenlik Meslek EtiğiEğitim TarihiEğitimde Program GeliştirmeEğitim SosyolojisiEğitim FelsefesiRehberlikBilgisayar Destekli ÖğretimÖzel EğitimKarakter ve Değerler EğitimiTürk Eğitim Sistemi ve Okul YönetimiEğitimde Eylem AraştırmasıEğitimde Teknoloji KullanımıTürk Eğitim TarihiBireyselleştirilmiş ÖğretimYaşam Boyu ÖğrenmeGelişim Psikolojisi

Formasyon Kimler Alabilir?

Formasyon almak için öncelikle formasyon eğitimi alabilen bölümlerden bir tanesi okumuş olmak veya okuyor olmanız gerekir. Hala okuyorsanız en az 2 yılı tamamlamış olmak gerekir. Formasyon eğitimi için MEB’in belirlediği bölümlerde eğitim almak gerekir. Ayrıca akademik ortalama, üniversiteye giriş puanı, disiplin geçmişi gibi birtakım şartları sağlamanız gerekiyor. Lisans mezunuysanız, mezuniyet ortalamanızın en az 2,5/4 olması gerekmektedir. Yurt dışındaki üniversitelerde eğitim görenlerin YÖK tarafından tanınan bir denklik belgesi almaları gerekir. Bunun ardından formasyon programına başvurabilirler. AÖF mezunları da bu şartları karşılıyorsa formasyon programına başvurabilir. Çift ana dal programına kayıtlı öğrenciler ise lisans programlarından birinde eğitim alıp mezun olmak şartıyla formasyon alabilir.

Formasyon Ne Kadar Sürer?

Formasyon süresi, kişinin eğitim durumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Bu süre lisans mezunları için iki yarıyıl, dördüncü sınıf ve üçüncü sınıf öğrencileri için iki yarıyıl, ikinci sınıf öğrencileri için dört yarıyıl ve birinci sınıf öğrencileri için de altı yarıyıl olarak belirlenmiştir.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.