İntibah – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 15:41

İntibah – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

İntibah – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı
Son Güncelleme :

13 Nisan 2023 - 14:47

22 views

Namık Kemal’in Kıbrıs Magosa’da geçirdiği sürgün yıllarında kaleme aldığı İntibah romanı Türk Edebiyatının ilk tasvir ve tahlil romanı niteliğini taşımaktadır.

 İntibah – Konusu

 İntibah romanının konusu; Ailesi tarafından iyi koşullarda yetiştirilmiş bir bey olan Ali’nin Mahpeyker isimli hafifmeşrep bir kadına aşık olması ve bu aşkın Ali Bey’in hayatını her açıdan mahvetmesidir. Ali Bey yaptığı hatanın farkına varacaktır ancak artık çok geçtir.

 İntibah – Kitap Özeti Oku

 Romanın ana karakterlerinden biri olan Ali Bey zengin bir ailenin 26 yaşındaki tek oğludur. Ali Bey iyi okullarda eğitim görmüş, birkaç dil birden öğrenmiştir. Ali Bey babasını yirmili yaşlarında kaybettikten sonra daha rahat ve keyifli bir yaşam sürmeye başlar. Bir gezintiye çıktığı sırada Mahpeyker isimli hafifmeşrep bir kadınla tanışır. Mahpeyker Abdullah Efendi diye bilinen bir adamla dost hayatı yaşamaktadır.

 Ali Bey’in Maypeyker ile olan ilişkisini öğrenen annesi oğlunu vazgeçirmek için Dilaşup isimli bir cariyeyi eve getirir ancak başarılı olamaz. Mahpeyker bir gece ortadan kaybolur ve Ali Bey onu hiçbir yerde bulamaz. Sabah döndüğünde ise Mahpeyker’in Abdullah Efendi ile görüşmeye gittiğini öğrenir ve ondan ayrılır. Ali Bey daha sonra cariye Dilaşup ile ilgilenmeye başlar. Ancak Mahpeyker ve Abdullah Bey Ali Bey’i Dilaşup’tan ayırmak için ellerinden geleni yaparlar.

 Abdullah Efendi ve Maypeyker’in Dilaşup hakkında oyunlar çevirmeye başlarlar. Ali Bey’in tanımadığı erkekler Dilaşup hakkında ileri geri konuşmaya başlarlar. Ali bey bunun üzerine Dilaşup’u döver ve esir olarak birine satar.

 Dilaşup’u esirciden Mahpeyker alır. Ali Bey zaman içerisinde tüm mal varlığını ve annesini kaybeder. Ali Bey’i öldürmek isteyen Mahpeyker bir plan yapar ve bu planı Dilaşup öğrenip Ali Bey’e haber verir. Ali Bey artık yaptığı seçimlerle geri dönüşü olmayan bir yola girmiş bulunmaktadır.

 Karakterleri ve Sayfa Sayısı

 Romanın sayfa sayısı: 213

 Ali Bey: 26 yaşında, İyi eğitim görmüş ve ahlaklı bir İstanbul Beyefendisi

 Dilaşup: Güzel, genç bir cariye

 Mahpeyker: Hafifmeşrep ve ahlaksız bir kadın

 Atıf Bey: Ali Bey’in iş arkadaşı

 Fatma Hanım: Ali Bey’in validesi

 Abdullah Efendi: Mahpeyker’in dost hayatı yaşadığı kişi

 Hırvat: Kiralık Katil

 Mesut Bey: Atıf Bey’in annesinin kardeşi

 Pertev Ağa: Dilaşub’a iftira atan adam.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.