Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

16 Haziran 2024 - 15:54

Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı
Son Güncelleme :

13 Nisan 2023 - 14:43

14 views

 Kitap okumanın yanı sıra, zaman bulamayanlar ya da hatırlamak veya fikir sahibi olmak isteyenler de kitap özetlerini okumayı tercih eder. Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe de bu kitaplardan biridir.

 Kitap Özeti

 Henüz 9 yaşında olan annesi ve babasıyla mutlu bir hayat süren Mafalda, kademeli olarak görme kaybı yaşadığını fark eder. Önce önemsemese de daha sonra belirgin hale gelen bu durum karşısında ailesi onu doktora götürür. Doktor Olga’nın muayenesi sonucu stargardt hastalığına yakalandığı anlaşılan Mafalda, görme yeteneğini kaybetmesine de yalnızca 6 ay kaldığını öğrenir.

 Bunu öğrenen Mafalda, yapmayı çok sevdiği ancak artık yapamayacağı şeyleri listelemeye başlar. Her gün okula giderken gördüğü kiraz ağacı, onun görme yetisini kaybetmede ölçüm olarak kullandığı bir yöntem olmuştur.

 Her geçen gün daha az belirgin olan bu kiraz ağacından, ilerleme sürecini anlar. Aynı mesafeden, her geçen gün daha az net olarak gördüğü kiraz ağacı, ona her seferinde o karanlık günün yaklaştığını hatırlatıyor.

 Tüm bu zorluğa rağmen Mafalda, sevdiklerinin de desteği ile bu süreçte olan kararlılığı ile aslında hem gençlere hem de yaşlılara örnek oluyor. Bundan sonraki yaşamında ona yardımcı olacak ve sevdiği şeylerin hepsini yapamasa da bir kısmını onların destekleri sayesinde yine yapabilecektir. 

 Konusu

 Bir mücadele kitabı olan Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe, yavaş yavaş görme yetisini kaybetmeye başlayan küçük bir çocuğu anlatıyor. Stargardt sendromu hastalığı sebebiyle yaklaşık 6 ay içinde göremeyecek olan Mafalda’nın hem hayatla hem de kendisi ile olan mücadelesi anlatılıyor. Aynı zamanda küçük yaşına rağmen kararlı ve güçlü hali, sevdiklerine daha çok sarılması ve aslında onlar sayesinde umutlu olabilmesi kitabın vermek istediği en önemli mesajdır.

 Karakterleri ve Sayfa Sayısı

 Paola Peretti tarafından yazılan bu kitap toplam 208 sayfadan oluşuyor. Kitapta yer alan ana karakterler ise şu şekildedir:

 Mafalda: zamanla görmemeye başlayan kitabın başkarakteri.

 Filippo: Mafalda’nın sevgilisi.

 Estella: Mafflda’nın en yakın arkadaşı.

 Doktor Olga: Maffalda’nın gözlerinden dolayı gittiği doktoru.

 Ottimo Turcaret: Maffalda’nın kedisi.

 Bu ana karakterler dışında, Maffalda’nın onu çok seven annesi ve babası da kitapta yer alır. Okuyan herkesi hem hüzne boğacak hem de kendine de bir ders çıkarmasını sağlayacaktır.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.