Korkunç olay! Beyin yiyen ‘Amip’ bir kişiyi öldürdü « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 22:56

Korkunç olay! Beyin yiyen ‘Amip’ bir kişiyi öldürdü

Korkunç olay! Beyin yiyen ‘Amip’ bir kişiyi öldürdü
Son Güncelleme :

04 Mart 2023 - 12:49

49 views

Eyaletin güneybatısındaki Charlotte’ta gerçekleşen olayın ardından sağlık yetkilileri, bu kişinin muhtemelen sinüslerini musluk suyuyla temizlerken amip kaptığını söyledi.

“Naegleria fowleri” adlı amip beyne burundan geçiyor. Yetkililer amipli suyun içilmesinin herhangi bir sağlık riski oluşturmadığını söylüyor.

BULAŞTIKTAN SONRA HAYATTA KALMAK MUCİZE

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre bu amip türünün bulaştığı bir kişinin hayatta kalma ihtimali son derece düşük. Eyaletin sağlık yetkililerinden Jae Williams, amibin suya nasıl bulaştığının incelendiğini açıkladı.

Bu amip türü genellikle ılık tatlı su kaynaklarında, yüzme havuzları ve göllerde bulunuyor. Tek hücreli bu canlı insan bedenine burundan girince ölüme yol açıyor fakat ağız yoluyla alındığında mide asitleri amibi yok ediyor.

ABD DE HER SENE 3 KİŞİ ÖLÜYOR

Amibin bulaştığı kişilerde amibik meningoensefalit (beyin ve beyin zarı yangısı) adlı bir hastalık oluşuyor. ABD’de her yıl ortalama üç kişi bu yüzden hayatını kaybediyor. Hastalığın belirtileri arasında baş ağrısı, ateş, baş dönmesi, kusma, yön duygusu kaybı, boyun ağrısı, denge kaybı, halüsinasyon ve nöbet yer alıyor. ABD verilerine göre 1962-2001 yılları arasında hastalığa yakalanan 154 kişiden yalnızca dördü hayatta kaldı.

Yetkililer halka sinüslerini doğrudan musluk suyuyla temizlememe çağrısı yaptı. Bunun yerine arıtılmış veya kaynatıldıktan sonra oda sıcaklığına gelmesi beklenen su kullanmaları tavsiye edildi. Bu süreç, sudaki bakterilerin ölmesini sağlıyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.