Oligark Ne Demek? Oligark Nedir, Ne Anlama Gelir? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 20:28

Oligark Ne Demek? Oligark Nedir, Ne Anlama Gelir?

Oligark Ne Demek? Oligark Nedir, Ne Anlama Gelir?
Son Güncelleme :

21 Şubat 2023 - 13:26

Son dönemlerde pek çok kez gündeme gelen oligark kelimesi araştırma konusu oldu. Dilimize Fransızca’dan geçen bu kavram iki Yunanca kelimenin birleşiminden ortaya çıkmıştır.

Oligark Ne Demek?

Oligark, oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için kullanılır. Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Yönetimdeki grup siyasi, askerî, dinî veya finansal gruplar gibi ülkenin önde gelen gruplarından birisi olabilir. Bazı siyaset bilimcileri, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtir.

Oligark Nedir?

Türkçeye Fransızcadan geçen kavram Yunanca “oligo-” (az, birkaç) ve “arkhein” (yönetmek) kelimelerinden oluşturulmuştur. Bir oligark, akrabalık, din, ekonomik statü, prestij ve hatta diliyle toplumun geri kalan kısmından ayrılan yönetici sınıfın üyesi olabilmektedir.

Oligarşi yönetim sisteminde, küçük ve ayrıcalıklı olan bir grup yönetimi elinde tutmaktadır. Bu yönetim şeklinde gruplar despot bir şekilde yönetimi elinde tutmaktadır. Yani görevlerini kötüye kullanarak yönetimi gerçekleştirmektedirler.

Oligark Ne Anlama Gelir?

Oligarşi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Oligo Yunancada az demek, arkhein ise yönetmek anlamına gelmektedir. Yönetimde yer alan grup; siyasi, askeri, finansal, dini anlamda önde gelen gruplardan bir tanesi olabilmektedir. Bir takım siyasi bilimcilere göre yönetim şekli ne olursa olsun devlet yönetiminde mutlaka oligarşi olduğundan bahsetmektedir. Oligark, oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için kullanılır

Robert Michels, politik sistemlerin oligarşiye dönüşeceğini savunmaktadır. Bu durum oligarşinin Tunç Yasası ismi ile de adlandırılmaktadır. Bu nedenle de modern demokrasi içerisinde oligarşi olduğu düşünülmektedir.

Bu durumun nedeni siyasi rakipler arasındaki görülür farklılıkların küçük olması ve oligarşik yönden söz sahibi olanların siyasi makamlara kendilerince sınırlar koymasından kaynaklanmaktadır. Bu sınırlar genelde medya patronları ile ekonomi patronları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Rus Oligarklar Kimlerdir?

1990’lı yılların başında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası, özellikle Rusya ve Ukrayna’da ortaya çıkan gelir kaynağı bilinmeyen, seçkin zümreye ait kişilere verilen isim. Yunanca oligarkhia yani azınlık kuralı anlamına gelmektedir.

İlk modern Rus oligarkları, Mihail Gorbaçov’un SSCB Genel Sekreter’liği döneminde(1985-1991) uygulamaya koyduğu serbest piyasa reformlarıyla ortaya çıkmıştır. O dönem Rusya’da bu kişilere ingilizce aslıyla Business Man denilmekteydi. Tarihçi Edward L. Keenan, mevcut oligark sınıfın Moskova Knezliği dönemindeki Boyarlar ile bağlantılanabileceğini ileri sürmüştür.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.