TOGG’un zırhlısı olacak mı? Bakan Varank’tan önemli açıklamalar « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

13 Nisan 2024 - 09:08

TOGG’un zırhlısı olacak mı? Bakan Varank’tan önemli açıklamalar

TOGG’un zırhlısı olacak mı? Bakan Varank’tan önemli açıklamalar
Son Güncelleme :

21 Ekim 2022 - 12:11

24 views

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin devrim otomobili macerası olmuştu. Proje hayat bulamadı. Bu Türkiye2nin ilk otomobili hatta TOGG’daki arkadaşlarımızın deyimiyle bir otomobilden ötesi projesi. 29 Ekim’de Cumhurbaşkanımız Gemlik’teki tesisin açılışını gerçekleştirecek.

Bu arabaları tanıttığımız ilk günden itibaren vatandaşlarımızın sorusu var fiyatı ne olacak? Bu özel sektör yatırımı. Otomobil üretmenin yanında şirket bir marka oluşturmaya çalışıyor. Bu manada fiyat politikaları şirketin belirleyeceğiz konular, ilk günden itibaren şunu söylüyorlar biz C segment SUV araçla piyasaya çıkacağız. Dünyada ve Türkiye’de bu segmentte araçlara ilgi en fazla artan araç çeşidi. C segment SUV araçlar benzin, dizel araçlara baktığınızda biz piyasaya bu araçlarla rekabet edebilecek bir fiyattan gireceğiz. Fiyatı merak ediyorlarsa piyasada satılan C segment SUV araçlara bakabilirler. TOGG bu fiyattan piyasaya çıkacakmış diyebilirler.

“PİYASAYA GİRECEK C SEGMENT SUV ARAÇLARLA REKABET EDEBİLECEK ŞEKİLDE GİRECEK”

C segment SUV araç ama araca bindiğinizde C segment araçtan çok daha kaliteli özellikleri olan bir araç. Onlar takip olarak hangi aracı görüyorlarsa o fiyat politikasından fiyata girmiş olacaklar. Martta satılacak bir araçla ilgili şu fiyattan satılacak deme imkanımız yok bunu şirketteki arkadaşlarımız kendileri karar verecekler. Bu bir doğuştan elektrikli otomobil, teknolojik ürün ama piyasaya girecek C segment SUV araçlarla rekabet edebilecek şekilde girecek.

800-900 BİN LİRA DEMEK MÜMKÜN MÜ?

Rakam telaffuz etmek doğru değil. Elektrikli otomobillerde ÖTV oranını yüzde 10 düşürdük. Yeni nesil araçları daha uygun maliyetlerle alabilmesi için hükümet olarak vergi politikalarında gerekli adımları atmış olduk. Şirket bunu kamuoyuna satışa çıktığı zaman bilgilendirmeler yapacak.

ÖN TALEP BAŞLADI MI?

Nereye gidersek gidelim ‘Sayın Bakanım TOGG almak istiyoruz’ diyorlar. Müthiş bir talep var. Aracın ön satışıyla ilgili resmi talep toplama yapılmadı. Önümüzdeki dönemde şirket planlamalarını yapacaktır. Gerçekten Türkiye’nin otomobili projesi müthiş heyecan uyandıran bir proje.

İnşallah Türkiye’nin otomobili projesi gururu yaşatmanın yanında Türkiye otomotiv üretiminde güçlü ülkelerden birisi bizim 2 milyon araç üretme kapasitemiz var. Teknoloji değişirken dünyaya Türkiye’nin sunduğu bir alternatif olacak.

100 yıldır otomobil üreten ülke ile yarışma şansınız yok ama elektrikli otomobillerle endüstrinin dönüşmesiyle birlikte biz 100 yıllık ülkelerle aynı noktada işe başlıyoruz. Yüzde 100 doğuştan elektrikli olacak dediğimizde bize gülenler oldu. Ama bugün bütün markalar biz elektrikli otomobilde geç kaldık diyorlar.

ARACIN OTOMOBİLİ YERLİ MİDİR?

İlk motor yurt dışından gelecek sonrasında yerlileşmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Neden ilk motor yurt dışından geliyor. Otomotiv endüstrisi hata kabul etmeyen bir endüstri sizin doğruluğu ispatlanmış ürünler kullanmaya ihtiyacınız var.

Biz arkadaşlarımızla masaya oturduğumuzda ilk şart olarak şunu koyduk. Bu araç en az yüzde 51 yerli olacak. Dolayısıyla şu an onlarca değil TOGG’un yüzlerce tedarikçisi var. Türkiye’den üretim yapan firmalar var. Bu araç piyasaya çıktığında minimum yüzde 51 yerlilikle piyasaya çıkacak.

ARAÇLA İLGİLİ OLARAK TAKSİT VEYA KREDİ SEÇENEKLERİ ÇALIŞMASI VAR MI?

Devlet bankalarımızla biz çalışmak isteriz, görüşüyoruz. Bankalar ellerini taşın altına koymak için istekli olduklarını söylüyorlar. Şu anda bu işler için erken, öncelikle ilk hedef 29 Ekim’de seri üretim bandında bu araçların indirilmesi.

Şu anda ilk üretimler satılacak üretimler değil. Otomobilin piyasada çıkabilmesi için tip onayı hadisesi var. Onay alması gerekiyor seri üretim banından inecek ilk araçlarda test işlemleri için Avrupa’ya gidecek. Türk tip onayı ve Avrupa tip onayı almak için teste gidecek. Oralarda güncelleme yapmak gerekiyorsa o değişiklikler yapıldıktan sonra satılacak araçlar üretilmiş olacak. 29 Ekim’den sonra banttan inecek araçlar test işlemlerine gidecek araçlar olacak.

29 EKİM’DE SÜRPRİZ VAR MI?

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu Gemlik’te gerçekleştirilmeyecek. Cumhurbaşkanımız fabrika açılış töreninde bulunacak. Burada gerçekten hafızalarda kalacak, vatandaşlarımızın da Türkiye’nin yüzüncü yılına bir kala akıllarda kalacak görüntüleri vermek istiyoruz. Güzel bir açılış yapmaya çalışacağız.”

Teknoloji ile ilgili farklı bilgiler kamuoyunda bilinmeyen bilgileri kamuoyuna ilan edilecek. Şirket önümüzdeki dönemde yapacakları ile ilgili yeni bilgileri ilan edecek.

MİLLİ UZAY PROGRAMINA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

Milli Uzay Programı Türkiye’nin geleceğini hedefleyen bir program. Ülkeler arasındaki yarış uzaya taşınmış durumda. Ülkeler tam bağımsız olmak istiyorlarsa uzay alanında çalışma yapmaları zorunluluk. Dünyada müthiş bir uzay yarışı var. Rusya, Ukrayna savaşında Ukrayna ordusunun temel iletişimini Elon Musk’ın gönderdiği Starlink uyduları sağlıyor. Bu manada uzay yarışı hızlı gidiyor. Biz de Türkiye olarak geri kalmamamız gerektiğini bilincindeyiz buna dönük çalışmalar yapıyoruz.

Milli Uzay Programını Cumhurbaşkanımızı ilan etti. 10 temel başlıkta çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlardan birisi de insanlı görev için Türk uzay yolcusunu uzaya gönderebilmek. Bu vatandaşımızın bizi temsil etmesi bilimsel çalışmaları yapması. 37 bin kişi sisteme giriş yaptı. 800 vatandaşımız bütün belgelerini tamamlayarak ben astronot olmak istiyorum dedi. 800 vatandaşımızla ilgili birtakım online testler yapıldı. Bu vatandaşlarımız ilk değerlendirmelerde eğitim durumları ile ilgili değerlendirmelerden sonra adaylarımızı azaltmaya başladık. En son 30 adaya kadar indik. Çok ciddi sağlık testleri, psikolojik testler, dayanıklılık testleri gibi ciddi testler uyguladık. Son düzlüğe girmiş durumdayız. 2 vatandaşımızı birisi asil birisi yedek olmak üzere ABD’ye göndereceğiz. ABD’de gerekli eğitimleri alan vatandaşımızdan birisi uzaya gönderilecek. 10 gün kalarak bilimsel çalışmalar yapacak.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.