Viral Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? En Meşhur Viral Pazarlama Örnekleri… « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

13 Nisan 2024 - 10:39

Viral Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? En Meşhur Viral Pazarlama Örnekleri…

Viral Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? En Meşhur Viral Pazarlama Örnekleri…
Son Güncelleme :

10 Eylül 2022 - 14:04

27 views

Viral pazarlama Steve Jurvetson ve Tim Draper tarafından tüm dünyaya açıklanmış bir pazarlama çeşididir. Henüz bir pazarlama yöntemi olduğu için pazarlama faaliyetleri gerçekleştiren uzmanlar tarafından farklı çeşitlerde algılanabilmektedir.

Viral Pazarlama Nedir?

Bir ürün veya hizmetin tüketiciler tarafından ağızdan ağıza konuşularak duyurulması şeklinde reklam yapılmasına viral pazarlama adı verilmektedir. Viral pazarlama, pazarlama mesajının çok kısa sürede durdurulamayacak şekilde kendiliğinden diğer insanlara iletilmesi sürecidir. Viral pazarlamada müşteriler aynı zamanda birer aracı konumundadır. Viral pazarlama iki temele dayanmaktadır. Bunlardan birincisi kısa sürede büyüyebilmesidir. İkincisi ise sosyal ağlardan yararlanmasıdır.

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Viral pazarlamada ürün veya hizmet ile ilgili olan iletiler ve içerik görsel, video ya da metin olarak elektronik ortamda kişiler arasında yayılmaktadır. Bu reklamlar genellikle video içerikler üzerinden yürütülmektedir. E posta üzerinden de viral pazarlamalar yapılmaktadır. Viral pazarlama süreci şu şekilde yürütülmektedir:

– Kullanıcı paylaşımları viral pazarlama yöntemlerinden birisidir. Daha çok video paylaşım platformlarında kullanıcıları hazırladıkları videolar ile ürünü hedef almak mümkündür.

– Firma paylaşımı: Viral pazarlama sürecinde diğer yöntem de firmaların paylaşımlarıdır. Firmalar tarafından ilgi çekici videolar veya reklamlar piyasaya sürülmektedir.

En Meşhur Viral Pazarlama Örnekleri

Ülkemizden viral pazarlamaya pek çok örnek vermek mümkündür. En meşhur viral pazarlama örnekleri şunlardır:

– Türk Hava Yolları – Hayal Edince- Turkcell – Dümdük- Yapı Kredi Sigorta – Daha Karpuz Kesecektik- Nivea – Havalimanı Şarkısı- Coca Cola – Mutluluk Makinesi

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.