2022 Emekli Maaşı Hesaplama: Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 4A, 4B, 4C, Emekli Maaşı ve Yaşı Sorgulama Robotu « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

18 Nisan 2024 - 16:09

2022 Emekli Maaşı Hesaplama: Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 4A, 4B, 4C, Emekli Maaşı ve Yaşı Sorgulama Robotu

2022 Emekli Maaşı Hesaplama: Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 4A, 4B, 4C, Emekli Maaşı ve Yaşı Sorgulama Robotu
Son Güncelleme :

12 Ekim 2022 - 13:47

16 views

Emeklilik bir nevi çalışamadığınız yaşlılık dönemini güvence altına almak demektir. Sigortalı olarak çalışan kişiler gerekli yükümlülükleri yerine getirdikten sonra emekli olmaya hak kazanır. Emeklilikleri yaklaşan ve yıllar boyu çalışan kişiler ‘ne kadar emekli maaşı alırım?’ sorunu araştırma içerisine giriyor.

Emekli Maaşı Hesaplama 2022

SGK kapsamında 3 adet sigorta sistemi bulunur. Bunlar 4A, 4B ve 4C şeklindedir. Çalıştığınız sigorta sistemine yatırılan primlerin hesaplaması yapılırken prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş dikkate alınarak hesaplanıyor. Emekli maaşını hesaplamak isteyenler SGK maaş hesaplama robotu üzerinden kolayca sorgulama yapabiliyor.

4B Bağ-Kur emekli maaşı için vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak alacakları maaşın tutarını öğrenebilirler. turkiye.gov.tr 4b emekli aylık hesaplama sayfasından vatandaşlar gerekli bilgileri doldurarak emekli maaşı hesaplaması yapabilirler.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 

Emekli maaşı hesaplaması çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik göstermektedir. Emekli maaşı hesaplamak için;

4A Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/  sayfasına gidin.T.C Kimlik numaranızı,SSK Sicil Numaranızı,Baba adı,Nüfus il,Doğum tarihi bilgilerinizi yazın.‘Sorgula’ butonuna basınBu işlem sonucunda emeklilik hesaplamanız yapılacaktır.

4B Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

4C Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ sayfasına gidin.Doğum tarihi,Cinsiyet,4A çalışma süresiBaşlangıç ve bitiş tarihi,Hizmet türünü seçin.Altta bulunan hesapla butonuna basın.Bu işlem sonucunda emeklilik hesaplamanız yapılacaktır.

Ne Zaman Emekli Olurum?

SGK sayfasında emekli maaşı hesaplamasının yanında ne zaman emekli olacağınıza dair sorgulama yapabileceğiniz sayfası bulunur. Bunun için;

uyg.sgk.gov.tr/nezaman/  sayfasına gidin.Cinsiyetiniz,Doğum tarihiniz,Maluliyetinizi ve erken yaşlanma,Hizmete başlama tarihi,SSK prim ödeme gün sayınız,     Diğer sandıklara ait gün sayınız,Askerlik/Sanatçı gün sayınız,      Fiili gün sayınız,Yurtdışı gün sayınız,       3600 günün doldurulduğu tarih bilgilerini girin.Gerekli bilgileri girdikten sonra ‘Gönder’ butonuna basın.Bu işlem sonucunda emeklilik hesaplamanız yapılacaktır.

Emekli Maaşı Ne Kadar?  

Haziran ayında enflasyon yıllık yüzde 78.62 aylık olarak da yüzde 4,95 gerçekleşti. 6 aylık değişim ise yüzde 42,35 oldu. 

Buna göre SSK ve BAĞ – KUR emekli aylıkları yüzde 42.35 memur ve emekli memur aylıkları ise yüzde 41.69 oranında arttı. En düşük emekli maaşı 3.500 TL olurken, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 lira oldu.

En Düşük SSK ve BAĞ-KUR Emekli Aylıkları 

(TL)                                  Ocak        Temmuz

SSK (2000 ÖNCESİ)        3.293       4.687

SSK (2000 SONRASI)      2.041       3.500

BAĞ-KUR (ESNAF)          2.399       3.500

BAĞ-KUR (TARIM)           2.262       3.500

Emekli Maaşımın Ne Kadar Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

SGK bünyesindeki kişiler emekli maaşının ne kadar olduğunu, hizmet dökümü sorgulamalarını ve ne zaman emekli olabileceklerini e-Devlet kapısı üzerinden kolayca sorgulayabilirler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYaşlılık Maaşı Ne Kadar? 2022 65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu?Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRAsgari Ücret 2022 Ne Kadar? Brüt ve Net Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Geçmiş Yıllara Ait Asgari Ücret TablosuHaberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR2022 Emekli Maaşı Ne Kadar? SSK ve Bağkur En Düşük Emekli ve Memur Emekli Aylığı Ne Kadar Oldu?Haberi Görüntüle

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.