2023 Sözel Bölümler: 2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversite Sözel (TS) Bölüm Meslekleri Nelerdir? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 21:08

2023 Sözel Bölümler: 2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversite Sözel (TS) Bölüm Meslekleri Nelerdir?

2023 Sözel Bölümler: 2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversite Sözel (TS) Bölüm Meslekleri Nelerdir?
Son Güncelleme :

21 Şubat 2023 - 13:27

63 views

Üniversitede sözel bölüm mesleklerini tercih etmek isteyen öğrencilerin öncelikle Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi’ne (ATY) girmesi gerekir. Sınavlarda ise TS alanını tercih eden öğrencilerin Türkçe ve Sosyal testlerindeki netlerinin önemi büyüktür. Coğrafya, Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İlahiyat, Sanat Tarihi, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Çocuk Gelişimi gibi alanlar sözel bölümler arasında yer alır. 

Sözel Bölümler 2023 

Sözel bölümler Türkçe ve Sosyal ağırlıklıdır. Üniversite giriş sınavı TYT’den sonra AYT oturumuna giren öğrencilerin Türkçe ve Sosyal Bilimler testlerini çözmesi gerekir. Puan türlerine göre üniversite yerleştirmeleri yapılmaktadır.  

4 Yıllık Sözel Bölümler Nelerdir? 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Basın ve Yayın Coğrafya Coğrafya Öğretmenliği Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Çerkez Dili ve Edebiyatı Çizgi Film ve Animasyon El Sanatları Film Tasarımı ve Yazarlığı Film Tasarımı ve Yönetimi Film Tasarım ve Yönetmenliği Fotoğraf Fotoğraf ve Video Gastronomi ve Mutfak Sanatları Gazetecilik Geleneksel Türk Sanatları Görsel İletişim Tasarımı Görsel Sanatlar Görsel Sanatlar ve İletişim Gürcü Dili ve Edebiyatı Halkbilim Halkla İlişkiler Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Halkla İlişkiler ve Tanıtım İlahiyat İletişim Bilimleri İletişim Fakültesi İletişim Sanatları İletişim Tasarımı ve Yönetimi İletişim ve Tasarım İslam Bilimleri İslami İlimler Kazak Dili ve Edebiyatı Kurgu, Ses ve Görüntü Yönetimi Kültür ve İletişim Bilimleri Kürt Dili ve Edebiyatı Medya ve Görsel Sanatlar Medya ve İletişim Okul Öncesi Öğretmenliği Özel Eğitim Öğretmenliği Radyo, Televizyon ve Sinema Reklam Tasarımı ve İletişimi Reklamcılık Rekreasyon Yönetimi Sanat Tarihi Sanat ve Kültür Yönetimi Sinema ve Dijital Medya Sinema ve Televizyon Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Sümeroloji Süryani Dili ve Edebiyatı Tarih Tarih Öğretmenliği Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Türk Dili ve Edebiyatı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Türk Halkbilimi Türkçe Öğretmenliği Türkoloji Yeni Medya Yeni Medya ve İletişim Zaza Dili ve Edebiyatı 

2 Yıllık Sözel Bölümler Nelerdir? 

Adalet Aşçılık Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Çağrı Merkezi Hizmetleri Çocuk Gelişimi Deri Konfeksiyon Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Geleneksel El Sanatları Halıcılık ve Kilimcilik Halkla İlişkiler ve Tanıtım Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği İlahiyat Kültürel Miras ve Turizm Marka İletişimi Medya ve İletişim Mimari Dekoratif Sanatlar Radyo ve Televizyon Programcılığı Reklamcılık Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Turist Rehberliği (2 Yıllık) Turizm Animasyonu (2 Yıllık) Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik (2 Yıllık) Uygulamalı İspanyolca Çevirmenlik (2 Yıllık) Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Yerel Yönetimler 

En İyi Sözel Bölüm Meslekleri 

Reklamcılık 

Reklamcılık, bir reklam kampanyasının tasarlanması, sarışların yönetilmesi, sonuçların izlenmesi ve diğer reklam programlarında yer alacak metinleri yazma gibi işlemlerden sorumludur. 

Reklamcılık bölümünden mezun olan kişiler, küçük mağazalardan büyük şirketlere kadar pek çok alanda çalışma fırsatı bulabilirler. Reklamcılar, tüm ürünleri tüketicilerin önüne çıkarmayı hedefler ve tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda farklı reklamlar tasarlanır. Reklam kampanyalarının birleştirilmesi ve geliştirilmesi, sonuçları izlemek, satışları yönetmek ve bunun ardından gelecek reklam kampanyalarını tasarlayarak bu reklamların Metin yazarlığını yapmak reklamcılık bölümü mezunlarının görevleri arasında yer alır. 

Reklamcılık sektöründe yer almak isteyen kişiler, birden fazla bölüm tercih edebilir. Reklamcılık bölümü, ülkemizde 2 yıllık önlisans ve 4 yıllık lisans programı olarak okutuluyor. 

Okul Öncesi Öğretmenliği 

Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk sağlığı, psikoloji ve iletişim gibi alanlarda yetkin olması gerekiyor. 6 yaşın altındaki çocuklara eğitim veren öğretmenlerin çocuklarla kuracağı iletişim son derece önemlidir. Öğretmenlik fakültelerinde formasyon dersinin yanı sıra iletişim ve çocuk psikolojisi dersleri de verilmektedir. 

Okul öncesi öğretmeni olmak için üniversitelerin 4 yıllık Okul Öğrencisi Öğretmenliği ya da Ana Okulu Öğretmenliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile birlikte art Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümlerinden mezun olanlar da anaokulunda öğretmenlik yapabiliyor. 

Medya ve İletişim 

İletişim günümüzde teknolojinin hızla yayılması sonucunda farklı mecralar aracılığı ile sağlanmaktadır. İletişimin sağlandığı mecralar televizyon, radyo, sinema ve telefondur. Medya ve İletişim bölümü ise bu alanda öğrenciler yetiştirmektedir. Bu bölümü tercih etmeyi düşünen kişiler sorumluluk sahibi, sakin ve iletişim sektörüne yakın olan kişiler olmalıdır. 

Medya ve İletişim bölümü mezunları Medya ve İletişim sektöründe genellikle her alanda çalışabilirler. Bu bölümden mezun olan öğrenciler Televizyon kanallında, gazete ve dergilerde, sinema sektöründe, kamu ve özel kuruluşların kurumsal iletişim departmanlarında çalışabilirler. 

Çocuk Gelişimi 

Çocuk gelişimi bir çocuğun büyüyüp geliştiği sürecin genel tanımıdır. Bu süreç oldukça hassastır. Aile ve çocukların uzman kişilerden destek alması çok önemlidir. Üniversitelerin çocuk gelişimi bölümleri de bu alanda çocukların sağlığı, eğitimi ve gelişimi konusunda bilgili kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir. 

Çocuk Gelişimi Bölümü programını başarı ile tamamlayan bireyler Çocuk Gelişimi ve Eğiticisi unvanı alırlar. Farklı kurum ya da kuruluşlarda danışmanlık, eğiticilik, yöneticilik gibi görevlerde istihdam edilebilirler. 

Halkla İlişkiler 

Kurum ile kamuoyu arasında iletişim oluşturma, sürekli hale getirme görevi halkla ilişkilere aittir. Değişik sektörlerdeki firmaların halkla ilişkiler faaliyetlerini düzenlemek suretiyle, bunu kamu ve medya ile etkin bir köprü oluşturarak gerçekleştirir. 

Adından da anlaşılacağı üzere halkla ilişkiler kişi ya da kurum ile beraber firmaların, kamuoyu üzerinden köprü oluşturmaktır. Reklam ve tanıtım iletişim konusunda firmanın tüm çalışmasını düzenlemek halkla ilişkiler görevlisinin görev tanımı içerisinde yer almaktadır. 

Halkla ilişkiler görevlisi olarak çalışabilmek için ilgili 4 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Halkla ilişkiler, iletişim ve bu gibi bölümler eşliğinde lisans mezunu olunması büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda farklı enstitü kurumları tarafından da ele alınan eğitimler düzeyinde, uzmanlık sertifika programından mezun olunabilir. 

Coğrafya 

Dünya’da yer alan tüm coğrafyaların ve bölümlerin ilişkilerini inceleyen, bölümlerin yer şekilleri ve hava durumlarını kontrol eden bir bölümdür. Coğrafya bölümü aynı zamanda haritalar üzerinde detaylı bir inceleme yapar.  

Coğrafya bölümünde hem özel sektörde hem de kamuda çalışma şansı vardır. Kamuda devlet okullarında öğretmenlik yapılabilir. Ayrıca üniversitelerde gerekli eğitimi alarak akademisyenlik alanında da çalışmalar yapılabilir. Özel sektörde de CBS alanında çalışma şansları vardır. Coğrafya bölümünden mezun olan kişiler kendilerini pek çok alanda geliştirebilir ve buna yönelik imkanlardan faydalanarak iş bulabilirler. Özel sektör de coğrafya alanında faaliyet gösteren firmalarda iş imkanı bulunmaktadır. 

Gazetecilik 

Gazetecilik bölümünün en büyük avantajı, birçok farklı sektörde ve kurumda iş bulma şansının yüksek olmasıdır. Öncelikle bu bölümden mezun olanların tüm yerel ve ulusal gazetelerde iş bulma şansı var. Gazetelerde editör ve muhabir olan mezunlar, televizyon kanallarında da içerik editörlüğü ve metin yazarlığı yapabilir. 

Gazetecilik bölümünün eğitim süresi 4 yıllıktır. Bu 4 yıl içerisinde ilk iki yıl teorik dersler ağırlıktayken son 2 yıl daha çok uygulamalı dersler yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR2023 Eşit Ağırlık Bölümleri: 4 Yıllık ve 2 Yıllık Üniversite Eşit Ağırlık (EA) Meslekleri ve Bölümleri Nelerdir?Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR2023 Sayısal Meslekler: 2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversite Sayısal (MF) Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRDil Bölümleri ve Meslekleri 2023: Üniversite Yabancı Dil Bölümü ve Meslekleri Nelerdir?Haberi Görüntüle

 

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.