Felâtun Bey İle Râkım Efendi – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 21:27

Felâtun Bey İle Râkım Efendi – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Felâtun Bey İle Râkım Efendi – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı
Son Güncelleme :

16 Nisan 2023 - 23:35

16 views

Felatun Bey ile Rakım Efendi, yanlış batılılaşma üzerine yazılmış ilk ve en önemli eserlerden biridir. Daha sonraki yıllarda başta Recaizade Mahmut Ekrem ve Hüseyin Rahmi Gürpınar olmak üzere birçok romancı, bu kitaptan etkilenerek yanlış batılılaşma ve yıkıcı etkileri hakkında birçok eser kaleme almışlardır. 

Felatun Bey İle Rakım Efendi Kitap Özeti Oku

Felatun Bey ile Rakım Efendi, ne kadar zıt karakterlere sahip olsalar da sık sık görüşürler. Sık sık fikir çatışması yaşarlar. Felatun Bey, her koşulda Avrupa’nın üstünlüğünü savunurken, Rakım Efendi, sadece teknik açıdan Avrupa’nın bizden üstün olduğunu savunmaktadır. Felatun Bey, babasından kalan mirası kısa sürede tüketince, amcasının yanında çalışmaya başlar. Rakım Efendi ise piyano ve Fransızca dersi verdiği genç kızla evlenir. 

Felatun Bey kitabın sonunda savunduğu fikirlerin yanlış olduğunu anlar. 

Felatun Bey İle Rakım Efendi’nin Konusu 

Felatun Bey ile Rakım Efendi’de, körü körüne Avrupa hayranlığının ne kadar gülünç sonuçlara yol açacağı anlatılmaktadır. Kitapta ayrıca gelenek ve modernizm çatışması da ele alınır. 

 Felatun Bey İle Rakım Efendi’nin Karakterleri 

 

 1- Felatun Bey 

 

 Felatun Bey, romanda yanlış batılılaşmanın ve Avrupa’ya özenmenin simgesidir. O, modernliği, har vurup harman savurmak ve eğlenmek olarak algılar. Aynı zamanda bir mirasyedi olan Felatun Bey, babasından kendisine kalan paranın büyük bir kısmını bir İtalyan kadınla harcar. Gösteriş meraklısı ve savurgandır. İçi boş, beylik sözlerle konuşur. Ona göre Osmanlı’nın geri kalmasının en büyük nedeni de Batı’ya sırt çevirmemizdir. 

 

 2- Rakım Efendi 

 

 Rakım Efendi, karakter olarak Rakım Efendi’den tamamen farklıdır. O hem yetim hem de öksüz büyüdüğü için zor şartlar altında büyümüştür. Küçük yaşlardan itibaren çalışarak ekmeğini kazandığı için tutumludur. Aynı zamanda geleneklere sıkı sıkıya bağlı olan Rakım Efendi, Avrupa’nın sadece tekniğinin alınmasını, Osmanlı’nın ilim ve kültür olarak Avrupa’dan üstün olduğuna inanır. 

 

 Felatun Bey İle Rakım Efendi’nin Sayfa Sayısı 

 

 Birçok kez tiyatroya da uyarlanan Felatun Bey ile Rakım Efendi romanı 168 sayfadır.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.